Kosmoses nägemine muutub

10. märts 2015

Üks hiljutine artikkel ajakirjas Gravitational and Space Research väidab, et kosmoselend võib endaga kaasa tuua silmade tervise järsku halvenemist – juba 13 päeva kaaluta olekus on piisav, et silmades tekiksid suured muutused.

Juba aastaid on teatud, et astronautidel on kõrgendatud oht haigestuda tõsistesse silmahaigustesse, näiteks maakuli ealisesse taandarengusse, mida tavaliselt kogevad just vanemad inimesed. Arvatakse, et põhjuseks on pikema perioodi jooksul kaaluta olekus ja otseses päikesekiirguses viibimine.

Kosmoses ei kaitse astronaute päikesekiirguse eest maa atmosfäär, mis peegeldab suurema osa kiirgusest tagasi. Kosmoselaevade ning –jaamade metalsed kered nii tugevat kaitset kui atmosfäär kiirguse eest tagada ei suuda.  Kiirgus aga võib põhjustada rakkudes keemilisi reaktsioone, mida nimetatakse oksüdatiivseks stressiks.

Hiljutises uuringus jälgiti hiiri, kes saadeti 13-päevasele kosmosereisile Discovery STS-133 pardal. Maale naastes märgati hiirte silmades, just võrkkestal, suuri muutusi, mis olid põhjustatud oksüdatiivsest stressist. 7 päeva pärast maandumist oli silmade tervis siiski suurel määral taastunud. Kuid muutused, mis olid tekkinud silmanärvis, olid pöördumatud.

Allikas: www.sciencedaily.com