Silmaarstid päästsid laserprotseduuri abil teismelise poisi nägemise

16. oktoober 2014

Inglise silmaarstid päästsid nägemise 16-aastasel poisil, kellel oli oht keratokoonuse tõttu pimedaks jääda.

Keratokoonus tekib, kui kollageenühendused sarvkesta kihtide vahel nõrgenevad, ning seetõttu muutub sarvkest koonusekujuliseks. Nägemishäire on tavaliselt progressiivne ning tekib puberteedieas, põhjustades nägemise hägustumist või hoopiski pimedaks jäämist.

Poisile siirdati laseri abil ühele silmale uus sarvkest. Tänu laserprotseduurile, mida nimetatakse DLEK’iks (deep anterior lamellar keratoplasty), on poisil nägemine ühes silmas täielikult taastunud.

Protseduuriks kasutati metallist terade asemel vaid laserit - see lihtsustab arstide sõnul märkimisväärselt siirdatava koe paigaldamist ja seeläbi ka patsiendi taastumisprotsessi. Siirdamistehnika väljatöötamisel saadi üllatavalt inspiratsiooni “punni ja soonega” parketist, mille puhul pannakse parketilauad kokku nagu pusletükid. Taoline lähenemine silmakirurgias suurendab siirdamiste täpsust.

Kuna silmade laseroperatsioon teostati kohaliku tuimestusega, sai poiss koduravile juba samal päeval. Enne teise silma laserravi peab esimene täielikult taastuma.

Protseduurist saab rohkem lugeda siit.