Silm ja nägemisvead

Silm ja nägemisvead

 

Mis on refraktsioon?

Sarvkest on see osa silmast, mis aitab valguskiiri koondada, nii et võrkkestal (silma tagaseinal) tekiks terav ning fokuseeritud kujutis. See töötab paljuski samamoodi nagu fotoaparaadi lääts, mis koondab sisenevaid valguskiiri, et filmile kujutis luua. Valguse murdumist ja koondamist nimetatakse refraktsiooniks.

Mis on refraktsiooniviga?

Normaalse nägemise puhul peaks valgus silmas murduma täpselt nii, et see koonduks silmavõrkkestale õigesse punkti. Sarvkesta ja silma kuju aga ei ole paljudel inimestel täiuslikud ja võrkkestale tekkiv kujutis on fookusest väljas (hägune) või moonutatud. Neid silma fokusseerimisvõime puuduseid nimetatakse refraktsioonivigadeks.

Millised on esmased refraktsioonivead?

Esmaseid refraktsioonivigu on kolme tüüpi: müoopia, hüperoopia ja astigmatism. Müoopia ehk lühinägevusega inimestel on kaugelasuvaid objekte raskem selgena näha kui lähedalasuvaid objekte. Hüperoopia ehk kaugelenägevusega inimestel on lähedalasuvate objektide selgem nägemine raskem kui kaugelasetsevate objektide vaatlemine. Astigmatism on võrkkestale tekkiva kujutise moondumine, mille põhjuseks on sarvkesta või silmaläätse kuju ebatäpsused. Nägemisveaga inimestel on tavaliselt müoopia ja astigmatismi või hüperoopia ja astigmatismi kombinatsioonid.

Kuidas refraktsiooniviga parandada?

Prillid või kontaktläätsed on välja töötatud silma puuduliku töö kompenseerimiseks. Samuti saab silma fookustamise võimet parandada kirurgilise protseduuri abil. Sellist kirurgiat nimetatakse refraktsioonikirurgiaks. KSA pakub refraktsioonivea parandamiseks puutevaba Flow-laserprotseduuri. Protseduuri ajal eemaldatakse silma sarvkestast spetsiaalse laseri abil väike kogus kudet ja korrigeeritakse nii sarvkesta kuju, et saavutada parem silma fookustamisvõime.

KSA blogist leiate hulgaliselt artikleid ja infot enamiku silmi ning nägemist puudutavate teemade kohta.

Registreeru esmastele silmauuringutele!


Vaata ja võrdle nägemisteravust!