Silmade konvergentsi nõrkus

29. november 2016

Lastel diagnoositav hüperaktiivsus tähelepanu puudulikkusega võib olla hoopis levinud nägemishäire – konvergentsi- ehk silmade sissepöördumise nõrkus.

Konvergentsiraskus on tavapärase lühi- ja kaugnägelikkuse kõrval kolmas levinud nägemisprobleem, mis põhjustab lastel ja täiskasvanutel keskendumisraskusi ja lugemishäireid. Konvergents on binokulaarne nägemishäire, mille korral silmad ei tee selge pildi kuvamiseks koostööd. Kui vaatame sõnu lähedalt, pöörduvad silmad tavaliselt sissepoole, et pilku ühte punkti fokusseerida. Ent konvergentsiraskuse korral ei pöördu silmad sissepoole ja see võib pilku moonutada. See ei tähenda tingimata kehva nägemist, küll aga silmade koostöö- ja koordinatsioonihäiret. 

Kuna konvergentsiraskuse tõttu peab sõnade fokusseerimiseks silmi pingutama, on silmad enamasti kurnatud, pea sageli valutab ja teksti lugemine ning mõistmine valmistab raskusi. Teised levinud sümptomid on kahekordne nägemine, ühe silma katmine pilgu fokusseerimiseks, sõnade ja ridade kokkusulandumine, lugemise vältimine, kehvad sportlikud tulemused ja peapööritus. Konvergentsiraskus esineb keskmiselt 15  % lastest. Kuna tavapärane nägemiskontroll seda ei tuvasta, jääb konvergentsiraskus sageli diagnoosimata või diagnoositakse nendel lastel hoopis hüperaktiivsus tähelepanu puudulikkusega, kuna nad ei suuda lugemisel keskenduda. 

Kõige parem on konvergentsiraskuse sümptomeid märgates külastada silmakeskust, kus teostatakse vajalikud testid ja uuringud. Kuigi sellest olukorrast reeglina inimesed välja ei kasva ega seda prillide või kirurgilise protseduuriga ei saa ravida, leidub sellele siiski lahendus. Nägemisteraapia aitab parandada silmade koostöövõimet, et nad suudaks pilku fokusseerida. Kokkuvõttes parandab see igaühe keskendumis- ja lugemisoskust, nii et mida varasemas nooruses konvergentsiraskus tuvastada jateraapiaga alustada, seda parem ja lihtsam on olukorda korrigeerida. 

Dr. Ants Haavel soovitab lapsevanematele ( ja ka täiskasvanutele ) vaid üht – kontrollida kõiki kõiki oma nägemisfunktsioone ja broneerige endale oma nägemiskontrolli aeg spetsialiseeritud silmakeskusestes.