Dumitru Grubii: “Saan kindlasti öelda, et see oli elumuutev kogemus”

8. märts 2024

Kujuta ette, et Sul on lühinägelikkus, kui töötad ametikohtadel, kus nägemine on ülioluline. Kohtusime KSAs Dumitru Grubiiga, pettuste ja makseanalüütikuga, kelle tööd ja igapäevaelu on alati lühinägelikkusega seotud väljakutsed mõjutanud. Protseduurijärgselt kogetud lihtsad hetked panid taas mõistma, kui piiratud tema nägemine varem oli.

 

Palun tutvusta end – millega igapäevaselt tegeled?

Minu nimi on Dumitru Grubii ning ma olen pettuste- ja makseanalüütik CoolBetis. Varasemalt töötasin Wise'is Due Diligence'i spetsialistina. Nagu ilmselt aimate, siis veedan suure osa oma ajast arvutiekraani ees, mis pole kindlasti parim kellelegi astigmatismi ja lühinägevusega. Enne nende suurte ettevõtetega liitumist töötasin veel mitmed aastad ka foto- ja videograafina ning see kirg on mul tänaseni. Seega olen suurema osa oma elust toetunud võimele maailma näha.

 

Mida armastad vabal ajal teha?

Kui mul õnnestub oma pooleteiseaastase lapse kõrvalt aega leida, siis meeldib mulle lugeda, kokata ja pildistada. Olen leidnud ka sünnipäevapeod, spordiüritused ning muud sarnased tegevused suurepärase võimalusena oma loovuse väljendamiseks.

 

Milline oli su elu enne laserprotseduuri, kui pidid igapäevaselt prille kandma ega näinud selgelt? Kuidas mõjutas see sinu tegemisi?

Lühinägelikkus tegi minu töö foto-, videograafi ning monteerijana oluliselt keerulisemaks. Täpse fookuse saavutamine ja detailide jäädvustamine oli paras väljakutse, muutes kõik aeganõudvamaks ja töövoo katkendlikumaks. Udused või määrdunud prilliklaasid häirisid mind kriitilistel hetkedel kompositsioonide hindamisel. 

See mõjutas ka teisi tegevusi nagu sport ning lapsega mängimine.

Võib kõlada veidralt, kuid lihtne tegevus nagu silmade kissitamine võis mõjutada inimeste arvamust minust. Prillide kandmine viis harjumuseni keskendumisel tahtmatult silmi kissitada, mis võis jätta minust vihase mulje. Laserprotseduur ei parandanud ainuüksi mu nägemist vaid aitas ka sellest harjumusest vabaneda. Muutus see, kuidas end esitlen ja teistega suhtlen – loomulikumalt ja enesekindlamalt.

Sõprade kaugelt äratundmine oli varem alati väljakutse. Sageli pidasin võõradid tuttavateks (või vastupidi). Piinlikud tervitused valele inimesele olid minu "leivanumber".

 

Miks otsustasid vabaneda lühinägevusest ja teha laserprotseduuri? Miks just nüüd?

Otsustasin lühinägevusest vabaneda oma Itaalias elavate sõprade mõjutusel, kes olid sarnase protseduuri läbinud. Nende lood julgustasid mind asja edasi uurima ja pärast suurepäraste arvustuste lugemist KSA Silmakeskuse kohta tundsin end kindlalt selle valiku tegemisel. Olin motiveeritud soovist parandada oma elukvaliteeti.

 

Kuidas KSAst esimest korda kuulsid ja kas otsuse tegemine oli lihtne?

Leidsin KSA Silmakeskuse Google’i otsingu kaudu. Sealsed positiivsed arvustused avaldasid mulle väga muljet. Edasi uurisin kliiniku veebisaiti, kust leidsin lisaks veenvat infot, mis kinnitas minu otsust valida KSA.

 

Kuidas läks protseduuripäev? Kas sul oli hirme/ootusi ja kas need vastasid tegelikkusele?

Protseduuri ise oli äärmiselt kiire – vähem kui 10 minutit!

Arst selgitas kogu protsessi – mis oli ees ootamas ja kuidas hiljem taastumine toimub ning enne protseduuri vaadati korrektsioon veelkord üle. Arvestades, kui palju ma oma nägemisest sõltun, olen tegelikult kogu elu kartnud selles osas midagi ette võtta. See ebaratsionaalne hirm sarnaneb hambaarsti pelgamisega lapsepõlves. Ühelgi mu perekonnaliikmel pole kunagi säärast protseduuri olnud ja kohati tundus isegi selle kaalumine kummaline. Kui silmad olid kontrollitud, muutsin hetkega oma mõtteviisi. Optometrist Arina kinnitas mulle protseduuri ohutust ja kliiniku kõrgeid standardeid. Kõik tundus loogiline.

 

Mis muutus su elus pärast protseduuri nüüd, mil saad näha ilma prillide/kontaktläätsedeta?

Saan kindlasti öelda, et see oli elumuutev kogemus. Prillivabadus on avaldanud olulist mõju mu igapäevaelule. Lihtsad asjad nagu ärkamine, lapse vannitamine või väikeste pakendite peene kirja lugemine ilma prillideta on toonud täieliku vabanemise tunde.

 

Kas sul on olnud mõni vauefekt, mil mõistsid, et näed nüüd oma silmadega?

Mul on hea meel, et saan tegeleda oma lapsega, kartmata, et ta mu prillid katki teeb. Hiljuti hakkas ta mult prille eest võtma ja nendega mängima – see ei olnud väga hea, kuna viimane paar maksis näiteks 400 € kandis. Lisaks meeldib mulle lihtsalt kanda ükskõik milliseid päikeseprille ilma kohe “poolpimedaks” muutumata. Tunnen end öösel palju enesekindlamalt ja turvalisemalt, kuna mul pole enam refraktsioone ja piiratud nägemist. Ka autojuhtimine oli tugevalt mõjutatud, kuna ühedki prillid ei suuda täielikult astigmatismi põhjustatud probleeme kõrvaldada. 

Mäletan, et inglise keelt õppides praktiseerisin oma õigekirja autode numbrimärkidel olevaid tähti ja numbreid vaadates. Mul on see harjumus tänaseni säilinud ja koeraga jalutades teen seda vahest. Olin hämmingus, kui nägin numbreid, mis olid üsna kaugel. Ma ei suutnud neid varem isegi prillidega näha. Just sellised lihtsad hetked panevad mõistma, kui piiratud mu nägemine varem oli.

 

Hea lugeja – kui sind huvitab samuti, kas oled sobilik miinusprillidest vabanema, siis täida meie populaarne KIIRTEST. Saad kohe ja kodust lahkumata teada, kui suure tõenäosusega sobid lõike-ja puutevabaks Flow 2.0 laserprotseduuriks. Kui vastus on positiivne, saad registreerida ka TASUTA ülipõhjalikule Flow 2.0 silmauuringule.