Appi! Kas mu kontaktlääts on silma ära kadunud?

21. september 2023
Kontaktläätsekandjad elavad sageli hirmus, et nende kontaktläätsed võivad silma ära kaduda või võib lääts sattuda näiteks silmamuna taha. See tunne süveneb tavaliselt juhtudel, kui läätse on silmast raske leida või eemaldada. Selles artiklis uurime levinud hirmu taga olevat tõde! Samuti selgitame, mida ette võtta, kui tõepoolest tundub, et lääts on silmas kadunud.
 
Südamerahuks võime öelda, et hirm kontaktläätse silma kaotamise ees on veidi irratsionaalne. Silma struktuuri ja anatoomia tõttu on juba looduse poolt hoolitsetud selle eest, et kontaktlääse või muu võõrkeha sattumine silmamuna taha või sinna kinni jäämine, on teoreetiliselt võimatu. Silma sidekest ehk õhuke membraan, mis katab silmalaugude sisekülge ja silmavalget, toimib tõkkena, et takistada võõrkehade silma sattumist.
 
Siiski tasub meeles pidada, et kontaktläätsed võivad aeg-ajalt kandmise ajal liikuda või nihkuda. Selline olukord võib põhjustada ebamugavustunnet, kriimustavat ja kriipivat tunnet või udust nägemist. Kui selliseid tundeid koged, siis on see märk sellest, et kontaktlääts on endiselt silmas, kuid tõenäoliselt liikunud silma pinnal teise asukohta või paikneb silmalau all. Vahel võib kontaktlääts ka ennast kokku voltida või olla silmas katki läinud.
 
Sellistes olukordades on võimalik „kadunud“ lääts üsna lihtsalt siiski üles leida ja õige tehnikaga see ka eemaldada. Pole aga ka harvad juhused, kui läätse eemaldamiseks on tarvis professionaali abi.
 
Miks võib kontaktlääts silmalau alla kinni jääda?
 
Vahel võib olla tunne, et kontaktlääts on silmalau alla täiesti kinni jäänud. See võib juhtuda, kuna silma on väga tundlik ja hästi kaitstud organ. Meil kõigil on loomulik pilgutamise refleks, mis tähendab, et kui midagi silma või selle ümbrust puudutab, on keha loomulik reaktsioon pilgutamine. See refleks paneb silmalau kiiresti sulgema, püüdes kontaktläätse silmalau alla ja iga pilgutus püüab kontaktläätse omakorda veelgi „turvalisemalt“ silmalau alla kinni.
 
Teine tegur, mis võib „kaasa aidata“ kontaktläätse silmalau alla kinnijäämisele, on silma kuju. Silm on kujult nagu väike mägi ja selle kumerus võib kaasa aidata läätse liikumisele. Samal põhjusel võib kontaktlääts sattuda silma pinna asemel silmalau siseküljele.  
 
Ka niiskus ja hõõrdumine on teguriteks, mis aitavad kaasa kontaktläätse kinni jäämisele silmalau alla. Silma pind on märg, mis teeb kontaktläätse kleepumise silmapinnale lihtsaks. Kuid ka silmalau sisekülg on märg ja mõnikord võib lääts hoopis sinna kinni jääda, mitte liikuda õigesse kohta ehk silma peale.
 
Mida teha, kui kontaktlääts on silma kinni jäänud?
 
  • On loomulik, et tunned muret, kui kontaktlääts on silmas liikunud, kuid rahulikuks jäämine tuleb siin kindlasti kasuks. Ehk rahune ja lõdvestu ning alles siis asu tegutsema, sest ärevus ei aita kuidagi kontaktläätse leidmisele kaasa!
 
  • Esimese sammuna pese seebiga korralikult käed puhtaks ja kuivata need. See samm on oluline selleks, et silma ei satuks bakterid, mille tulemuseks võib olla silmapõletik.
 
  • Vaata oma silm üle peegli ees, hea valgustus tuleb vaid kasuks! Tõsta ja liiguta õrnalt oma ülemist ja alumist silmalaugu, et näha, kas lääts on liikunud teise asukohta mööda silmapinda. Selleks on parim kasutada oma sõrme. Ole aga ettevaatlik, et sa selle käigus küünega oma silma ei vigastaks.
 
  • Kui kontaktläätse on endiselt keeruline leida, siis pilguta mitu korda või suru silma korduvalt tugevalt kokku. Võid silma õrnalt ka masseerida. Kasutada ka niisutavaid silmatilku silmade loputamiseks, sest see võib kaasa aidata kontaktläätse liikumisele paremasse asukohta.
 
Millal otsida abi professionaalilt?
 
Kui sul ei õnnestu ise kadunud kontaktläätse leida, silm on juba valus või punane, siis otsi abi professionaalidelt, kuna neil on olemas põhjalik kogemus ning vajalikud seadmed, et silm üle vaadata ja kontaktlääts turvaliselt eemaldada. Mida kauem kontaktlääts silmalau all „peidus“ on, seda suurem on risk ka silmapõletikuks, sarvkesta abrasioonideks või muudeks tüsistusteks. Võta ühendust oma silmaarstiga või uuri, kust on võimalik saada erakorralist abi. Tallinnas on näiteks olemas erakorraline silmaravi kabinett Ravi tänaval.
 
Millised on ennetavad meetodid, et kontaktläätse silma kadumist vältida?
 
  • Veendu, et sinu tehnika kontaktläätsede silma panemiseks ja ära võtmiseks on korrektne. Kui sa pole selles kindel, siis külasta optometristi ja küsi nõu!
  • Pea kinni läätsede kandmise režiimist – ära kanna läätsesid kunagi kauem kui on ette nähtud ja ideaalis tee nädalas vähemalt üks läätsevaba päev.
  • Väldi silmade hõõrumist!
  • Kasuta vajadusel niisutavaid silmatilku.
  • Kontrolli regulaarselt silmauuringul oma silmi ja nägemist, et tagada hea silmade tervis ja ennetada probleeme!
  • Kui kontaktläätsede kandmine on ebamugav ja sooviksid lühinägelikkusest üldse vabaneda, siis broneeri aeg Flow 2.0 silmauuringule, et saada teada oma sobivus silmade laserprotseduuriks!
 
Kas unistad miinusprillidest või kontaktläätsedest vabanemisest? Saa teada, kas oled sobilik lühinägelikkusest vabanemiseks tänu Flow 2.0 laserprotseduurile! Hetkel saad sobivusuuringule registreerida superhinnaga 25 € (tavahind 69 €) SIIN. Sind ootab ülipõhjalik silmauuring, optometristi konsultatsioon, 5* klienditeenindus ja meeldiv atmosfäär koos värske kohvi või maitsvate smuutidega!