Amblüoopia ja hüperoopia – ühe mündi kaks külge

20. august 2016
Mis on amblüoopia?
 
Selleks, et lapsel areneks normaalne ja terve nägemine, peab aju saama mõlemast silmast selgeid ühtlaseid pilte. Seda võivad aga takistada mitmesugused tegurid, mille pikaajalisel toimel õpib lapse arenev aju eirama nõrgemat silma ja eelistama tugevamat ehk domineerivat silma. Sellist olukorda nimetatakse amblüoopiaks ehk laisksilmsuseks. Kõige sagedamini seostatakse amblüoopiat kõõritusega, mille korral silmade nägemisteljed ei jälgi objekti võrdse nurga all, ent seda võib põhjustada ka silmade erinev refraktsiooniviga. Harvadel juhtudel võib amblüoopia tekkida ka siis, kui nägemist takistab katarakt, arm sarvkestal või lõtv silmalaug.
 
Kuidas laiska silma ravida?
 
Amblüoopia esmane ravi on refraktsioonivea parandamine prillidega. Kasutatakse ka domineeriva silma jaoks silmaklappi või atropiini, et laps õpiks kasutama oma nõrgemat silma. Mõnikord on aga vaja kirurgilist sekkumist – näiteks kõõrituse puhul tuleb silmad kirurgilisel teel n-ö otseks panna, aga operatsiooni on vaja ka katarakti või lõdva silmalau korrigeerimiseks. Selge on see, et mida varem amblüoopiat ravida, seda tõhusam on ravi ja seda väiksem on nägemiskaotus.
 
Mis on hüperoopia?
 
Hüperoopia on levinud refraktsiooniviga, mida tuntakse ka kaugnägelikkuse nime all. Vastupidiselt lüginägelikele näevad kaugnägijad hästi kaugel asuvaid objekte ja raskusi on neil hoopis lähedal olevate esemetega. Hüperoopia tekib siis, kui silma sisenevad valguskiired teravustatakse silma võrkkesta taha. Põhjuseks on kas liiga lame sarvkest, silma liiga lühike pikkus või nende kahe kombinatsioon. Kaugnägevus ei ole haigus, pigem on see silma anatoomiline eripära, mis vanuse lisandudes süveneb.
 
Kuigi kõik lapsed sünnivad kaugnägevatena, jääb vaid väike osa neist kaugnägevaks ja vajab nägemist korrigeerivaid plussprille. Kaugnägev laps võib kurta ebamugavustunde, peavalu ja silmade valu üle, samuti tunneb kaugnägeva lapse ära selle järgi, et tal puudub huvi pikemat aega joonistada, lauamänge mängida ja lugeda. Seepärast tuleks lapse nägemisteravust põhjalikumalt kontrollida kolmeaastaselt ja kindlasti ka enne kooli, et ennetada võimalikke õppimisraskusi. KSA pakub spetsiaalselt lastele mõeldud nägemisuuringuid – loe lähemalt siit: http://www.ksa.ee/teenused/laste-silmauuringud