Mis juhtub nägemisega 10-20 aastat pärast silmade laseroperatsiooni?

10. august 2020

Oleme kuulnud väidet, et puute- ja lõikevaba laserprotseduur on niivõrd uus silmade korrigeerimise meetod ning pole teada, kuidas see mõjub silmadele 10-20 aasta pärast. KSA Silmakeskuse kirurg dr Ants Haavel kummutab selle müüdi ning räägib laserprotseduuride ajaloost natuke lähemalt.

Iga uus on unustatud vana

“Iga uus on unustatud vana,” ütleb dr Ants Haavel, kui küsida temalt, kas ja kui uus on lõike- ja puutevaba lasertehnoloogia silmakirurgias. Laser ilmus silmakirurgiasse 1990ndate alguses ehk umbes 30 aastat tagasi, ja sealtpeale alustati lõikevabade protseduuridega. Tehnoloogia oli algusjärgus, kogemusi vähe, raviskeemid välja arendamata ja patsientide valikukriteeriumid liiga lõdvad. “Seetõttu oli lõikevabade protseduuride tulemused keskpärased. Kui arendati välja laserkirurgia meetod LASIK, siis 90 % kirurgidest ja patsientidest liikusid selle suunas, sest LASIK pakkus imelisi tulemusi juba loetud tundide jooksul,” jutustab dr Ants Haavel.

Nii loobus enamus silmakirurgia praksistest lõikevabadest protseduuridest. Lõikevabu protseduure jäi teostama suures osas vaid USA sõjaväe meditsiinisüsteem, nähes selles suuremat eelist ja väärtust LASIK meetodi ees. “Lõikevabade protseduuride suur tõus algas pärast 2009. aastat, mil turule ilmusid uue generatsiooni laserid. Selleks ajaks oli kogemusi miljonite patsientide näol ning avaldatud arvukalt teadusuuringuid refraktiivkirurgia pikaajalistest tulemustest,” ütleb dr Ants Haavel.

Flow ühendab erinevaid laserprotseduure

Flow 2.0 on KSA Silmakeskuse kaubamärk, mis ühendab endas pinnapealseid lõike- ja puutevabu laserprotseduure, mida teostatakse eksimeerlaseriga. “Flow meetodi eelkäija oli põhimõtteliselt PRK meetod, mille tulemusi saame analüüsida ja jälgida 1990ndate algusest. Seega on inimesi jälgitud umbes 30 aastat ja see annab hea ülevaate kvaliteedist ja meetodi sobivusest,” rõhutab dr Ants Haavel. On näha, et tulemused püsivad, nägemine on terav ning patsientide olukord suurepärane.

Enne Flow 2.0 kaubamärgi loomist oli KSA Silmakeskuse protseduuride nimistus kolm erinevat meetodit, kuid see tekitas patsientides segadust. Otsustati teha asi lihtsamaks, sest nii KSA kui patsientide eesmärk on sama - teha protseduuri ühe korra ja väga hästi. “Mõlemale osapoolele on suur aja-, kvaliteedi- ja rahaline võit, kui teeme kohe protseduuri, mis sobib just konkreetse inimese silmadele. KSA kogemus on kümned tuhanded operatsioonid 15 aasta jooksul, kuid kliendi jaoks on tegemist esmakordse kogemusega. Seega tundus loogiline, et meie spetsialistidena otsustame täpse sobiva meetodi, mitte ei pea klient end sellega vaevama,” räägib dr Haavel. 
 

Täielik vabadus terveks tulevikuks

KSA Silmakeskuse kirurg dr Ants Haavel kinnitab, et Flow laserprotseduur ei mõjuta mitte kuidagi vanaduses võimalikke vajaminevaid kae- ja katarakti operatsioone. “Meie protseduuri läbinud silmadele saab teostada nii katarakti, glaukoomi kui ka silmapõhja operatsiooni, kui kunagi näidustus tekib,” ütleb dr Haavel. 

Samas hellitab arst lootust, et iga patsient saab KSA Silmakeskusest piisavalt infot ja soovitusi, kuidas oma nägemine peale Flow protseduuri hoida maksimaalselt hea. Lihtsate elustiili muudatustega saab hoiduda igasugustest edaspidistest silmaoperatsioonidest. “Kõik eelpool nimetatud haigused ja ka müoopia ehk lühinägelikkus on suuresti põhjustatud keskkonna faktoritest ja inimese elulaadist. Kõiki neid on võimalik lihtsate vahenditega ennetada, vaja läheb vaid teadlikkust,” ütleb dr Ants Haavel julgustuseks.

Flow lõike- ja puutevaba meetodi üheks suureks tugevuseks on ka täielik tegutsemisvabadus. Tänu lõikevabale tehnikale pole vigastuse või rebendi ohtu looduses rännates või kontaktspordiga tegeledes. Ainult tõeline vabadus ja piiramatu elukvaliteedi tõus!