Miks ei tohi otse päikesesse vaadata?

24. mai 2016

Päikesejooga ehk päikesesse vaatamise praktika on muutumas üha populaarsemaks. Kuigi harrastajad vaatavad otse päikesesse hommikuti ja õhtuti, mil ultraviolettkiirguse tase on alla kahe, on see ikkagi väga riskantne tegevus.

Otse päikesesse vaatamist ei soovita tõenäoliselt ükski silmaarst. Kes on seda proovinud, teab, et päike on niivõrd hele, muutes otsekohe silme eest tumedaks. Pimedus kestab lausa mitmed sekundid ning silmad hakkavad justkui valutama. "Kindlasti ei soovita ma kellelgi otse sellesse eredalt hõõguvasse taevakehasse vaadata, sest see tekitab silma võrkkestale põletusjälgi. Hiljem annab see märku tumeda täpina, segades näiteks lugemist ja detailide vaatamist," ütleb KSA Silmakeskuse silmaarst dr.Ants Haavel.

Päikesejooga tegijad väidavad, et tund aega pärast päikesetõusu ning tunnike enne loojangut päikesesse vaatamine ei mõju silmadele nii laastavalt. Siiski on mitmed selle hobi harrastajad saanud tugevaid silmakahjustusi ning mõned kaotanud lausa nägemise.

Looduslikul päikesevalgusel on inimorganismile üldiselt positiivne mõju. See suurendab heaolu ja lõõgastust ning vähendab pea-, liigese-ja seljavalu, samuti tundlikkust allergiatele. Päike kiirendab ka ainevahetust, väljutades efektiivsemalt ja kiiremini kehast toksiine. Päikesevalguse käes olles tasakaalustub hormoonsüsteem, väheneb depressioon ning energiatase tõuseb. Läbi päikesekiirte saab meie nahk ja keha vajalikku A-vitamiini, mis on organismi täisväärtuslikuks toimimiseks äärmiselt oluline.

Kuigi päike on organismile kasulik, võib see kiiresti muutuda ohtlikuks. Kuna kiirgus ja soojus on nii tugevad, siis ei tohiks ilma nahka katmata kaua õues olla, eriti ajal, mil ultraviolettkiirguse tase on üle viie. Kui lasta sel eredal tähel oma keha "paitada" tundide pikkuselt, on mõju meie kehale kindlasti kaugel positiivsest. Seetõttu tuleks õues olles kanda ka päikeseprille, sest kui riided on naha kaitsmiseks, kaitsevad korralikud päikeseprillid silmi.

Niisiis tuleks päikesega olla ettevaatlik. See on ühelt poolt kasulik, kuid teisalt ka kahjulik taevakeha. Ainult oskuslikult, läbimõeldult ning targalt päikese kasulikke omadusi ära kasutades on võimalik tekitada organismile positiivne mõju.

Vaata ka videot päikesest ja päikeseprillide kasulikkusest

 

View Video