Allergilistest silmadest

23. mai 2014

Allergia tõttu sügelevate ja punetavate silmade jaoks võib lühiajalist leevendust pakkuda külm kompress, kuid pikemas perspektiivis on oluline mõista, mis allergianähud esile kutsub.

Allergilised silmad on tavaliselt allergeeniga kokku puutudes punased ja/ või sügelevad. Punetust ja sügelemist põhjustavad histamiin ning muud põletikku tekitavad ained, mida silma nuumrakud allergeenide tõttu eritavad.

Mõnedel allergikutel hakkavad silmad vett jooksma ning on valgustundlikumad, nägemine võib hägustuda ning silmalaud võivad paistetada. Silma-allergiad võivad tekkida eraldiseisvalt või koos nohu või ekseemi tekitava allergilise reaktsiooniga.

Kuigi silmade hõõrumine võib tunduda vältimatu, võib see allergilist reaktsiooni veelgi võimendada. Eelpool mainitud silma nuumrakud hakkavad hõõrumise tõttu üha enam põletikku tekitavaid aineid eritama, põhjustades seega suuremat sügelemistunnet. Leevendust võib hoopis pakkuda silmameigi ja läätsede eemaldamine ning külmade kompresside tegemine. Oluline on oma käsi tihti pesta.

Tugevaks allergeeniks on taimede õietolm, mis tekitab paljudel hooajalist allergilist silmapõletikku. Õietolmu leviku kõrgajal soovitatakse allergikutel hoida aknaid kinni, panna võimalusel tööle konditsioneer ning kanda päikseprille. Siseruumides põhjustavad allergilisi reaktsioone enim lemmikloomade karvad/ kõõm, tolmulestad ning hallitusseened. Need allergiad võivad ilmneda aasta läbi. Lemmiklooma allergiate puhul aitab pärast looma katsumist koheselt käte pesemine ning riiete vahetamine. Kui allergeeniks on tolmulestad, aitab spetsiaalsete patjade-tekkide ning voodilinade ostmine. Voodilinu tuleks pesta kuuma veega, põrandaid pühkida märja lapiga.

Allergiat leevendavad silmatilgad või suukaudsed antihistamiinid. Viimased võivad aga silmad hoopis kuivaks muuta. Kõige õigem on silma-allergiate puhul konsulteerida arstiga, kindlaks määrata, mis allergiat põhjustab ning seejärel parim allergianähtude leevendusmeetod valida.