40ndates eluaastates hakkavad meie kõigi silmad vananema

11. oktoober 2014

Umbes 40-aastaselt märkavad paljud, et tekkinud on nägemisprobleemid, mida varem kogetud pole. Mõnede jaoks on need kuivad silmad, enamuste jaoks aga presbüoopia ehk võimetus lähedalasetsevaid objekte selgelt näha. Mõlemad toovad omakorda kaasa silmade väsimise ning peavalu, eriti kui terve päeva arvuti taga istutakse.

Kuigi silmade tervise määravad suures osas meie geenid, tõestavad hiljuti läbi viidud uuringud, et ka toitumisel ja meid ümbritseval keskkonnal on silmadele suur mõju.

Vananedes väheneb silmaläätse elastsus ning kuigi paljud lükkavad lugemisprillide muretsemist üha edasi, vajame vananedes neid kõik – see on vältimatu. Looduse käigu vastu me võidelda ei saa, kuid on mitmeid viise, kuidas vananevate silmade eest hoolt kanda.

1. Üks tavapärane asi, mida paljud lugemisprille vajavad inimesed teevad, on endale ise määratud retseptiga prillide ostmine. Retsept valitakse tavaliselt tunde järgi. Tihti on aga valitud prillid liiga tugevad ning see võib silmade fokusseerimisvõime vähenemist kiirendada. Meeles peab ka pidama, et prillid, mida vajatakse lugemiseks, ei pruugi olla samad, mida vajatakse arvutiga töötamiseks.

2. Teadlased on viimasel ajal uurinud erinevaid meetodeid, kuidas noortel inimestel nägemishäireid ennetada ning seeläbi vananevate silmade tervist hoida. Ühes uuringus tõestati, et õues viibimine vähendab lastel müoopia ehk lühinägelikkuse tekke riski (loe sellest rohkem siin). Varajane müoopia teke võib põhjustada vananedes tugevat lühinägelikkust, mis võib omakorda kaasa tuua tõsiseid silmahaiguseid, nagu glaukoom või võrkkesta irdumine.

3. Veel üks epideemiana leviv silmaprobleem tuleneb liigsest arvuti kasutamisest – seda kutsutaksegi “arvuti vaatamise sündroomiks” (ingl. k computer vision syndrome). Silmade hoidmiseks tuleks silmi puhata iga 20 minuti järel, vaadates 20ks sekundiks 6 meetri (ehk 20 jala) kaugusele.

Siin mõned näpunäited igas vanuses inimestele:

  • Läätsekandjad peaksid silmaarsti juures kontrollis käima igal aastal.
  • Diabeetikud peaksid silmakontrollis käima veelgi tihedamini.
  • Regulaarne treening on hea vereringele. Nii saab organism rohkem hapnikku, mis on silmade tervise hoidmiseks vägagi oluline.
  • Kanna kvaliteetseid päikseprille!
  • Leia piisavalt aega magamiseks, sest siis silmad puhkavad ning puhastuvad, kuna on suletud laugude all pidevalt niisutatud.

 

Rohkem saab teemast lugeda siit.