Tumedad silmaalused - põhjused ja leevendus

19. oktoober 2020

Tumedad silmaalused on prillikandjate põhiprobleem, aga mitte ainult - paljud inimesed on hädas ka paistes ja punaste silmade ning “kottidega” silmade all. Millest on tumedad silmaalused põhjustatud ning kuidas seda muret leevendada?

Tumedad silmaalused ei küsi vanust, sugu ega aastaaega. Need võivad olla geneetilised ehk seotud pärilikkusega. Samas võivad need viidata ka stressile, magamatusele, vitamiinipuudusele ja vähesele vee tarbimisele. Mida kahvatum on nahk, seda rohkem tumedad silmaalused silma paistavad ning seda suurem on üldjuhul soov olukorda muuta.

Sinised või pruunid?

Silmaalused võivad olla nii sinakad kui pruunikad. Silmade ümber on palju väga väikesi veresoonekesi, mis üldjuhul välja ei paista. Inimestel, kellel on naha pealispinna all olevad veresooned paisunud, hakkab nahk sinakalt läbi kumama, tekitades siniste silmaaluste efekti. Sel juhul on tarvis alandada veresoonte turset ja kofeiiniga silmakreemist võib olla abi.

Kui silmaalused on pigem pruunikad või kui silmade ümber on pruunid ringid, siis on tegemist hüperpigmentatsiooniga. Antud olukord võib viidata põletikule kehas või mõnele allergiale ning lahendust võib tuua C-vitamiin ja niatsiinamiid.

Äkki hoopis geneetiline soodumus?

Iga kord pole tumedate silmaaluste põhjuseks krooniline väsimus, vitamiini vaegus, alkoholi liigtarvitamine ega unepuudus. Vahel on tegemist geneetilise soodumusega, mis väljendub naha hüperpigmenteerumises. Teisisõnu tumedates silmaalustes.

Selle üks põhilisi abivahendeid on K vitamiini tarvitamine. Mitmeid silmaümbruspiirkonna tervise hoidmiseks, säilitamiseks ja taastamiseks vajalikke toitaineid saab tervislikust toidust - juurviljadest ja taimedest. Näiteks saab silmade jaoks olulist K vitamiini kapsast, kartulist, kurgist ja koriandrist, sparglist ning aaloest, soja- ning rapsiõlist. Erinevad maskid otse silmaümbrusele, aga ka nende viljade söömine, lisaks veel vitamiinikuur peaksid andma ruttu positiivseid tulemusi.

Allergia, vedelikupuudus, stress

Tumedad, paistes ja “kottis” silmaalused võivad viidata ka väga konkreetsetele elustiililistele probleemkohtadele - vähene uni, alkoholi liigtarvitamine ja vedeliku, eelkõige puhta joogivee liiga vähene tarbimine jne. Samuti pidev stress ja muretsemine ning isegi öösiti külili magamine.

Samas võib tegemist olla hoopis allergia, kõrge vererõhu ning näiteks raua- või tsingipuudusega. Tumedaid silmaaluseid seostatakse ka maksa- ja neeruhaigustega, mõnel juhul ka ainevahetusprobleemidega. Soovituslik on konsulteerida oma perearstiga, et täpne põhjus teada saada.

Kreemitamine ja jumestus

Silmaümbruse nahk on õrn ja niiskusele väga tundlik. Esmane abivahend kogu silma ümbrusele on õige, eakohase ning kvaliteetse silmaümbruskreemi kasutamine. Hernetera suurust kogust kreemi peaksid silmade ümber määrima lisaks naistele kindlasti ka mehed, sest silmaümbrus sugu ei küsi.

Silmaümbruse õhuke nahk laseb nahapigmendil paremini välja paista ning veresoontel läbi kumada. Niisutamine aitab, aga tulemust võib näha olla alles paari nädala pärast. Siiski tasub jätkata silmaümbruskreemi kasutamist igal hommikul ja õhtul isegi siis, kui tumedus on vähenenud.

Sageli ainult kreemitamisest ei piisa ja abi on tarvis kosmeetikast. Heledam peitepulk või highlighter ja kollakas peitekreem varjavad hästi sinakat tooni silmade all. Kosmeetika poole võivad pöörduda ka mehed, tänapäeval pole selles enam midagi eriskummalist.

Pärast kreemitamist lase sel korralikult naha sisse imbuda, enne kui meiki peale hakkad kandma. Nii ei aja silmakreem meiki laiali.

Veel nippe tursete ja tumeduse vähendamiseks

Alusta klassikaga - maga piisavalt, ära tarbi liigselt alkoholi ja joo rohkelt puhast vett. Käi värskes õhus, sest ka see alandab turseid ning muudab olemise, sh tumedad silmaalused, klaarimaks. Proovi oma silmaümbrust õrnalt masseerida, eriti hommikuti. Kerge massaaž ergutab vereringet, alandab turset ning paneb vere aktiivsemalt liikuma.

Veel üheks klassikaliseks koduseks silmahoolduseks on jahedate kurgiviilude asetamine kinnistele silmadele. Sama efektiivne on ka jahtunud kummelitee kotikeste hoidmine tumeda või turses koha vastas. Tulemuseks on rahunenud nahk, alanenud turse ning aktiivsem vereringe. Külma metalli, näiteks kahe lusika hoidmine paistes silmade vastas alandab samuti kiirelt paistetust.

Põhjalikumaks raviks on soovituslik siiski suurendada puhta joogivee tarbimise mahtu ning teha vitamiinikuur (C, E), kasutades neid antioksüdante sisaldavaid kreeme või tarbides toidulisandeid. K vitamiin on oluline komponent eelkõige päriliku probleemi puhul.