10 tegevust, mis on ilma prillideta PALJU paremad!

5. august 2018
Kõik, kes on saanud lapse, teavad, et enne beebi sündimist ei olnud neil tegelikult mingit aimu, kuidas see kõik olema saab. Sama on ka muudes valdkondades – on mõned tegevused, mida ei oska enne, kui ise ei proovi, ettegi kujutada. Prillidest vabanemine on üks sellisest.
 
Hea nägemine on oluline iga päev, sest mõjutab elukvaliteeti nii märkamatult kui ka märgatavalt. 2-sendise mahapillamine, päikeseloojangu jälgimine, puulehtede imetlemine või hommikul terava nägemisega ärkamine on vaid ühed enamlevinud detailid, millest inimesed pärast nägemise parandamist vaimustuvad. Kui nägemine on korras, siis on elu palju värvikirevam, detailiderohkem, sügavam ja emotsionaalsem.
 
On mitmeid tegevusi, mis on ilma prillideta palju paremad, kergemad ja nauditavamad, kuid mida prille või kontaktläätsesid kandes ei oska ettegi kujutada. Toome siinkohal välja kümme tegevust:
 
1. Jõusaalis treenimine
 
Muidugi saab jõusaalis treenida ka prillidega, aga samamoodi saab trenni teha ka kleidiga. Olulisem on endalt küsida, kas prillid tõesti aitavad sul minna trennis õigesse energiasse, põletada maksimaalselt kaloreid ja saavutada täiuslik füüsis?
 
Prillid ega ka kontaktläätsed ei aita jõusaalis kedagi. Vastupidi – prillid hakkavad higistades nina pealt muudkui alla libisema, harjutusi tehes kukkuma ja võivad isegi uduseks minna. Kontaktläätsed võivad silmas liikuda, ära tulla või muutuda väga ebamugavaks, kui ka tilk higi peaks silma minema.
 
Prillide või kontaktläätsedega ei saa lisaks jõusaalile mugavalt ka rühmatreeningutel käia ega ujuda. Trennis käimiseks ja kehakaalu langetamiseks (või täiusliku vormi säilitamiseks) on vaja motivatsiooni, mitte tüütuid lisanüansse!
 
2. Rannamõnude nautimine
 
Üldiselt me kõik armastame rannas olla, liivaga mängida ja vees mõnuleda. Eesti suved on sedavõrd lühikesed, et iga rannailma ja päikesepaistet tuleb maksimaalselt ära kasutada.
 
Prille või kontaktläätsesid kandes võib rannapäev seostuda aga hoopis teistlaadi emotsioonide ja kogemustega – liivased prillid, udune nägemine, pingeline ujumine ja valusatele kividele astumine, mida lihtsalt ei näinud vältida.
 
Selge ja terava nägemisega kõik see negatiivne muutub vastupidiseks, positiivseks. Enam ei pea rannas aega veetma prilliklaase poleerides või liivatükke raamide vahelt urgitsedes. Enam ei pea ka vett kartma, vaid saad lainetes hullata, sukelduda ja rahumeeli veesõda mängida (meis kõigis on väike laps peidus!). Rand on nautimise ja lõõgastumise koht!
 
3. Stressivaba reisimine
 
Kujuta ette situatsiooni: kõik on pakitud, buss lennujaama väljub 20 minuti pärast ja järsku avastad, et sa ei leia oma prille üles. Seda närvilist otsimist, kodu pahupidi keeramist ja paanikat, mis tekib mõttest, et pead reisile minema ilma prillideta, ei taha meist keegi tunda. Vahet pole, kas tegemist on kahepäevase tööreisi või nädalase perepuhkusega, selline algus pole meeldiv, sest viib stressihormooni ebavajalikult kõrgele.
 
Reisi ajal segavad prillid lennukis magamist ja vaja on mõelda ka kontaktläätsede ning vedeliku peale, need eraldi kaasa pakkida ja õige kogus täpselt välja arvutada. Tark on lasta oma silmad korda teha, et nägemise abivahendid ei peaks sind enam stressi ajama.
 
4. Õhtuti sõpradega väljas olemine
 
Prillid ja udune nägemine aga ei jäta sind kunagi ega kuskil maha. Nad segavad tantsuplatsil ega lase ennastunustavalt muusikarütmis õõtsuda, nad muutuvad higistaval nahal libedaks ja hakkavad tüütult nina pealt muudkui alla vajuma. Kui prillide asemel valid kontaktläätsed, siis näed ehk kaunim ja noorem välja, aga enesetunne tõenäoliselt parem pole.
 
Kontaktläätsed kuivatavad silmi ja võivad hõõruma hakata, ka need võivad silmast ära tulla ja tantsumöllus ebamugavalt liikuda. Kui oled terve pika õhtu kontaktläätsedega olnud, on peojärgsed hommikud veelgi hullemad, sest silmad on väsinud, punased ja kuivad.
 
5. Kokkamine
 
Söögi tegemine võib olla päeva kõige lõõgastavam ja meeldivam tegevus. Paned lemmikmuusika peale ja asud õndsas rahus valmistama mõnd uut ja põnevat või ammust lemmikrooga.
 
Sageli on reaalsus aga teine. Kiirelt pead midagi külmkapis olevast valmis meisterdama. Kiikad külmikusse, siis kuuma pliidi äärde, seejärel võtad jälle midagi külmkapist, pärast mida avad ahjuukse jne. Kõik need temperatuuri muutused ja aur muudavad prillid kiirelt uduseks, lisaks hoiavad prillid tegutsemistempo madalana.
 
6. Endast ilusa pildi saamine
 
Kui prillid on nina peal või silmades on kontaktläätsed, siis on ilusat ja loomulikku pilti endast raske saada. Tuleb püüda leida õiget nurka, et prilliklaasid ei peegeldaks või nägu liiga suureks ei muutuks, lisaks peab alati veenduma, et prillid oleksid õigel kõrgusel, mitte kogemata ninal allapoole vajunud.
 
Üritades prillidega endast ise pilti teha, oled tõenäoliselt enamikel kordadel alla andnud, sest see võib tüütult kaua aega võtta. Prillid on lisanüanss, millega tuleb kogu aeg arvestada.
 
7. Spordiga tegelemine
 
Sport ja tervislik eluviis on tasakaalustatud elu lahutamatu osa. Kontaktläätsede ja prillidega võib spordi tegemine olla aga ebamugav, tüütu ning täis rohkeid pisinüansse, millega arvestada. Suusatamine, lumelauaga sõitmine, mägironimine, surfamine, purjetamine, mägirattasõit, benjii-hüpped on ainult mõned spordialad, mida prillikandjad ei saa teha või täies mahus nautida.
 
Variant on kasutada kontaktläätsesid, kui silmad veel kannatavad neid, kuid aktiivse ja ekstreemse spordialaga tegeledes tahad tõenäoliselt keskenduda täielikult spordile, mitte olla pinges võimaluse pärast kaotada ootamatult üks kontaktläätsedest.
 
8. Emotsionaalne ja füüsiline lähedus
 
Pole oluline täpne situatsioon, eriliste ja isiklike hetkede jagamine vajab teatud lähedust ja rahulikkust. Seda on oluliselt raskem teha, kui näos on mingid meditsiinilised abivahendid, näiteks prillid või kontaktläätsed.
 
Vahet pole, kas oled lastega, partneriga või mürad aias koeraga, selle imeilusa õrnuse ja intiimsuse hetke saabudes tahad olla täielikult kohal, kogeda seda siiralt ning mitte läbi prilliklaaside või kontaktläätsede.
 
9. Klassikokkutulekul osalemine
 
Tunnistagem ausalt – klassi- või koolikokkutulekud on päris pingelised, sest kõik tahavad jätta endast parimat muljet ning muretsevad palju selle pärast, kuidas teised nende välimust, edukust ja muid parameetreid hindavad.
 
Kui sa ei taha, et prillid muudaksid sind ebakindlaks, vanemaks või mitte täiuslikuks, siis võta midagi ette ja muuda oma elukvaliteeti!
 
10. Turvaline sõitmine
 
Prillid ja autorool pole tegelikult väga hea kombinatsioon. Esiteks on sõitmine välistatud, kui sul pole prille kaasas. Teiseks on prillidega hämaras ja pimedas sõitmine eriti väljakutsuv, sest selge nägemine on piiratud ja silmanurgast, kust võib oht läheneda, on nägemine ikkagi udune, sest klaas sinna ei ulatu.
 
Kolmandaks, vahet pole, mis on kellaaeg või ilm, prillid põhjustavad pea täieliku perifeerse nägemise kaotuse. Kui selge nägemisega inimeste nägemisulatus on suhteliselt lai ja nad näevad väga suures ulatuses vaid ühe pilgutusega, siis prillikandjad peavad liigutama tervet pead, et näha ka äärtesse. See muudab autosõidu (eriti pimedas) oluliselt ohtlikumaks.
 
Need olid vaid mõningad olukorrad või hetked elus, mis on selge ja terava nägemisega oluliselt paremad, kergemad ja nauditavamad.