Sobilik patsient

Sobilik patsient

Esmaste silmauuringute eesmärk on välja selgitada, kas laserprotseduur on teie silmadele sobilik ravimeetod. Enne esimest visiiti tasub end juba kurssi viia alltoodud kriteeriumitega. Kui teil tekib kõhklusi, siis pöörduge selguse saamiseks julgelt KSA Silmakeskuse spetsialistide poole.

Laseprotseduur KSA Silmakeskuses sobib neile, kel:

  • on vanust 18–45 aastat – parim iga laserprotseduuri tegemiseks jääb vahemikku 20 kuni 40 eluaastat;
  • silmade refraktsiooniviga on stabiilne – väiksem kui 0,5-dioptriline muutus viimase aasta jooksul;
  •  prillide tugevuseks on -1 kuni -9 dioptrit – KSA Silmakeskus on spetsialiseerunud lühinägelikkuse ravile;
  • silmade üldine tervis on hea;
  • üldine tervislik seisund on hea;
  • on positiivne ellusuhtumine.
 

Teatud tervislikud seisundid muudavad laserprotseduuri sobivuse küsitavaks või tekitavad lisariske. Need seisundid võivad segada paranemisprotsessi ja vajada lisaravi. KSA Silmakeskus teostab väga põhjalikke nägemisuuringuid, et välja selgitada, kas Flow-laserprotseduur on kliendile sobilik või mitte.


Vastunäidustused 

  • Olete pidanud viimase aasta jooksul muutma oma kontaktläätsede või prillide retsepti rohkem kui 0,5 dioptrit – sellisel juhul ei ole refraktsiooniviga stabiilne.
  • Teil on mõni haigus või kasutate ravimeid, mis võivad mõjutada haavade paranemist. Teatud haigused, näiteks autoimmuunsed haigused (luupus, reumatoidartriit), immuunpuudulikkusega seisundid (HIV-infektsioon) ja diabeet ning mõned ravimid (näiteks retinoiinhape ja steroidid) võivad pikendada paranemist pärast refraktsioonikirurgiat. Need eelpool loetletud terviserikked ei ole absoluutsed vastunäidustused. Teavitage oma tervisest KSA Silmakeskuse optometristi, sest mida põhjalikum on meie ülevaade, seda paremini saame teid aidata.
 

Teatud inimestel esineb refraktsiooni ebastabiilsust suurema tõenäosusega, misjuhul tuleb laserprotseduur edasi lükata. Sellisesse gruppi kuuluvad:

  • varastes 20-ndates eluaastates või nooremad;
  • need, kelle vere hormoonide sisaldus kõigub haiguste, näiteks kontrollile allumatu diabeedi tõttu;
  • rasedad või rinnaga toitvad emad;
  • nägemishäireid põhjustavaid ravimeid kasutavad inimesed.

Ettevaatusabinõud

Refraktsioonikirurgia protseduuride ohutus ja tõhusus ei ole teatud haigustega patsientidel tõestatud. Pidage kindlasti nõu KSA Silmakeskuse arstiga, kui kasutate mõnda ravimit ja kui põete või olete kunagi põdenud mõnda järgmistest haigustest:

  • silmapiirkonda haarav herpes simplex või herpes zoster (vöötohatis);
  • glaukoom, glaukoomikahtlus või silmasiserõhu suurenemine;
  • kroonilised silmahaigused nagu uveiit või iriit (silmapõletikud);
  • silmavigastused või varasemad silmaoperatsioonid;
  • keratokoonus.

Pöörake tähelepanu

Alltoodud seisundite või ohtu suurendavate asjaolude ilmnemisel peab arst teid kindlasti üle vaatama, sest need võivad protseduuri takistada.

Blefariit. Silmalaugude põletik, millega kaasneb koorikute teke laugudel ja mis võib suurendada sarvkesta infektsiooni või põletiku ohtu pärast refraktsioonikirurgiat.

Suured pupillid. Noortel ja teatud ravimeid kasutavatel patsientidel on oht suurte pupillide tekkeks hämaras. See võib pärast operatsiooni põhjustada selliseid sümptomeid nagu helendus, halod, tähesajud ja varjud esemete taga (topeltnägemine). Samas kasutatakse tänapäeval laserprotseduuride (Flow 2.0) puhul ülisuuri optilisi tsoone (diameetriga 8,5 mm), mille tulemusel on öine või hämaras nägemine peale operatsiooni isegi parem kui varem prillide või kontaktläätsedega. 

Õhuke sarvkest. Sarvkest on õhuke läbipaistev kate silma ees, mis paikneb silma värvilise osa ehk vikerkesta kohal. Refraktsioonikirurgia liiga õhukesel sarvkestal võib põhjustada nägemiskaotust. Sarvkesta paksust mõõdab optometrist uuringute ajal. Lõikevabade protseduuride (nt. Flow 2.0) puhul on operatsioon sarvkesta säästev, mis muudab ka õhukeste sarvkestade puhul laserprotseduuri turvaliseks. Kui peaks aga juhtuma, et sarvkest on liiga õhuke ja refraktsiooniviga suur, ütleme kliendile resoluutselt ei.

Varasem refraktsioonikirurgia. Täiendavate refraktsioonikirurgiliste protseduuride teostamine ei pruugi olla alati võimalik. Otsuse täiendava protseduuri teostamise üle teeb silmakirurg peale nägemisuuringuid ja konkreetsete asjaolude hoolikat kaalumist.

Selleks, et teada saada, kas olete sobiv kandidaat laserprotseduuriks, tulge KSA Silmakeskusesse nägemisuuringutele!