Kas krooniline päikesekreemi kasutamine võib viia lühinägelikkuse tekkimiseni?

25. juuli 2018

 Kalifornia Touro Ülikooli Osteopaatia kolldezhi teadlaste uus teadusuuring, mis avaldati  ajakirjas "The Journal of the American Osteopathic Association" väidab, et päikesekreemi pidev kasutamine võib viia organismi D-vitamiini vaeguse tekkimiseni.

See teadusuuring näitas, et tugeva UV blokiga päikesekreemi pidev kasutamine, võib kaasa tuua kaudselt nii luude hõrenemise, suhkruhaiguse, Chroni tõve kui ka mitmete eluksvajalike toitainete omastamise raskused.

D-vitamiin on vajalik, eeskätt luude tervisele, kuna vaid D-vitamiini piisaval olemasolul suudab organism kaltsiumit omastada ning  luud kaltsiumit omastada. Samuti on D-vitamiin oluline lihaste ja närvi funktsioonide säilitamisel ja organismi immuunsüsteemi käigus hoidmisel. 

D-vitamiin  vaegus defineeritakse sellega, kui vereseerumi 25(OH)D kontsentratsioon on alla 20 nanogrammi milliliitri kohta ja sel juhul hakkab luudes tekkima hõrenemine ja need hakkavad murduma juba väikeste vigastuste korral.

Paljude riikide juhised näevad ette, et igapäevane D-vitamiini juurdevool, kas toidust või päikesest, peaks olema 600-800 rahvusvahelise ühiku vahel, sel juhul ei teki organismis selle eluliselt tähtsa vitamiini defitsiiti. 

Kuigi päikesepõletusest põhjustatud nahavähi ohtu ei saa alahinnata, soovitavad teadlased selleks, et kasvatada organismi D-vitamiini varusid, võtta päikest ilma nahka blokeeriva kreemita kaks korda nädalas kuni 30 minutit järjest. 

UV blokiga SPF15 või suurema näiduga päikesekreem võib kahandada organismi D-3 vitamiini sünteesivõimet isegi kuni 99  %. 

Uuringu koostajad lisasid ka, et päike ei ole ainus võimalus D vitamiini taseme tõstmiseks ja alati jääb meil võimalus võtta lisaks ka suukaudselt D-vitamiinitilkasid.

Oleme oma varasemates blogipostitustes maininud, et ka lühinägelikkuse arengu peatamiseks lastel ja noortel soovitatakse viibida rohkem päikese käes ning mitmed teadusuuringud on näidanud, et rohkem lühinägelikkust ehk müoopiat esineb eeskätt noortel inimestel, kelle D-vitamiini tase veres on krooniliselt madal.  Nii, et ei ole tähtis mitte ainult ões viibimine, vaid ka see, et päike saab lühiajaliselt ja takistamatult meie nahale toimida. 
 

Teemad

Tagid