Üllatavad ja lihtsad nipid, mis aitavad kaasa heale nägemisele 

16. aprill 2024

Silmanägemine tundub meile justkui midagi täiesti iseenesest mõistetavat. Kuigi tegelikult on see üks kõige hinnalisemaid meeli. Hea nägemise tagamiseks on oluline mõista, et lisaks kaasaegsetele nägemisabivahenditele nagu prillid ja kontaktläätsed, mängib suurt rolli ka elustiil, sealhulgas toitumine, digiseadmete kasutamise harjumused ning aeg, mille veedad väljas päikesevalguses. Jagame sulle lihtsaid ja tõhusaid nippe, kuidas hoida oma silmanägemine heas korras.
 

Silmatervise alustalad: toitumisnipid teravama nägemise heaks

Tervislik toitumine mängib olulist rolli silmade tervise edendamisel ja nägemise säilitamisel. Selleks, et oma silmade eest hoolitseda, peaksid suurendama teatud toitaineterikaste toitude tarbimist, mis on tuntud oma silmi toetavate omaduste poolest.

 • Tumedad lehtköögiviljad: Spinat ja lehtkapsas on rikkad luteiini ja zeaksantiini poolest, mis aitavad vähendada krooniliste silmahaiguste riski.
 • Vitamiinid C ja E: Leiduvad rohkelt tsitrusviljades, maasikates, tomatites, paprikas, mandlites, päevalilleseemnetes ja avokaados.
 • Tsink: Saad seda ubadest, läätsedest ja mereandidest. Tsink aitab kaitsta silmi ja toetab nägemist.
 • Omega-3 rasvhapped: Lõhe, sardiinid ja linaseemned on suurepärased omega-3 allikad, mis on tuntud oma silmi kaitsva toime poolest.
 

Mida tasub süüa heaks nägemiseks ja silmahaiguste ennetamiseks? - loe põhjalikku blogiartiklit, kui soovid veelgi rohkem infot toitumise mõjust silmanägemisele. Selle asemel, et toetuda vitamiinipillidele, on parem saada vajalikud toitained otse tasakaalustatud toitumisest, mis sisaldab mitmekesist valikut puu- ja köögivilju, täisteratooteid, valgurikkaid toiduaineid ja tervislikke rasvu.
 

Kuidas suitsetamine sinu silmi mõjutab

See, et suitsetamine on kahjulik sinu tervisele teame me ilmselt kõik. Paljudele võib aga üllatusena tulla, et suitsetamine on ka väga kahjulik silmadele. Suitsetamine suurendab tõsiste silmahaiguste riski, mis võivad viia nägemise halvenemiseni või isegi pimeduseni. 

 • Suurendab AMD riski: AMD ehk vanusega seotud makuladegeneratsioon mõjutab keskset nägemist ja on üks peamisi pimeduse põhjuseid täiskasvanutel. Suitsetajatel on AMD tekkimise risk oluliselt suurem.
 • Katarakti oht: Suitsetamine suurendab katarakti tekkimise riski, mis on seisund, kus silmaläätse hägustumine halvendab nägemist aja jooksul.
 • Vähendab riski suitsetamisest loobudes: Suitsetamisest loobumine vähendab AMD ja katarakti tekkimise riski ning aeglustab nende haiguste arengut, kui need on juba diagnoositud.

 

Õues viibimise oluline roll silmade tervises

 • Päevavalguses õues viibimine aitab ennetada lühinägelikkust, eriti laste puhul.
 • Looduslik valgus stimuleerib silma võrkkesta, mis toetab silmade tervet arengut.
 • Päevavalguse käes veedetud aeg soodustab silmade võimet kohanduda erinevate valgustingimustega.
 • Väljas aja veetmine parandab silmade fookust ja liikuvust, vähendades digiseadmete kasutamisest tingitud koormust.
 • Regulaarne õues viibimine vähendab riski lühinägelikkuse ja teiste silmaprobleemide tekkeks hilisemas elus.
 

Kas teadsid, et nüüdseks on teaduslikult tõestatud, et õues viibimine ennetab lastel lühinägevuse tekkimist? Loe lähemalt õues aja veetmise headest mõjudest siit. 


Kevade mõju silmadele: kaitse ja hoolitsus

Kevad toob kaasa mitmeid väljakutseid silmade tervisele, alates UV-kiirguse suurenenud intensiivsusest kuni õietolmu põhjustatud allergiateni. On oluline kaitsta oma silmi päikeseprillidega, mis blokeerivad kahjulikke kiiri, ja kasutada vajadusel allergiavastaseid silmatilku. Kuidas saada rohkem abi, kui kevadel õietolmust silmad sügelevad? Loe lähemalt siit.

 

Päikeseprillide olulisus igapäevases silmahoolitsuses

Päikeseprillid ei ole ainult moeaksessuaarid, vaid tähtsad silmade kaitsjad. Nad püüavad kinni päikese kahjulikud kiired, hoides ära silmahaigusi ja kaitsevad silmi liiva ning tolmu eest. Lisaks aitavad nad vältida silmade väsimist päikese käes viibides. Seega, kandes päikeseprille, hoiad oma silmad terved ja õnnelikud. Pole vahet, kas on suvi või talv, päikeseprillid peaksid alati olema sinu kaaslased!

 • Varakevadel võib päikese ja lume kombinatsioon suurendada UV-kiirguse mõju silmadele, muutes päikeseprillid eriti oluliseks.
 • Polariseeritud läätsed aitavad vähendada peegeldusi veepindadelt või lumelt, parandades nähtavust ja vähendades silmade koormust.
 • Laiad või külgedelt kaitstud raamid pakuvad paremat kaitset päikese ja tuule eest, aidates ennetada silmade kuivust ja ärritust.

Päikeseprillide valimisel on oluline otsida märgistust, mis näitab, et prillid blokeerivad 99 % kuni 100 % UVA ja UVB kiirtest. See tagab kõrgeima UV-kaitse taseme. Lisaks on hea investeerida prillidesse, millel on CE-märgistus, mis tähendab, et need vastavad Euroopa Liidu nõuetele. Kuidas valida endale õiged päikeseprillid? Loe lähemalt siit.

 

Digiajastu väljakutsed silmadele: kuidas kaitsta oma nägemist

Kas teadsid, et arvuti vaatamise sündroom ehk inglise keeles computer vision syndrome (aga ka digital eye strain) on üha sagedasem probleem tänapäeva inimestel. Sisuliselt tähendab see nägemisprobleeme, mis tulenevad liigsest lähitööst arvutiga, telefoniga, tahvelarvutiga ja e-lugeriga. 

Ekraanid on aga paratamatu osa meie igapäevast. Kuidas tegutseda nii, et silmad ei saaks liigset kahju?

 • Tee regulaarseid pause: Kasuta 20-20-20 reeglit – iga 20 minuti järel vaata 20 sekundit 20 jala (umbes 6 meetri) kaugusele.
 • Kohanda töökohta: Ekraani keskpunkt peaks olema silmadest 15-20 kraadi allpool ja vähemalt 50 cm kaugusel.
 • Kasuta sinise valguse filtreid: Seadista nutiseadmed õhtul kollase ehk öövalguse režiimile, et vähendada silmade ärritust.
 • Kontrolli silmi regulaarselt: Hangi õige tugevusega prillid ja kasuta vajadusel niisutavaid silmatilku.
 • Ära unusta pilgutada: Ekraani vaadates pilguta regulaarselt silmi, et vältida kuivust.

 

Kontaktläätsede nutikas kasutamine

Kontaktläätsede ja prillide tasakaalustatud kasutamine on silmatervise võtmeks. Kuigi kontaktläätsed pakuvad paindlikkust ja mugavust, on alati tark omada varuplaanina prille. Igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kontaktläätsed nõuavad õiget käitlemist ja regulaarset hügieeni, et vältida silmaprobleeme nagu allergiad, kuivus või põletikud. Lisaks sellele soovitatakse läätsekandjatel olla vähemalt üks päev nädalas läätsevabalt, et tagada silmade tervis ja heaolu. See tasakaalustatud lähenemine aitab säilitada teravat nägemist ja hoida silmad tervena.

 

Lihtsad harjutused silmade väsimuse vastu

Silma harjutused võivad olla suurepärased vahendid silmade väsimuse leevendamiseks ja nägemise teravuse säilitamiseks. 

 • Üks lihtne harjutus on pilgutamine, mis aitab niisutada silmi ja vähendada kuivustunnet. 
 • Samuti on kasulik "kaugelt-kaugemale" fookuse muutmise harjutus: vaata esmalt lähedal asuvat objekti, seejärel suuna pilk kaugemal asuvale punktile ja tagasi. Selline tegevus aitab parandada silmade fookust ja leevendada pinget.
 • Lisaks võib proovida silmade pööritamist, mis aitab tugevdada silmalihaseid ja parandada vereringet. 

Regulaarne harjutamine, isegi lühikesed sessioonid päeva jooksul, võib aidata säilitada silmade tervist ja parandada nägemiskvaliteeti.

 

Regulaarne silmakontroll: hädavajalik samm terve nägemise heaks

Iga inimene vajab korrapäraseid silma- ja nägemiskontrolle. Põhjalikud silmauuringud aitavad leida probleeme, millel ei pruugi olla hoiatusmärke, ja pakuvad võimalust varajaseks raviks ja ennetamiseks. Sinu silmaarst võib tuvastada teatud seisundeid, nagu diabeet või kõrge vererõhk, isegi enne sinu perearsti.

 • Kuni 40. eluaastani: Planeeri silmauuring iga kahe kuni kolme aasta tagant.
 • Vanuses 40–60: Uuring iga kahe aasta järel.
 • Pärast 60. eluaastat: Kord aastas, kui silmad on muidu terved.
 

 

Need nõuanded aitavad sul hoida oma silmad teravad ja terved. Olgu selleks toitumise optimeerimine, suitsetamisest loobumine, päikeseprillide kandmine või regulaarsed silmakontrollid – iga samm loeb. Ära unusta ka digiajastu väljakutseid: tee pause, kohanda töökohta ja kaitse silmi sinise valguse eest. Hoolitse oma silmade eest ja naudi selget nägemist igal eluhetkel!
 Soovid oma silmade olukorra üle vaadata? Registreeru KSA silmauuringule SIIN. 

Kui aga tead kindlalt, et soovid tulla protseduurieelsele Flow 2.0 silmauuringule, siis registreeru KSA Silmakeskuse 19. sünnipäeva puhul TASUTA uuringule SIIN. Lisaks osaled 1000 € väärtuses protseduuri kinkekaardi loosis!