6 lihtsat harjutust silmavaevuste leevendamiseks

15. jaanuar 2021

Oleme harjunud erinevate digiekraanide ees palju aega veetma, olgu need siis arvuti, tahvelarvuti, teleri või nutitelefoni ekraanid. Ekraanid väsitavad silmi enam, kui tavaline prinditud tekst ning lisaks võib ekraanidelt kiirgav sinine valgus kahjulikult mõjuda.

Peamised nägemisprobleemid, mis tulevad liigsest arvutiga töötamisest, on silmade väsimus, silmakoopa valu, raskendatud pilgu ümberfokusseerimine, peavalu, udune nägemine, silma kuivus ja isegi kaela ning kuklapiirkonna valud. Selleks, et vältida silmade kurnatust ning sellest tulenevaid vaevusi, on soovitatav regulaarselt silmaharjutusi teha. Järgnevalt jagame lihtsaid nippe, mida kodus või kontoris silmade väsimuse ennetamiseks praktiseerida.

  • 20-20-20 reegel

Arvuti taga tööd tehes tasub iga 20 minuti järel vaadata 20 sekundi jooksul 20 jala ehk 6 meetri kaugusele. Selline tegevus annab silmadele vajaliku pausi ja aitab vältida silmade spasmi ehk lihaskrampi.

 
  • “Palming”

Soojenda käed hõõrudes neid üksteise vastu, sule silmad ja kata need peopesadega nii, et valgus silmadele ei paistaks. Silmalauge ära tugevalt kinni suru. Silmade katmine peopesadega ehk palming lõdvestab silmi.

 
  • Pilgutamine

Pilguta silmi kergelt ja kiiresti 10-15 korda. Sule silmad ja puhka 20 sekundit ning korda tegevust 2-3 korda. Kiire silmade pilgutamine mõjub lõdvestavalt.

 
  • Konvergeerimine

Hoia pliiatsit enda ees käesirutuse kaugusel ning hakka seda aeglaselt endale lähemale tooma kuni nina otsani. Proovi nii, et n-ö topelt pliiatsit ei tekiks. Pliiatsi liigutamise harjutus on fokusseerimisvõimet treeniv.
 

  • Fokusseerimine

Hoia pliiatsit enda ees umbes 20 cm kaugusel ning fokusseeri kordamööda pliiatsile ja siis vaata mõnda eemal (umbes 5 m kaugusel) olevat objekti. Vaheldumisi kaugele ja lähedale vaatamine treenib samuti fokusseerimisvõimet.

 
  • Number 8 

Liigu pilguga mööda kujuteldavat nr kaheksat ehk kujuta ette, et 4 meetri kaugusel põrandal on suur number 8 ja hakka pilguga mööda piirjooni liikuma. “Sõida” 30 sekundit ja siis vaheta suunda.


Täpselt nii nagu terve keha vajab piisavalt liigutamist ja trenni, on seda vaja ka silmadele. Saame silmade kaudu enamuse ümbritsevast infost, seega on väga tähtis, et hoiaksime nende tervist. Vaevuste vähendamiseks tasub lisaks harjutuste tegemisele üle vaadata ka istumisasend, valgus, vaatamiskaugus ning isegi prillivajadus või prillide korrigeerimise vajadus. Silmade tervise eest hoolitsedes märkad peagi, et kohandud eri olukordadega paremini ja nägemine on selgem.