Mis põhjustab topeltnägemist?

26. mai 2018

Topeltnägemise korral näeb inimene kahte kujutist seal, kus peaks olema vaid üks. Kujutised võivad asetseda kõrvuti, teineteise kohal või mõlemat. Selles postituses kirjutame erinevatest põhjustest, mis seda inimese elu väga segavat kaebust võivad tekitada. 

Topeltnägemise korral näeb inimene kahte kujutist seal, kus peaks olema vaid üks. Kujutised võivad asetseda kõrvuti, teineteise kohal või mõlemat. 

Kui topeltnägemine ehk diplopia puudutab vaid ühte silma, on see monokulaarne. Kui aga mõlemat silma, on tegemist binokulaarse topeltnägemisega.  Mono- ja binokulaarset diplopiat saate ise eristada nii, et kui katate ühe silma käega kinni, siis binokulaarse topeltnägemise puhul kahelinägemine kaob. Samas kui katate ühe silma kinni ja avatud on kahjustatud silm, mis jääb siiski nägema topelt või varjudega, siis see on monokulaarne topeltnägemine ning kahjustatud on just see konkreetne silm.

Ravi sõltub topeltnägemise põhjusest ja liigist, ent võimalike raviviiside hulka kuuluvad silmaharjutused, spetsiaalsed prillid, kirurgia ja üldtervisliku seisundi parandamine. Tihti on binokulaarse diplopia põhjuseks just süsteemsed probleemid (näiteks ajuverevarustuse häired, infektsioonid, ravimite kõrvalnähud, ajutised või püsivad ajukahjustused).

Lühikokkuvõte topeltnägemise kohta

Järgnevalt on välja toodud mõned olulised faktid topeltnägemise kohta:

  • Topeltnägemisel ehk diploopial on mitmeid erinevaid tekkepõhjuseid
  • Diploopia võib mõjutada vaid üht või ka mõlemat silma
  • Lapsepõlves esinenud silmade kissitamine või kõõrdsilmsus võib mõnikord täiskasvanueas topeltnägemist põhjustada
  • Ajutine topeltnägemine võib tuleneda alkoholi või muude narkootiliste ainete tarvitamisest
  • Raviviiside hulka kuuluvad silmaharjutused, spetsiaalsed prillid, kirurgia ja üldtervisliku seisundi parandamine

 

Mis on topeltnägemine?

Topeltnägemise tekkepõhjuseid on mitmesuguseid. Topeltnägemise ehk diploopia korral näeb inimene kujutisi kahekordselt. See võib puudutada ühte või mõlemat silma. 

Topeltnägemine võib välja kujuneda erinevatel põhjustel ning ravi sõltub põhjusest ja selle tõsidusest. Igal juhul tuleks topeltnägemise korral võimalikult kiiresti arsti poole pöörduda.

Loomulikult on keeruline topeltkujutisi nähes ringi liikuda, kuid lisaks võib topeltnägemine mõjutada tasakaalu, liigutusi ja lugemisvõimet. 

Tekkepõhjused

Kumbki silm loob ümbritsevast keskkonnast eraldi pildi. Aju moodustab neist kahest ühe selge kujutise. Kui silma liigutavad lihased või neid liigutusi kontrollivad närvid või ajukeskused on kahjustunud, võib tekkida topeltkujutis. Fookussügavuse loomiseks ehk stereonägemiseks on vajalik kahe silma koostöö. Topeltnägemiseni võib viia ka silma liigutavate lihaste nõrgenemine teatud haiguste tagajärjel.

Binokulaarse topeltnägemise tekkepõhjused

Binokulaarset topeltnägemist põhjustab sageli kõõrdsilmsus ehk strabism. See kujuneb välja siis, kui silmad vaatavad viltu. Kõõrdsilmsus on lastel suhteliselt levinud. Selle tagajärjeks ei ole aga tingimata topeltnägemine, kuna arvatakse, et väikelaste ajudel on võime suruda topeltnägemise esinemisel ühe silma kujutis maha. Tegemist on niiöelda supressiooni fenomiga, mille tagajärjel võib tekkida laisksilmsus ehk amblyopia. Laisa silma puhul tekib olukord, kus lapse või täiskasvanu üks silm (mõnikord ka kaks silma) jääbki nägema väga tagasihoidlikult ja tavapäraselt tulevikus ei prillid ega silmaoperatsioonid seda silma paremini nägema ei pane. 

Kõõrdsilmsuse korral vaatavad silmad erinevates suundades. Silmad võivad vaadata sisse, välja, ülesse, alla või põiki. Silmad võivad olla pöördnunud eemale kas ajutiselt või pidevalt. 

 Põhjuseks võib olla silmalihase või -lihaste:

  • halvatus või nõrkus;
  • liikumistakistus;
  • ülemäärane tugevus;
  • kontrollivate närvide häired;
  • silmalihaseid ja närve kontrollivate ajukeskuste funktsioonihäired või püsikahjustus


Mõnikord tekib kõõrdsilmsus uuesti täiskasvanud inimestel, keda see lapseeas on vaevanud. Teatud juhtudel võib kõõrdsilmsuse ravi inimesel, kelle nägemine eelnevalt oli normaalne, viia hoopis topeltnägemise tekkeni. Nende olukordade puhul on tegemist tavaliselt üldtervislike probleemide esinemisega (ajuverevarustuse häired, mürgistused, traumad, üldinfektsioonid).  

Veel võivad topeltnägemist põhjustada järgmised probleemid:

  • Kilpnäärme talitlushäired: kilpnääre paikneb kaelapiirkonnas ning sünteesib hormooni nimega türoksiin. Kilpnäärme talitlushäired võivad mõjutada silma liikumist kontrollivaid lihaseid. Näiteks endokriinse oftalmopaatia ehk punnsilmsuse puhul tursuvad silmad silmamuna taha koguneva rasvkoe tõttu.
  • Insult ja transitoorne isheemiline atakk (TIA) võib kahjustada aju varustavaid veresooni või silmalihaseid kontrollivaid närve.
  • Veresoone aneurüsm tähendab veresoone laienemist. See võib avaldada survet silmalihase närvidele.
  • Silmade konvergentsi häire puhul ei tee silmad normaalselt koostööd. Häire põhjus tuleneb silma kontrollivate lihaste ebakorrektsest toimimisest, kuna kahjustatud on tavaliselt ajutüve silmade koordinatsiooni reguleerivad närvituumad.
  • Diabeet võib mõjutada silma tagaosas asuvat võrkkesta varustavaid veresooni.
  • Müasteenia: võib nõrgestada kogu keha lihaseid, sealhulgas neid, mis kontrollivad silmi.
  • Ajukasvaja/vähk: silma taga paiknev kasvaja võib takistada silma liikumist või kahjustada silmanärve.
  • Hulgiskleroos on haigus, mis avaldab mõju kesknärvisüsteemile, sealhulgas silmanärvidele.
  • Vigastuse tõttu koguneb silma ümbrusesse verd ja vedelikku. See võib avaldada survet silmale endale ning seda ümbritsevatele lihastele ja närvidele.
  • Peavigastus: füüsiline aju-, närvi-, lihas- või silmakoopakahjustus võib takistada silma ja silmalihaste liikumist.

 

Monokulaarse topeltnägemise tekkepõhjused

Kui topeltnägemine esineb juhul kui üks silm on kaetud, ent mitte siis, kui teine silm on kaetud, on tegemist monokulaarse topeltnägemisega. Monokulaarset topeltnägemise põhjused võivad olla järgmised:

  • Astigmatismi puhul on sarvkest (silmamuna kattev eesmine läbipaistev osa) korrapäratu kujuga. See põhjustab refraktsioonivea - valgus murdub vähem või rohkem kui peaks.
  • Kuiva silma sündroom: silm ei tooda piisavalt pisaravedelikku või kuivab see liiga kiiresti. Piisab teinekord silma pilgutamisest või niisutava tilga tilgutamisest silma kui kaebus kaob täielikult. 
  • Keratokoonus, mis puudutab eeskätt meessoost isikuid, on silma degeneratiivhaigus, mis muudab sarvkesta õhukeseks ja koonusekujuliseks.
  • Võrkkesta häired: näiteks võrkkesta degeneratsiooni ehk AMD (age related macular degeneration) puhul kahjustuvad järk-järgult silma kollatähnipiirkonnad, mis vastutab selge nägemiskujutise tekitamise eest. Selle olukorra puhul hakkab inimene kaebama topeltnägemist, eeskätt lähedale detailide vaatamisel, näiteks kui lugemisel on raske eristada kõrvuti asetsevaid tähti või kirjaread muutuvad kõveraks. 
  • Katarakt ehk hallkae esineb ligi pooltel 70-aastastel ning sellega võib kaasneda topeltnägemine ühest silmast.

 

Ajutine topeltnägemine

Vahel võib topeltnägemine olla mööduv. Sageli on põhjuseks alkoholijoove, bensodiasepiinid, opioidid, erinevatest ravimitest põhjustatud kõrvalnähud või mõni süsteemne haigus. Samuti võivad topeltnägemist põhjustada peavigastused ja -põrutused.

Ajutise topeltnägemiseni võib viia tõsine kurnatus või silmade väsimus. Kui nägemine ei normaliseeru kiiresti, tuleks pöörduda silmaarsti poole.


Diagnoosimine

Silmaspetsialistil (oftalmoloogil või optometristil) võib olla keeruline topeltnägemise põhjust raske määrata, kuna võimalikke tekkepõhjuseid on palju.

Ameerika Oftalmoloogiaseltsi veebilehel toodud artiklis on kirjas: "Patsiendil, kel esineb topeltnägemine, võib olla kerge terviseprobleem nagu kuiva silma sündroom, aga ka tõsine eluohtlik koljusisene kasvaja. Põhjus võib olla haruldane, näiteks Wernicke entsefalopaatia, või näiteks silmade konvergentsi häire."

Esmalt küsib spetsialist patsiendilt seda, kas topeltnägemine on monokulaarne või binokulaarne. Kui tegemist on monokulaarse topeltnägemisega, peitub probleem tõenäoliselt silmas endas, mitte närvides. Binokulaarse topeltnägemise puhul on põhjused reeglina seotud aju funktsioneerimise häiretega.

 

Diagnoosimine lastel

Lapsed ei suuda alati sõnadega väljendada, mida nad näevad, mis muudab diagnoosimise keeruliseks.

Tasub tähele panna järgmisi märke:

  • silmade kissitamine, et paremini näha
  • ühe silma käega katmine või ühe silma sulgemine eriti päikesepaistelise ilmaga.
  • pea pööramine ebatavalisel viisil, kui laps tahab midagi selgelt vaadata
  • esemete vaatlemine küljelt, mitte otsevaates
  • silmade kiiresti küljelt küljele liigutamine
  • lapse soovimatus tegeleda asjadega mis vajavad silmade ja käe tegevuse koostööd
  • silmade "ujumine" ehk laps ei suuda kindlalt fikseerida pilku vaadatavale objektile 


Ravi

Raviviis sõltub topeltnägemise tekkepõhjusest.

Monokulaarse topeltnägemise ravi

Raviviis valitakse tekkepõhjusest lähtuvalt.

Astigmatismi puhul on sarvkest ebakorrapärase kujuga. Sageli õnnestub raviprillide või -kontaktläätsedega mõjutada sarvkesta kumerust ning saavutada silma saabuva valguse õige langemine. Üheks võimaluseks on laserkirurgia. Selle ravimeetodi puhul muudetakse sarvkesta kuju laseriga, muudetakse sarvkesta kuju nii, et hiljem vaadatavad kujutised muutuvad selgeks.

Hallkae: Kõige levinum on kirurgiline ravi. Operatsiooni käigus eemaldatakse topeltnägemist põhjustav hägustunud silmalääts ja asendatakse see uue tehismaterjalist läätsega. 

Kuiva silma sündroom: Kui silmad ei tooda piisavalt pisaravedelikku või kuivab see liiga kiiresti, võivad silmad minna paiste ja muutuda valulikuks. See võib viia mõnikord topeltnägemiseni, neid sümptome leevendavad reeglina niisutavad silmatilgad. Kuiva silma sündroomi puhtal kujul esineb harva, kuid paljud silma ebamugavust või ebamääraseid kaebuseid põhjustavad olukorrad liigitatakse silmaspetsialistide poolt "kuiva silma sündroomi" alla. Tegemist on niiöelda oftalmoloogilise prügikastiga, kuhu paigutakse silmade ebamugavuse kaebused, mille tegelikke põhjuseid ei osata leida. 

Binokulaarse topeltnägemise ravi

Raviviis, mis sõltub topeltnägemise tekkepõhjusest, võib muuhulgas olla:

  • prillikandmine, mis korrigeerivad refraktsioonivea või liigutavad silma soovitud suunas (prismaprillid)
  • silmaharjutused
  • läbipaistmatute kontaktläätsede kandmine, mis suruvad maha topeltkujutise
  • õhukese, läbipaistva plastikust prisma kinnitamine prilliklaasidele
  • botuliintoksiini ehk Botoxi süstid, mis lõõgastavad silmalihaseid
  • silmaklapi kandmine
  • silmalihaste kirurgia nende asendi korrigeerimiseks
  • põhjuse leidmine ja selle likvideerimine, näiteks olmekeemia mürgi elimineerimine kehast
  • üldtervisliku seisundi paranemine

Kokkuvõtteks

Püsiva topeltnägemise puhul on tegemist tõsise diagnoosiga, mille puhul tuleks kohe arsti poole pöörduma. Hea ravi vajab head spetsialisti, süsteemsest lähenemist, suuri kogemusi ja häid tehnilisi võimalusi.

Nagu ka muude haiguste puhul on topelnägemine 80 % juhtumitest inimese poolt põhjustatud, mis tähendab, et tuleb vaadata peeglisse ja mõelda, mis seda terviseriket võiks teile või teie lapsele põhjustada. Nagu eespool kirjeldasime, on põhjuseid seinast seina ja nendeks võivad olla raske läbipõetud haigus ja selle käigus tarvitatud ravimid, üldtervislikud probleemi, hormonaalsed häired, traumad, toksiinide või raskmetallidega kokkupuutumine või kasvõi nii lihtne asi nagu valge saia regulaarne söömine (seda juhtumist kirjeldab šveitsi toidutoksikoloog Elke Arod oma raamatus "Meie haiguste juured. Toksiinide varjatud tagajärjed").

Nii nagu ka teisi haiguseid, on topeltnägemist väga keeruline, aeganõudev ja kallis ravida, kuid olles kõik teadlikumad, saame hoiduda ebamugava terviserikke tekkimise põhjustest. 

 View Video