Soovid hea välja näha ja kauem elada?

23. jaanuar 2018

Floridas asuva Moffitt Cancer Center’i arst, Dr. Amber Orman on parim näide oma soovituslikust eluviisist. Tervisest ja energiast pakatav radioloogiaosakonna onkoloog kirjutab taimse toitumise efektiivsusest haigustega võitlemisel.

Dr. Ormani kliiniline fookus on rinnavähil, kuid tal on ka eriline huvi toitumise vastu. Tema sõnul on Ameerika tüüpiline dieet toonud kaasa rasvumiste ja terviseriskide epideemia. Ülekaaluga seotud vähid moodustavad Ühendriikides umbes 40 % vähijuhtumitest ning töödeldud liha (näiteks peekon, hot-dog, singid) söömist on otseselt seostatud käärsoolevähiga, mille risk kasvab nende toodete tarbimisel.

Ta ütleb: "Tervislik taimne toitumine alandab kehakaalu ning ka põletikke." See vähendab riski suurimatele kroonilistele haigustele, kõrgvererõhust ja diabeedist kuni südamehaigusteni, mis tema sõnade kohaselt tapab inimesi rohkem kui vähkkasvajad.

Dr. Orman soovitab oma patsientidel vältida liha, eriti punast liha ning piimatooteid (uus uuring näitab, et isegi mune tuleks vältida). Selle asemel peaksid nad sööma teravilju, puu- ja juurvilju, pähkleid ja seemneid. Tema sõnade kohaselt aitab taimne toitumine vältida vähi taaskordumist. Samuti annab see parema enesetunde ning väljanägemise.

Kaalu langedes loobutakse vererõhu-ja muudest ravimitest, millel on palju kõrvaltoimeid. Paljud märkavad juuste, küünte ja üldise tervise paranemist, isegi depressiooni vähenemist.

Dr. Amber Orman, kellel on aastatepikkune kogemus, ütleb et saab palju valke ubadest, teraviljadest - "kinoa on imeline"- chiast ja muudest seemnetest, samuti kanepiproteiiniga rikastatud smuutidest, isegi köögiviljad sisaldavad piisaval määral valku.

"Muutes oma harjumusi, siis võib tulla n.ö. õppimiskõver"  lisab ta. Arst soovitab, et mitmekesisus on võti ning annab nõu süüa vikerkaart, valides toiduks värvirikkaid toiduaineid. Uuri rohkem tervislikust taimsest toitumisest  lehetdelt Nutritionfacts.org. ja NutritionStudies.org

Inspiratsiooniallikas: Sarasota Magazine "Want to Look Great and Live Longer? Eat Plants, Says an Oncologist"

Võta ühendust: Dr. Amber Orman 


Video: Dr.Neal Barnard selgitab, kuidas taimetoiduga saab piisavalt valkusid ja mikrotoitaineid. 

Teemad

Tagid