Puutevabalt ja 30 sekundiga lühinägelikkusest vabaks – kuidas see käib?

11. veebruar 2020
Müoopia ehk lühinägelikkus on üks enamlevinumaid nägemishäireid üle kogu maailma. On hinnatud, et käesolevaks 2020. aastaks mõjutab lühinägelikkus ligikaudu 2,2 miljardit inimest ehk ühte kolmandikku kogu maailma populatsioonist. Õnneks on aga üha lihtsam ja turvalisem lühinägelikkusest vabaneda – tänapäevased silmade laseroperatsioonid on tänu tehnoloogia arengule muutunud igapäevasteks ja kiireteks protseduurideks.
 
Õnneks on möödas need ajad, kui nägemise korrigeerimiseks pidi tingimata silma sisselõike tegema, tekitades sellega silma pinnale eluks ajaks haavandi. Selle asemel on võimalik aastaid kestnud miinusprillide või läätsede kandmisest vabaks saada 30 sekundiga, puutevabalt ja ilma silma lõikamata. Kuidas see käib? Vastuse annab Eesti juhtiv lasersilmakliinik, KSA Silmakeskus.
 
KSA Silmakeskuses on võimalik vabaneda lühinägelikkusest puute- ja lõikevabalt laserprotseduuriga Flow 2.0. Tegu on turvalise ja silmasõbraliku protseduuriga ning selle meetodi puhul teeb suurema töö ära laser, mistõttu on väga oluline kasutada ka maailma parimat lasertehnoloogiat. KSA tehnoloogiliseks partneriks on Saksamaa tipplaseritootja Schwind ja 2019. aasta kevadest on KSAs kasutusel Schwindi kõige uuem ning kõige arenenuma tehnoloogiaga preemium laserimudeli Schwind Amaris 1050RS.
 
Mis toimub laserprotseduuri ajal?
 
Lühinägelikkuse näol ei ole tegemist silmahaigusega, vaid silma ehituse eripäraga. Lihtsalt öeldes on silm natukene liiga pikk ning selle tõttu murduvad valguskiired liiga tugevasti ja ei koondu mitte võrkkestal, vaid selle ees. Selle tõttu on lühinägelikkuse korral lähedale vaatamine hea, aga kaugele vaadates on objektid fookusest väljas ja udused.

Flow 2.0 laserprotseduuri näol on tegu puute- ja lõikevaba protseduuriga ning nägemist korrigeeritakse vaid laserkiire abil ilma silmale ühtegi lõiget tegemata. Ehk laserprotseduuri käigus lihvib laser sarvkesta pinda natuke õhemaks ja selle tulemusena vabanebki inimene lühinägelikkusest. 
 
Antud tehnoloogia eeliseks on silma säästev põhimõte. Kui mõelda korraks tavalise A4 printeri paberi peale, siis sellise paberi paksuseks on umbes 100 mikromeetrit. 1 dioptri lühinägelikkuse eemaldamiseks lihvib laser silma sarvkestalt 10 mikromeetrit ehk ühe kümnendiku A4 paberi paksusest. 6-dioptrilise lühinägelikkuse korral lihvitakse silma vaid 80 mikromeetri jagu.

Protseduuri tulemusena eemaldatakse ajutiselt silma pindmine epiteel, mis on meie organismi üks kiiremini taastuvaid kudesid ja kasvab tagasi 3 päeva jooksul. Pärast epiteeli taastumist, on laserprotseduuri läbinud silm mikroskoobist vaadates täpselt selline nagu tavaline silm – ei ole lõikekohta ning silm talub hõõrumist, puudutust ja põrutusi nagu enne protseduuri. 

30 sekundiga aastaid kestnud lühinägelikkusest vabaks

Paljudele KSA klientidele on üllatuseks, kui kiiresti möödub laserprotseduuri tegemine tegelikult. Mida suurem on miinus, seda kauem protseduur kestab, aga keskmiselt töötab laser Flow 2.0 laserprotseduuri ajal ühe silma lühinägelikkusest vabastamiseks 15 sekundit ehk kahe silma puhul kokku vabastab laser patsiendi lühinägelikkusest keskmiselt vaid 30 sekundiga.

Tihti küsitakse meie käest, kuidas on võimalik protseduuri ajal silma lahti hoida või mis siis saab, kui protseduuri ajal laserist mööda vaadata. Paaniliselt ei pea kuhugi vaatama, sest Schwindi Amaris 1050RS laseril on 7-dimensiooniline silma jälgimissüsteem ja laser jälgib silma liikumist 1050 korda sekundis. See tähendab seda, et laser on alati inimesest kordades kiirem ja "püüab kinni" kõikvõimalikud silma liikumised. Laser teeb oma tööd mikromeetri täpsusega ja kõik on tema totaalse kontrolli all. Ainsaks ülesandeks protseduuri ajal on patsiendil vaadata laseris olevat rohelist tuld ja arstiga rahulikult juttu rääkida.
 
Taastumiseks üks nädal

Pärast laserprotseduuri läbimist palume varuda rahulikuks taastumiseks vähemalt ühe nädala. Sel ajal on oluline palju puhata, lasta silmadel rahulikult olla, mitte neid liigselt pingutada või stressi tekitavate tööasjadega maadelda. Nädal pärast protseduuri kehtivad mõned elustiilipiirangud – vältida tuleb intensiivset trenni või aktiivset tegevust ning saunas või spaas käimist. Kui nädal on möödas, võib jätkata absoluutselt kõigega, millega varasemalt – võib tagasi minna poksitrenni, sukelduma või langevarjuga hüppama, kartmata oma silmade pärast. Nädal pärast protseduuri näeb inimene juba reeglina hästi, aga tasub arvestada sellega, et vahepeal võib nägemisteravus kõikuda ning maksimaalne nägemiskvaliteet saavutatakse paari nädala kuni kuu jooksul.
 
Silmade laserprotseduurid pole kunagi olnud nii turvalised ja mugavad, kui need on täna. 30 sekundiga on võimalik oma elu täielikult muuta ning vabaneda aastaid kaasas käinud lühinägelikkusest ja sellega seotud ebamugavustest.
 

Kui soovid teada, kas oled sobilik Flow 2.0 laserprotseduuriks, et miinusprillidest vabaneda, siis tule esimese sammuna Flow 2.0 silmauuringule. Tegu on ülipõhjaliku silmauuringuga mis annab vastuse, kas oled laserprotseduuriks sobilik. Registreeri Flow 2.0 silmauuringule SIIN.