Miks valida Flow 2.0 protseduur

Miks valida Flow 2.0 protseduur

KSA Silmakeskuses on tänaseks tehtud ligi 30 000 lühinägelikkust korrigeerivat laserprotseduuri ja enam kui 200 000 uuringut. Selle aja jooksul oleme teostanud nii lõikega kui lõiketa protseduure. Aastatel 2007–2009 oli KSA Silmakeskus Baltimaade suurim LASIK-lõikuste teostaja, kuid täna me seda oma kliinikus enam ei praktiseeri, vaid oleme spetsialiseerunud lõikevabale Flow 2.0 laserprotseduurile, mille abil korrigeerime inimeste silmanägemist. 

Miks loobus KSA Silmakeskus silmade lõikamisest?

  • Aastatel 2008–2011 võrdles silmaarst Ants Haavel koos oma kolleegidega lõikega ja lõikevaba protseduuri plusse ja miinuseid. Suhtlesime paljude kolleegidega Euroopast ja Ameerikast, kuulasime kongressidel loenguid, vestlesime hiljem kuluaarides lektoritega. Kolme aasta jooksul külastasime mitmesuguseid refraktiivkirurgia keskuseid Euroopas, võrdlesime nende tulemusi meie kliiniku omadega ning analüüsisime neid. Suhtlesime patsientidega ja võrdlesime nende tagasiside ankeete. Selle tulemusel leidsime, et lõikevaba laserprotseduuri abil on võimalik saavutada lühinägelikkuse korrigeerimisel paremaid tulemusi, suuremat rahulolu ja mis kõige olulisem, kogu protsess muutub kliendile oluliselt lihtsamaks ja turvalisemaks, nägemiskvaliteet stabiilsemaks ning väheneb märgatavalt kordusprotseduuride vajadus.
 
  • Aastatel 2006-2010 teostasime LASIK-protseduure paralleelselt lõikevaba protseduuriga ja kui kahel esimesel protseduurijärgsel nädalal saime rohkem positiivset tagasisidet LASIKu klientidelt, siis pikas perspektiivis nägime lõikevaba laserprotseduuri olulisi eeliseid noorte inimeste lühinägelikkuse korrigeerimisel.


Milliseid eeliseid me märkasime?

  • Esiteks on lõikevaba protseduur sarvkesta struktuuride suhtes säästlikum. Pärast LASIK-laserprotseduuride lõpetamist 2010. aastal ei ole me näinud enam mitte ühtki klassikalist kuiva silma juhtumit nagu see aeg-ajalt mõnel LASIKu patsiendil oli. Eriti puudutas tugeva päevase kuiva silma probleem naisterahvaid, kes töötasid kontoris või kasutasid autos kliimaseadet. Lõikevaba protseduuri puhul esineb samuti ajutist silmade kuivust, kuid see on harv ja mööduv nähtus, mis väljendub esimesel protseduurijärgsel aastal hommikuti ärgates ning silmi avades. Päevasel ajal on reeglina lõikevaba protseduuri läbinud inimesel silmanägemine väga terav ja mugav.
 
  • Teiseks võib peale tuhandeid protseduure väita, et lõikevaba protseduur ei tekita terves sarvkestas pärast protseduuri ektaasiat või keratokoonust. Ektaasia ja keratokoonus ohustab 90  % ulatuses alla 30-aastaseid mehi, naistel esineb keratokoonust väga harva. Keratokoonus võib väljenduda pärast sarvkesta lõikamist isegi mitu aastat hiljem, vaatamata  sellele, et patsienti on enne protseduuri uuritud tehnolooogiliselt parima diagnostilise aparatuuriga ning silmad on tunnistatud täielikult operatsioonisobilikuks. Seega, kui soovite vältida sekundaarset keratokoonust või ektaasiat, siis meie sõnum on lihtne – vältige sarvkesta lõikeid. Pole vahet, millega lõikeid tänapäeval tehakse (mikrokeratoomi või femtosecond laseriga) – protseduurijärgse keratokoonuse risk on mõlemal juhul paar juhtumit iga tuhande silma kohta.


Lõikega laserprotseduuri järel võib miinus tagasi tulla.

Lõikega või lõiketa, kuid protseduur on kulukas mõlemal juhul ning kes kord juba oma silmadesse on investeerinud, soovib kahtlemata, et tulemus oleks eluaegne. Paraku näeme KSA Silmakeskuse kogemuse põhjal, et mõnikord võib lõikega tehtud laserprotseduuri efekt vaid loetud aastate möödudes kaduda. Siin on mõned tegurid, mis seda põhjustavad.

1. Kui sarvkesta lõigata, siis see lõige ei kasva kunagi hiljem kokku, mistõttu sarvkest muutub pehmemaks ja ebastabiilsemaks ning seetõttu on hiljem ka refraktsiooni kõikumine suurem. Iga silmaarst ja algaja optometrist teab, milline oli refraktsiooni kõikumine 1970. aastatel pärast radiaalkeratoomiat, kui silmadele tehti miinuse korrigeerimiseks mitu lõiget. Lõige muudab sarvkesta ebastabiilsemaks, seega on tõenäosus miinuse tagasitulekuks suurem ja seda eriti suurte miinuste või astigmatismi korral. On suhteliselt tavaline, et LASIKu läbinud patsientidel on 5–10 aastat pärast protseduuri astigmatism, mis vähendab maksimaalset nägemisteravust ja põhjustab vajadust kordusprotseduuri järele.

2. Väiksed optilised tsoonid. Varasemate põlvkondade laserid olid väga aplad ja nad kulutasid sarvkestast ära mitu mikromeetrit, et lihvida maha vajalikke miinused. Sama küsimus on ka lõikega protseduuride puhul, sest juba lõige ja lapike iseenesest võtavad sarvesta paksusest veel enne laseri tööle hakkamist 100–120 mikromeetrit (sarvkesta keskmine paksus on 520 mikromeetrit) ning seejärel tuleb kirurgil hakata kompromisse tegema, et protseduurijärgne minimaalne sarvkesta paksus (300–350 mikromeetrit) siiski säilitada. Selleks kompromissiks on kaks võimalust – kas valida lamedam nomogramm, mille puhul ei pruugi olla hämaras nägemine hiljem ideaalne, või vähendada optiliste tsoonide diameetrit (ala, mille ulatuses laser silma töötleb). Reeglina on lõikega tehtud protseduuride optiline tsoon eelpool nimetatud põhjustel 6–6,5 mm, samas kui heade lõikevabade protseduuride keskmised optilised tsoonid on vahemikus 7,5–8,5 mm (sarvkesta enda läbimõõt on ca 9,5–11 mm). KSA Silmakeskuse kliendid on üldjuhul noored alla 45-aastased inimesed, kelle pupill ehk silmatera on veel suur ning parima nägemiskvaliteedi huvides peab optiline tsoon katma kogu pupilli diameetri hämarates oludes. Juhul, kui optiline tsoon on väiksem kui pupilli suurus, langeb nägemiskvaliteet hämaras valguses ja patsient hakkab nägema nn halosid (tulekerasid valgusallikate ümber). Väiksed optilised tsoonid on ka üks suur põhjus, miks protseduur n-ö järgi annab ja mõne aasta pärast tuleb hakata näiteks autoga sõitmiseks või kinoekraani vaatamiseks väikse miinusega prille kandma.

3. Patsientidele ei meeldi kordusprotseduuridel käia isegi siis, kui need on tasuta. Kui võrdleme kaugelenägemise tulemusi, siis kordusprotseduuride vajalikkus on lõikevaba protseduuri puhul kordades väiksem kui lõikega protseduuril ja see on üks peamisi põhjuseid, miks otsustasime kogu kollektiiviga just lõikevabale protseduurile spetsialiseeruda ning seada kliendi huvid enda omadest ettepoole. 



Kiire taastumine protseduurist ja tagasipöördumine aktiivse elustiili juurde on KSA pakutava lõikevaba Flow-protseduuri suurim eelis. Nägemisteravus on kohe pärast protseduuri vähemalt 50  % nägemisteravustabelil ja patsient võib kliinikust iseseisvalt lahkuda. Esimesel nädalal soovitame siiski võtta aeg maha ja anda silmadele puhkust. Nädal aega pärast protseduuri näeb klient nägemisteravustabelil juba 80–100  %, kuid nägemine pole veel päris perfektne ning lugemisel ja arvutiga töötamisel võib esineda pisut raskusi. Küll aga kaovad selle nädalaga kõik füüsilised piirangud ning patsient võib naasta treeningute juurde, minna sauna, ujuma või tegeleda sportmängudega. Paljud meie kliendid on professionaalsed võitluskunstide harrastajad ning tänu Flow lõikevabale protseduurile said nad oma tavapärast elu juba nädala möödudes jätkata. Nägemisteravus tõuseb veel järgmise 3–6 kuu jooksul vähemalt 120  %-ni nägemisteravustabelil ning nägemine on hea nii valges kui hämaras.



Milliseid tehnoloogilisi uuendusi on KSA Silmakeskus viimaste aastate jooksul kasutusele võtnud?

KSA Silmakeskus võttis aastatel 2015,  2016, 2018 ja 2019, 2022  kasutusele kuus olulist uuendust. 

  • Esiteks SmartPulse-tehnoloogia, mille puhul laser lihvib silma uue fullerene aatomi mustri järgi, selline muster annab täpsemad refraktiivsed tulemused ja on sarvkestale delikaatsem. Tavaelus tähendab see patsiendile kiiremat taastumist ja kvaliteetsemat nägemist pärast protseduuri.



SmartPulse-tehnoloogia

  • Teiseks võttis KSA Silmakeskuse laseritootja kasutusele esimesena maailmas uudse silma jälgimistehnoloogia, mis suudab jälgida silmade liikumist reaalajas seitsmes dimensioonis 1050 korda sekundis. See on revolutsiooniline uuendus, mis tähendab märgatavalt paremat nägemist pärast laserprotseduuri. 
 
  • Kolmandaks liitis laserifirma Schwind mitu eri laserprotseduuri etappi ühte Smart Surface paketti, mis muudab kliendi jaoks protseduuri mugavamaks ja kiiremaks ning tagab suurema turvalisuse ja parema nägemiskvaliteedi.
 
  • Neljandaks uuendati 2018. aasta jaanuaris kogu KSA Silmakeskuse Schwind Amaris 1050 RS laseri riistvara ja installeeriti SP6.1 tarkvarapakett, kus on lisaks SmartPulse-SmartSurface tehnoloogiale ka ITEC süsteem (Intelligent Thermal Effect Control). ITEC süsteemi kasutuselevõtt tagab selle, et laserkiir, mis maandub otse silma pinnale oleks sarvkesta suhtes võimalikult õrn, täpne ja et see ei tõstaks sarvkesta temperatuuri protseduuri ajal. Detailsemat informatsiooni SmartPulse-SmartSurface-ITEC tehnoloogiast saate lugeda Schwind Eye-Techi kodulehelt, mille leiate siit.
 
  • Viienda uuendusena kasutame alates 2018. aastast uut Schwindi Phoenix diagnostikapaketti, mis muudab protseduurieelsed uuringud veelgi täpsemaks ja informatiivsemaks. Tänu sellele on meil võimalik veelgi täpsemalt kvalifitseerida laserprotseduuriks sobilikke kliente ja välistada kliendid, kelle silmadel esineb varjatud vigu ning kellele laserprotseduuri tegemine võiks tähendada potentsiaalseid riske. Just riskide maandamine, suured kogemused ja laitmatu patsientide valik teevad ühest heast kliinikust suurepärase. 
 
  • Ja kuuendaks - 2022. aasta jaanuarist viime laserprotseduure läbi kõige uuema saadaoleva Schwind Amaris 1050 RS laserimudeliga. Selle laseri näol on tegu Saksamaa tipplaseritootja Schwindi kõige uuema, ühe maailma parimate tulemuste ning kõige arenenuma tehnoloogiaga preemium laserimudeliga. Laserprotseduuri läbimine pole kunagi varem olnud nii turvaline ja silmasõbralik kui täna.


Kuidas on võimalik, et aktiivse elustiiliga saab jätkata juba 1 nädal pärast silmaprotseduuri?

  • See, et pärast Flow 2.0 protseduuri läbimist võib juba ühe nädala möödudes pöörduda tagasi aktiivse elustiili juurde, üllatab enamikke meie kliente. Kui silmale ei tehta lõikeid, vaid lihvitakse selle pealispinda kõigest mõnikümmend mikromeetrit, on see silmale niivõrd väike trauma, et juba nädal aega pärast protseduuri on võimalik minna näiteks poksitrenni, ujuma või langevarjuga hüppama. Vaata Flow protseduuril kasutatava SmartPulse-SmartSurface-ITEC tehnoloogia kohta lisa ka laseritootja koduleheküljelt.


Miks on pärast Flow-protseduuri öine nägemine väga hea ja halod praktiliselt puuduvad?

  • Laseri abil saab ravida suuremaid alasid ehk optilisi tsoone, mis katavad 99  % juhtudel isegi kõige suuremad pupillid. Öösiti on pupill ehk silmatera suurim, seetõttu on võimalik saavutada väga hea öine nägemine ja vältida halosid. 
 
  • Kuna KSA on spetsialiseerunud ainult ühele lõikevabale protseduurile, oleme oma ala täielikud eksperdid ning kõik meie 19 protseduuri läbinud kolleegi on elavad näited sellest, et lõikevaba Flow 2.0 on parimatest parim tee prillivaba eluni.  


Suur kogemuste pagas

Aastate jooksul oleme mõistnud ja õppinud hindama seda, et ühe hea silmakliiniku suurimaks kapitaliks inimeste kõrval on kogemused, mida aastad ja kliendid on meile pakkunud. Öeldakse, et suurepärased ravitulemused põhinevad peamiselt kogemustel. Pikad aastad igapäevast tööd, sajad tuhanded uuringud ning kümned tuhanded laserprotseduurid on meid õpetanud hindama seda kapitali väga kõrgelt ning just seepärast hindame oma kogemuste väärtust kohati isegi kõrgemaks, kui tipptehnoloogiat, mis on meie käsutuses. Suur kogemuste pagas hoolitseb selle eest, et protseduurid oleksid täpsed, turvalised ja mugavad ning et kõik osapooled saaksid nautida protsessi. 



Turvalisus ennekõike

Igale KSA Silmakeskuses tehtud laserprotseduurile eelnevad põhjalikud silmauuringud, mille käigus uurime sadu eri parameetreid, mis annavad meile täieliku ülevaate iga inimese nägemisfunktsiooni seisukorrast. Õige diagnoos ja täpsed mõõtmistulemused aitavad tagada, et iga protseduur, mille ette võtame, lõppeks edukalt. Nimelt ei sobi laserprotseduur sugugi mitte kõikidele silmadele ja seetõttu on protseduuri edukuse eelduseks vaid põhjalik eelnev valik. Sellega minimaliseeritakse võimalikud riskid, tagatakse parimad tulemused ning vähendatakse oluliselt tulevikus kordusprotseduuride vajadust. Teie silmi korrigeeritakse laseri abil üksnes siis, kui oleme täielikult veendunud protseduuri edukas lõpptulemuses.


Naudi elu hea nägemisega, tule silmauuringutele!