Kunstlik võrkkest taastab nägemise?

4. august 2013

Päriliku silmahaiguse retinitis pigmentosa (RT) tõttu pimedaks jäänud patsiendid saavad enda kahjustunud võrkkestale lasta paigaldada valgustundliku mikrokiibi, mis nägemise taastab.

Kolme ruutmillimeetri suurune kiip Alpha IMS töötati välja Saksamaal ning see koosneb fotodioodidest, mis saadavad pidevalt informatsiooni võrkkesta närvirakkudele. Kiip on juba edukalt siirdatud mitmetele patsientidele, kes on nägemise retinis pigmentosa tõttu osaliselt või täielikult kaotanud. Haigus mõjutabki just võrkkesta valgustundlikke rakke - kepikesi ja kolvikesi.

2011. aastast on Euroopas RT raviks kasutatud Kalifornias arendatud lahendust Argus II – selle jaoks peab patsient kandma prille, mis on ühendatud võrkkestale paigaldatud implantaadiga. Alpha IMS-iga lisaks siirdatud kiibile midagi muud kandma ei pea. Samas aga, kui Argus II paigaldamiseks kulub operatsioonisaalis umbes 3 tundi, siis Alpha IMSi siirdamine võtab aega kuni 10 tundi.

Kummagi lahenduse puhul ei ole taastatud nägemine täielik ning varieerub sõltuvalt patsiendist vägagi suurel määral. Mõned patsiendid on öelnud, et näevad pärast kiibi siirdamist aeglaselt liikuvaid autosid ja näiteks majapidamises leiduvaid erinevaid paigalseisvaid objekte, kuid mõnede nägemine ei ole üldse paranenud. Siiski on arstid kiipide suhtes positiivselt meelestatud, kuna loodavad, et esialgsete lahenduste edasiarendused suudavad tulevikus paljude RT tõttu pimedaks jäänud patsientide nägemise täielikult taastada.

Rohkem saab kiibist lugeda siit.