Unekvaliteedil ja silmade tervisel on konkreetne seos

19. november 2019
Keha vajab harmooniliseks toimimiseks tervislikku toitu ja liikumist, aga ka piisavalt kvaliteetset und. Küllap oled märganud, et oled pärast kehva ööd päev otsa väsinud ja pahur, hästi ei tunne end ka su silmad. 

Kui inimene ei saa piisavat regulaarset und, tõuseb krooniliste haiguste, näiteks diabeedi ja südamehaiguste risk ning halvenevad õppimisvõime ja mälu. Unel on suur tähtsus ka silmade tervisele ja nägemisteravusele. Mõnede teadlaste arvates tuleb enamik silmade seisundi halvenemisi sellest, et silmad ei puhka öösel korralikult.

Ebapiisav või ebakvaliteetne uni võib kaasa tuua mitmeid seisundeid, mida eelistaksime vältida:

Turses silmad ja tumedad silmaalused. Küllap oled märganud, et kui uni pole olnud piisav, ärkad sa paistes silmade või tumenenud silmaümbrusega. Ehkki tegu pole tõsise probleemiga, annab see sulle väsinud ilme.

Siiski, kui kehva und on pikema aja vältel, võivad turses silmad ja silma ümbruse kehv verevarustus tähendada täiendavaid riske. Tekib oht rippuvate laugude sündroomiks, mis mõjutab laugude elastsust ning võib kaasa tuua silmade nõrkuse ja ka kortsud. Tumedate silmaalustega kaasneb sageli kehvem verevarustus ja kiirem kortsude teke.

Silmade tõmblemine. Peale lühikeseks jäänud ööd võid tunda silmade tõmblemist ja  silmalihaste spasme. Ehkki see on pigem ebamugav olukord kui tõsine tervisemure, võib sul olla keerulisem lugeda, töötada või turvaliselt autot juhtida.

Kuivad silmad. Unenappuse käe kannatavad inimesed kurdavad sageli, et peale ärkamist on nende silmad kuivad, punased ja tunduvad kriipivalt karedad. Mõnedel inimestel toob silmade kuivus kaasa valgustundlikkuse või ähmase nägemise.

Kuivad silmad mõjuvad häirivalt, aga need on ka märk sellest, et silmad ei saa tervena püsimiseks piisavalt niisutust. Tähtis on mitte anda järele kiusatusele karedaid silmi hõõruda, sest see võib kaasa tuua silmapõletiku.

Glaukoom. Kõige halvemal juhul võib unenappus viia tõsiste silmahaiguste tekkimiseni. Kindlaks on tehtud seos ebakvaliteetse une, eriti uneapnoe ja glaukoomi tekkimise vahel.  Glaukoomi ehk rohelise kae tekke põhjuseks on silmasisese vedeliku ringlushäirest tingitud silmasise rõhu tõus, mis toob kaasa kae tekkimise. Paraku võib glaukoomiga kaasneda nägemisnärvi kahjustumine ja pimedaksjäämine.

Ära lase oma silmadel kannatada, kui on olemas lihtsad ettevaatusabinõud selle vältimiseks! Piisav uni annab silmale võimaluse puhata, paraneda ja uueneda nii, et nad saavad püsida terved ja säravad. Seega, korralda endale hea ööuni ja tunne rõõmu oma tervetest silmadest ja teravast pilgust. Aga mida teha, et uni oleks kvaliteetsem?

Õiged ettevalmistused aitavad kergesti uinuda
 
  • Loo endale rahulik une-eelne rutiin, näiteks mõnule vannis või loe oma lemmikraamatut;
  • Vähenda valgustust, see aitab kehal ja meelel lõõgastuda. Eriti oluline on vältida ekraanide kasutamist. Sinine valgus, mida kiirgavad teler, tahvelarvuti või nutitelefon, ütleb kehale, et on päevane aeg ning muudab olemise erksamaks;
  • Püüa voodisse minna igal õhtul samal ajal;
  • Ära söö ega joo enne magamaminekut liiga palju, eriti väldi kofeiinisisaldusega jooke ja toite;
  • Päeva jooksul väsita oma keha ja pea uinakutega piiri.

Une kvaliteeti saab lihtsate võtetega tõsta
 
  • Hoia oma magamistuba jahe seal võiks olla sooja umbes 2 kraadi vähem, kui muudes eluruumides;
  • Kui sinu kodus ei ole sundventilatsiooni, tuuluta tuba enne magamaminekut. Nii rikastad õhu hapnikuga;
  • Muuda ruum, kus magad, võimalikult pimedaks. Pimendavad kardinad ja silmamask on selles väga tõhusad abilised;
  • Vaikuses magamine aitab kõige paremini välja puhata. Tugevate helide summutamiseks võid kasutada kõrvatroppe või „valget müra“, aga ka vaikne loodushelide taust aitab lõõgastuda.

Ühesõnaga – hoolitse, et su keha ja silmad saavad une ajal piisavalt puhkust, sellega hoiad haigused eemal. Ja mis veel parem: hea uni ei hoia su silmi pelgalt tervemana, vaid muudab sind ka kaunimaks!  

View Video