Sinine valgus - mis see on ja kuidas oma silmi kaitsta?

14. detsember 2022
Viimastel aastatel on palju kõneainet pakkunud sinine valgus. Tegelikult on see meid ümbritsenud kogu aeg – ammu enne digiekraanide teket. Järgnevalt püüame anda ülevaate, kas sinine valgus on kahjulik, nagu räägitakse, ning mis juhtudel peaks oma silmi selle eest kaitsma?
 
Mis on sinine valgus?
 
Sinise valguse nimi tuleneb selle värvist ning on loomulik osa valgusspektrist, mis koos teiste värviliste valgustega moodustavad valge valguse. Valgusosakeste lainepikkus sinisel valgusel on ca 400-470 nanomeetrit (380-520 nanomeetrit koos violetse ja helesinise valgusega) ning see kannab endas rohkem energiat kui muud värvilised valgused. Peamiseks sinise valguse allikaks on päike, mis erinevalt veelgi madalama lainepikkusega UV-kiirgusest, meie jaoks erilist ohtu ei kujuta. Kuid sinist valgust kiirgavad ka nutitelefonid, arvutite ekraanid, tahvelarvutid, telerid, LED-valgustid ja paljud muud allikad.
 
Tehnoloogia areng on inimeste eludesse rohkem kõiksugu nutiseadmeid toonud ning seetõttu veedame ka rohkem aega sinist valgust kiirgavate ekraanide ees. Need seadmed asuvad meie silmadele oluliselt lähemal kui päike. Pidev ekraani vaatamine väsitab ja ärritab silmi ning halvimal juhul võivad tugevast LED-valgusest silma võrkkestale fotokeemilised kahjustused tekkida. Eriti oluline on liigse sinise valguse eest kaitsta väikelaste silmi, kuna nende sarvkest ja silmalääts lasevad kogu sinise valguse silma. 

Lisaks sellele võib sinine valgus mõjutada meie unekvaliteeti. Kui vaadata sinist valgust ka enne magamaminekut, annab see ajule signaali, mille tulemusena väheneb kehas uneks vajaliku hormooni ehk melatoniini hulk, mis omakorda võib viia uneprobleemideni. Sama efekt on ka päevasel ajal, mil päikesest tulevate siniste valgusosakeste eesmärk on meid erksana hoida.
 
Kas abi võib olla sinise valguse prillidest?
 
Sinise valguse prillid on mõeldud digiseadmete ekraanidelt tuleva sinise valguse filtreerimiseks või blokeerimiseks. See omakorda peaks vähendama silmade koormust ning väsimust. Tänaseks on aga selge, et kahjuks pole piisavalt uuringuid nende efektiivsuse kohta. Niisamuti pole teada, kas prillide kandmine võib hoopis kahjulikult mõjuda.
 
Siiski pakuvad paljud tootjad laias valikus prille sinise valguse kaitseks, mida saab tellida nii usaldusväärsetest optikapoodidest kui ka mujalt internetiavarustest. Leidub päris kollaka klaasiga prille aga ka märkamatu tooni ning ilma sinist värvi vastu peegeldava kaitsekihita prille. Mõnel brändil on kasutuses lausa patenteeritud sinise valguse filtreerimise tehnoloogia.
 
Kui soovid sinise valguse prillid enda peal ära proovida, siis prille soetades tuleks uurida, millist lainepikkust ja kui palju need kaitsevad.
 
Kuidas siis ikkagi kaitsta oma silmi?
 
  • Jälgi, kui palju aega veedad ekraanide eest ja võimalusel piira seda! On selge, et inimesed veedavad üha rohkem aega ekraanide ees nii tööl kui ka vabal ajal. Seetõttu soovitame kontoritööd tehes iga 20 minuti järel ekraanist paus teha ning õhtuti enne magama jäämist ekraani ees üldse mitte viibida. Samuti tuleks igapäevaselt leida aega, et viibida õues värskes õhus ja loomuliku valguse käes.
 
  • Teisalt on soovitatav nutiseadmed seadistada nii, et need õhtuti kollase- ehk öövalguse peale lülituks. Sinise valguse filter on kollase värvusega ning mõjub hämaral ajal silmadele leebemalt.
 
  • Tee silmaharjutusi! Erinevaid silmaharjutusi regulaarselt praktiseerides on võimalik ennetada silmade väsimist ja treenida silmalihaseid, fokusseerimisvõimet või lihtsalt lõõgastada silmi. Silmaharjutuste kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.
 
  • Toitu tervislikult. Nii silmade kui ka terve organismi jaoks on oluline, et sööksid mitmekesist toitu – rohkelt puu- ja juurvilju ning vähe küllastunud rasvu ja suhkrut sisaldavat. Lisaks vitamiinidele on organismi jaoks olulised ka mineraalid ja rasvhapped. Täpsemalt saad silmade jaoks kasuliku toitumise kohta lugeda SIIT.
 
  • Vajadusel kasuta niisutavaid silmatilkasid. Kui tunned, et silmad on liiga kuivad või soovid leevendada silmade allergiaid, sügelemist, punetust või liigset pisaraeritust, saab abi silmatilkadest.
 
  • Päikese käes viibides kanna kvaliteetseid päikeseprille. Tegelikult on soovitatav prille kanda ka kergelt pilvise ilmaga, lisaks ka veekogude ääres ning isegi talvel suusatades.
 
  • Ning lõpetuseks – ära unusta silmi pilgutada! Ekraani ees viibides võib ununeda silmi piisavalt pilgutada, mis on üheks tüüpilisemaks silmakuivuse põhjuseks.