Kõik, mida peaksid teadma lapse silmanägemisest. Beebist teismeeani.

12. veebruar 2024
Kas oled kunagi mõelnud, kuidas sinu laps maailma näeb? Alates esimestest hetkedest, mil beebi silmad avanevad, kuni teismeliseea selgema pilguni, on lapse nägemise areng põnev teekond, mis mõjutab oluliselt nende kasvamist ja arengut. Meie eesmärk on anda sulle vajalikud teadmised ja näpunäited, kuidas toetada oma lapse nägemist läbi nende kõige olulisemate aastate. 

Beebide silmanägemise areng

Esimene kuu on beebide jaoks tõeline nägemise avastusretk. Vastsündinu terav nägemisulatus on piiratud, nähes selgelt vaid 20-30 cm kaugusele. See on looduse nutikas viis, kuidas luua lapse ja vanema vahel side ja turvatunne.

Beebide värvitaju areneb järk-järgult. Alguses näevad nad peamiselt must-valgeid ja kõrge kontrastiga esemeid. Umbes kolmandaks elukuuks hakkavad nad alles eristama esimesi värve – punast ja rohelist.

Beebide silmad on võimelised jälgima liikuvaid asju juba varakult, kuid nende võime keskenduda ja objekte selgelt näha areneb järk-järgult. Kui beebi on umbes kolme kuni nelja kuu vanune, on ta võimeline nägema kaugemale ja eristama detailsemalt nägusid ja objekte.

Umbes nelja kuni kuue kuu vanuselt hakkavad beebid tajuma ka sinist ja kollast, mis tähendab, et nad hakkavad nägema maailma palju sarnasemalt sellele, kuidas täiskasvanud seda näevad. See värvide tajumise areng on oluline osa beebi üldisest sensoorsest ja kognitiivsest arengust, aidates neil mõista ja tõlgendada ümbritsevat maailma.

Paljud beebid sünnivad siniste silmadega, kuid nende silmade värv võib muutuda kuni 3-aastaseks saamiseni. 

Fun fact: Umbes 55 % inimestel üle maailma on silmad pruuni värvi, muutes selle kõige levinumaks silmavärviks. Seevastu vaid 2 % on õnnistatud haruldaste roheliste silmadega ja siniseid silmi esineb hinnanguliselt 8-10 % inimestest, eriti levinuna Põhja- ja Ida-Euroopa piirkondades.

Miks on oluline jälgida beebide nägemise arengut? Sest just esimestel elukuudel kujunevad nägemismustrid, mis on aluseks kogu ülejäänud eluks. Kui beebi nägemises ilmnevad märgid, mis viitavad kõrvalekalletele, on oluline need õigeaegselt tuvastada. Nii saab vajadusel sekkuda, et tagada parim võimalik nägemise areng.

Beebide nägemise jälgimine ei ole keeruline. Lihtsad mängud, nagu näo tegemine või kõrge kontrastiga mänguasjade näitamine, võivad anda vihjeid nende nägemise arengust. Nii et järgmine kord, kui mängid oma pisikesega, pane tähele, kuidas ta sind vaatab. 


Kuidas märgata väikelaste nägemisprobleeme?

Väikelastel võivad esineda erinevad nägemisprobleemid, nagu lühinägelikkus, kaugnägelikkus või silmade koordinatsioonihäired. Mõnikord on need probleemid kergesti märgatavad, kuid tihti võivad need jääda ka varjatuks, kuna väikelapsed ei pruugi osata oma nägemiskogemusi sõnadesse panna.

Väikelastele on nägemine peamine viis maailma avastamiseks. Nad õpivad tuvastama kujundeid, värve ja liikumist, mis on aluseks hilisemale lugemis- ja kirjutamisoskusele. 

Nägemine aitab lastel mõista emotsioone ja suhtlust, lugedes näoilmeid ja kehakeelt. See on oluline sotsiaalse suhtluse ja empaatiavõime arendamisel.

Nägemine on tihedalt seotud motoorse arenguga. Laste võime koordineerida oma liikumist sõltub suuresti visuaalsest tajust. Näiteks haaramine, kõndima õppimine ja peenmotoorika areng vajavad head nägemist

Juhul kui oled ise prillikandja või sinu peres esineb kellelgi laisksilmsust ehk amblüoopiat, soovitame esimest korda lapsega nägemiskontrolli tulla võimalikult varakult. Kõik lapsed peaksid läbima esimese nägemiskontrolli hiljemalt 2–3-aastaselt.


Ekraaniaeg versus õppeedukus: kuidas kaitsta koolilapse nägemist

Kas oled kunagi mõelnud, kui palju sinu kooliealine laps oma silmadega tööd teeb? Iga kiri vihikus, iga pilt tahvlil, iga raamatu lehekülg. Kui nägemine on häiritud, võib see mõjutada tema koolitulemusi rohkem, kui oskaksime arvata.

Uuringud näitavad, et ligikaudu iga viies koolilaps vajab mingil määral nägemiskorrektsiooni. Tihti on põhjuseks lihtsad asjad – liiga pikk aeg ekraanide ees, ebapiisav valgustus lugemisel või harvaesinevad silmaarsti külastused. 

Lapse nägemisprobleemid võivad mõjutada tema õppevõimekust ja põhjustada raskusi lugemisel ja kirjutamisel, samuti võivad need mõjutada lapse võimet jälgida õpetajat või tahvlit klassiruumis.

Kui märkad, et sinu laps kissitab silmi, komistab tihti või hoiab asju tavapärasest lähemal, võib see viidata nägemisprobleemidele. Samuti on murettekitavad tihti esinevad peavalud ja tegevuste vältimine, mis nõuavad head nägemist. Teised nägemisprobleemide tunnused võivad olla silmade sagedane hõõrumine, väsimus, punetus, raskused värvide eristamisel või probleemid silma koordinatsiooniga. 

Selliste märkide ilmnemisel on soovitatav pöörduda silmaarsti poole, kus varajase sekkumisega saab tagada lapsele parima võimaliku nägemise arengu ja üldise heaolu. Silmaarst saab teha põhjaliku kontrolli ja vajadusel määrata prillid või muu ravi. Iga laps võis läbida silmakontrolli ka enne kooliteele asumist. 


Teismeliste nägemisprobleemid ja nende mõju

Teismeliseiga on nagu ameerika mäed, täis tõuse ja mõõnasid, nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt. Ja siin tuleb mängu ka nägemine, mis võib sel perioodil kogeda omajagu muutusi. Hormoonide möll, pikad tunnid nutiseadmete seltsis ja koolistress – kõik need tegurid mängivad rolli teismelise nägemise arengus. Millised muutused toimuvad ja kuidas oma lapsele abiks olla?

Teismelised on tundlikud kõiksugustele välistele mõjutajatele. Rääkige sellest, et probleemid nägemisega ei ole häbiasi, vaid on normaalne osa kasvamisest.

Kui laps vajab prille, siis lase tal valida sellised, mis on just tema jaoks ilusad. Peamine, et ta tunneks ennast hästi ja mugavalt.

Nägemisprobleemid võivad tekitada raskusi koolis õppimisel. Näiteks võib raskendatud olla tahvlil oleva teksti lugemine ja keskendumine.

Teismelisi lapsi ei ole enam nii lihtne magama saada nagu siis, kui nad olid väikesed. Selgita. Miks on uni oluline nii silmanägemisele, kui ka üldisele tervisele ja heaolule.


Mida saad sina ära teha lapse nägemise toetamiseks

Lapsed ei pruugi alati mõista, et nad võivad vajada prille või et nende nägemisega on probleeme. Sina vanemana saad olla suureks toeks, jälgides märke, mis võivad viidata nägemisraskustele. Lisaks on oluline luua lapsele keskkond, mis toetab tema nägemise arengut, pakkuda tasakaalustatud toitumist ning teha selgitustööd, miks nägemisest hoolimine on tähtis. Nii tagad, et sinu lapsel on parimad võimalused terava nägemise säilitamiseks ja arendamiseks, mis on oluline tema igapäevaelu ja õppimise jaoks. Peamised nipid, kuidas lapse nägemise eest hoolt kanda:

Taga hea valgustus: Veendu, et sinu lapse lugemis- ja kirjutamiskoht on piisavalt hästi valgustatud. Hea valgustus aitab vähendada silmade pinget ja väsimust, eriti õhtusel ajal.

Piira ekraaniaega ja julgusta pause: Liigne aeg ekraanide ees võib põhjustada silmade kuivust ja väsimust. Seega, sea piirangud ekraaniajale ja julgusta regulaarseid pause, näiteks iga 20-minutilise ekraanivaatamise järel teha 5-minutiline paus. Soovitatav on, et ekraani ja silmade vaheline kaugus oleks vähemalt 40 sentimeetrit, et vähendada silmade koormust.

Regulaarsed silmaarsti külastused: Varajane avastamine on nägemisprobleemide lahendamise võti. Seepärast on oluline, et sinu laps käiks regulaarselt silmaarsti juures kontrollis, et hinnata nägemise arengut ja tuvastada võimalikke probleeme.

Jälgi lapse nägemist: Kuna lapsed ei pruugi alati mõista või suuta väljendada, kui neil on nägemisprobleeme, on vanema roll jälgida lapse käitumist ja märke, mis võivad viidata nägemisraskustele.

Julgusta õues viibimist: Päevavalgusel on oluline roll silmade tervisele ja lühinägelikkuse ennetamisele. Veendu, et sinu laps veedab piisavalt aega õues, eriti päevavalguses. Loe põhjalikumalt õues olemise kasulikkusest silmadele siit.

Toitumise tähtsus nägemisele: Silmade tervisele on oluline tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab piisavalt A-vitamiini ja omega-3-rasvhappeid. Need toitained aitavad kaasa silmade tervisele ja nägemise arengule.

Päikeseprillide kasutamine: Laste silmade kaitsmine päikese eest on sama oluline kui täiskasvanutel. Päikeseprillide kasutamine kaitseb silmi UV-kiirguse eest, mis on eriti oluline suvisel ajal või kõrge UV-indeksiga päevadel.


Juhul, kui tunned muret oma lapse nägemise pärast või soovid lapse silmi kontrollida, siis KSA Silmakeskuses viime läbi laste nägemisuuringuid 2.5-17-aasta vanuses lastele. Rohkem infot silmauuringu kohta leiad SIIT. Kui sul tekkis lisaküsimusi, siis võta julgelt meiega ühendust. 

Ära unusta, et sinu lapse nägemine on väärtuslik kingitus, ja meie oleme siin, et aidata seda hoida ja kaitsta.