Ilma on parem!

20. mai 2018

Ajakirjanik ja lohesurfar Raul Vinni tunnistab, et hea nägemisega on ikka mõnus küll. Pole vaja jamada ei prillide ega kontaktläätsedega ning elu saab elada palju vabamalt.

Kuna Raulil oli miinuseid suhteliselt vähe, mõlemal silmal -2,5, siis tal nägemise parandamisega tuli takus polnud. Igapäevast elu nägemisvaegus otseselt ei seganud. Uitmõtteid protseduurile minna ikka oli, aga kuna tegu polnud millegi pakilisega, siis pikalt oli tegemist mõnusa mõttega, mida “kunagi” teha võiks.

“Palju häiris mind see, et päikeseprille ei saanud normaalselt kasutada. Lisaks oli tüütu kontaktläätsedega majandada,” meenutab ta oma “eelmist elu”.


Raske oli surfata ja joosta

Tõsisemalt hakkas ta silmanägemise parandamise peale mõtlema siis, kui ta ellu tuli surfamine. “Ilma prillideta oli väga ebamugav surfata, sest laine lugemine ja kaldal orientiiri jälgimine olid keerulised,” räägib ta. “Mulle vähemalt tundus, et nägemisvaeguse tõttu oli ka tasakaaluaparaadis omad häired,” jagab noormees.

Ta mäletab üht seika, mil plaanisid sõbraga sõita ühele Sõrve poolsaare külje all olevale laiule. Laiul kasvas üksik puu, mille järgi esmalt tavaliselt kurssi hoitakse. “Mina loomulikult puud ei näinud. Sõber hakkas ees minema ja ma hoidsin end nii kaugele, et ta mulle ikka paistaks. Suisa vastik oli surfata!”

Raul küll teab, et kontaktläätsed ei tohiks veespordi ajal silmas olla, kuid tunnistab, et aeg-ajalt ses osas ikka patustas. Tal läks õnneks ja pääses ilma jamadeta. “Tegelikult saaks surfates spetsiaalseid prille ka kasutada, kuid ma ei usu nende liigsesse mugavusse,” põhjendab mees.

Kui surfamisele tuli lisaks ka pikema maa jooksmise harrastamine, siis ebamugav olukord muudkui suurenes. Tüütu oli ka seal prillide ning kontaktläätsedega toimetada. “Kokkuvõttes otsustasingi suuresti seepärast oma nägemisprobleemidest vabaneda, sest tahtsin oma hobidega mugavalt tegeleda.”


Saare päritolu lisas usaldust

Kuna Raul töötab ajakirjanikuna, siis oli ta KSA Silmakeskuse kirurg ja silmaarsti dr.Ants Haaveliga korra varasemalt intervjuud tehes kokku puutunud. Mulje oli hea ning paljud tema tuttavad olid KSA’s käinud. Kui tuli otsus silmad korda teha, siis polnud kahtlustki, kellele Raul selle vastutusrikka ülesande usaldab. “Ausalt öeldes ma ei teagi teistest sarnastest võimalustest või ettevõtetest. Ei vaevunud uurima ka!” on Raul konkreetne.

“Kõlab võib-olla natuke imelikult, aga minu jaoks mängis suurt rolli ka asjaolu, et dr.Haavel on saarlane. Eks see on oma piirkonnast pärit inimeste usaldamise teema....” arvab ta. Lisaks on Raulil head kogemused ka Ants Haaveli arstist isa ja vennaga, kes on teda elu jooksul arstiabi osutanud. “Edukalt. Niisiis polnud põhjust ka Antsu oskustes kahelda,” muigab ta.


Elu on nüüd palju parem

Rauli elu nüüd, tervete silmadega, on ilma kahtluseta parem kui varem. Ta on oma hea ja terava nägemisega juba nii harjunud, et ega see tal igapäevaselt meelde enam tulegi. On vaid mõned situatsioonid, kus enne pidi ta kontaktläätsede või prillidega tegelema ja nüüd naudib mõnusat vabadust. “Näiteks merel, rannas või hommikuti kodus, kui ärgates pidin esimese asjana kuskilt prille kobama,” meenutab ta.

Pildi autor: Kristina Mägi

Natuke mõeldes meenub talle veel üks situatsioon, mis tema “eelmise elus” jube ebameeldiv oli – vihma käes seismine. “Üks asi, mida ma vihkasin, olid vihmamärjad prillid. Korralik nuhtlus!". Kunagi viis töö ta pildistama ajaloolist Eesti-Brasiilia jalgpallimängu, kuid oh õnnetust - mängu alguses vallandus meeletu paduvihm. Raul räägib, kuidas ta ei näinud mitte kui midagi pildistada, sest sõna otseses mõttes voolas vesi üle klaaside.

Nüüd, pärast KSA Silmakeskuses tehtud Flow laserprotseduuri, saab Raul need ebameeldivad mälestused jätta minevikku ning nautida teravat, selget ja prillivaba nägemist.

Tahad ka vabaneda ebamugavatest seikadest kontaktläätsede ja prillidega?

Tule silmauuringutele ja vaata, kas kvalifitseerud Flow laserprotseduuriks. Registreeru SIIN.