Puust ja punaseks: mis erinevus on lõikega ja lõiketa silmaopil?

18. september 2020
Silmade laseroperatsioonid jagunevad laias laastus kaheks – lõikega ja lõiketa. Ajaloo jooksul on KSA Silmakeskus teinud mõlemaid - olnud nii Baltimaade suurim LASIK-lõikuste teostaja kui ka aidanud lõikevabalt miinusprillidest vabaks saada tuhandetel inimestel. Pärast lõiketa meetodi kasutuselevõttu me aga enam lõikega operatsioone ei tee. Selgitame lähemalt, miks.
 
LASIK, millega ka KSA oma tegevust alustas, on maailma üks tuntuimaid meetodeid lühinägelikkuse parandamiseks. LASIK meetodi, aga ka Smile’i puhul tehakse silma sisselõige. Kui varasemalt tehti sisselõige mikrokeratoomiga (žiletiga), siis tehnoloogia arenedes on see asendunud laseriga.
 
Lõikevaba lühinägelikkust korrigeeriv meetod, nagu ka Flow 2.0, seisneb selles, et sarkvestale ei tehta ühtegi sisselõiget, ei laseri ega noaga. Nägemine korrigeeritakse täielikult distantsilt laseri abil ehk ühtlasi on tegu ka puutevaba meetodiga. Laserprotseduuri käigus lihvivad laserkiired sarvkesta pealispinda kõigest mõnikümmend mikromeetrit õhemaks ja selle tulemusena vabaneb inimene lühinägevusest.
 
Suur kogemus nii LASIK kui ka puutevabade laserprotseduuride teostamisel
 
Aastatel 2007-2010 teostati KSA Silmakeskuses LASIK-protseduure paralleelselt lõikevaba protseduuriga. Sel perioodil tehti ka väga põhjalikku uurimustööd – enam kui kolme aasta jooksul analüüsiti lõikega ja lõikevaba protseduuride plusse ja miinuseid, suheldi kolleegidega Euroopast ja Ameerikast, kuulati loenguid üle maailmsetel kongressidel ja külastati refraktiivkirurgia keskuseid Euroopas.
 
Kuigi varasemalt oli KSA Baltimaade suurim LASIK-lõikuste teostaja, siis 2010. aastal otsustas KSA Silmakeskus loobuda lõikega meetodist ja täielikult üle minna Flow 2.0 puute- ja lõikevabale meetodile. „Suhtlesime ka patsientidega ja võrdlesime nende tagasiside ankeete. Kõige selle tulemusel leidsime, et lõikevaba laserprotseduuri abil on võimalik saavutada lühinägelikkuse korrigeerimisel paremaid tulemusi ja suuremat rahulolu,“ ütleb KSA Silmakeskuse asutaja ning silmakirurg dr Ants Haavel.
 
Mis kõige olulisem – kogu protsess muutus lõikevaba Flow 2.0 laserprotseduuriga kliendile märkimisväärselt lihtsamaks ja turvalisemaks ning nägemiskvaliteet stabiilsemaks. „Niisamuti on Flow 2.0 kordusprotseduuride vajadus märgatavalt madalam,“ lisab dr Haavel.

Mitu argumenti lõikevaba meetodi eelistamiseks
 
Üks argumente LASIK-meetodi kasuks on operatsioonijärgne kiirem taastumine ja koheselt selgem nägemine. Kui kahel esimesel protseduurijärgsel nädalal tuli rohkem positiivset tagasisidet LASIKu klientidelt, siis pikas perspektiivis on lõikevabal meetodil olulisi eeliseid.
 
„Esiteks pole me alates 2010. aastast näinud ühtki klassikalist kuiva silma juhtumit nagu see aeg-ajalt mõnel LASIKu patsiendil oli. Lõikevaba protseduuri puhul võib esineda ajutist silmade kuivust, kuid see on harv ja mööduv nähtus.
 
Teiseks võib peale tuhandeid protseduure väita, et lõikevaba protseduur ei tekita terves sarvkestas pärast protseduuri ektaasiat või keratokoonust. Keratokoonus võib väljenduda pärast sarvkesta lõikamist isegi aastaid hiljem, olenemata et enne protseduuri tunnistati silmad täielikult operatsioonisobilikuks. Seega, kui soovite vältida sekundaarset keratokoonust või ektaasiat, siis vältige sarvkesta lõikeid,“ ütleb dr Ants Haavel ja lisab, et pole vahet, millega lõikeid tehakse.

Lõikega laserprotseduuri järel on suurem tõenäosus miinuse tagasi tulemiseks
 
Silmadega protseduurile mineja soovib eluaegset tulemust. KSA Silmakeskuse kogemuse põhjal oleme näinud, et mõnikord võib lõikega tehtud laserprotseduuri efekt juba loetud aastate möödudes kaduda.
 
„Pärast lõikamist ei kasva sarvkest enam kunagi kokku, vaid muutub pehmemaks ja ebastabiilsemaks. Seetõttu on hilisem refraktsiooni kõikumine suurem,“ ütleb dr Ants Haavel ja lisab, et suhteliselt tavapäraselt on LASIKu läbinud patsientidel 5-10 aasta pärast astigmatism, vähendades nägemisteravust. „Lõige muudab sarvkesta ebastabiilsemaks, mistõttu on miinuse tagasituleku tõenäosus suurem. Seda eriti suurte miinuste või astigmatismi korral.“
 
Kaugele nägemise tulemusi võrreldes on kordusprotseduuride vajalikkus lõikevaba protseduuri puhul kordades väiksem kui lõikega protseduuril. „See on ka üks peamisi põhjusi, miks otsustasime kollektiiviga just lõikevabale protseduurile spetsialiseeruda. Seadsime kliendi huvid enda omadest ettepoole!“

Füüsilised piirangud kaovad nädal pärast protseduuri
 
Kui silma ei tehta lõikeid, vaid lihvitakse selle pealispinda kõigest mõnikümmend mikromeetrit, on see silmale niivõrd väike trauma, et juba nädal pärast protseduuri on lubatud minna näiteks poksitrenni, ujuma või langevarjuga hüppama.

„See, et pärast Flow 2.0 protseduuri läbimist võib juba ühe nädala möödudes pöörduda tagasi aktiivse elustiili juurde, üllatab enamikke meie kliente,“ tõdeb silmakirurg dr Ants Haavel.
 
Lõikega operatsiooni puhul võib opijärgne nägemisteravus olla tõepoolest minimaalselt teravam, kuid füüsilised piirangud on pikemat aega. Meeles tasub pidada, et kuna sarvkest ei kasva kunagi uuesti kinni, siis peab inimene kontaktspordi või hilisemate elustiiliharjumuste valikul alati arvestama oma silmadega.
 
„Lõiketa laserprotseduuri puhul on vahetult pärast protseduuri läbimist nägemisteravus vähemalt 50 % nägemisteravustabelil ning taastumiseks tuleb varuda üks nädal. Pärast ühte nädalat kaovad igasugused elustiilipiirangud ja patsient võib naasta treeningute juurde, minna sauna, ujuma või tegeleda sportmängudega. Nädal pärast protseduuri näeb inimene juba reeglina hästi, aga tasub arvestada sellega, et vahepeal võib nägemisteravus kõikuda ning maksimaalne nägemiskvaliteet saavutatakse paari nädala kuni kuu jooksul. Nägemisteravus tõuseb järgmise 3-6 kuu jooksul veelgi, vähemalt 120 protsendini nägemisteravustabelil, olles sama hea nii valges kui hämaras,“ ütleb KSA Silmakeskuse kirurg dr Ants Haavel.

Täna on maailmas võimalusi nägemise korrigeerimiseks mitmeid ja igaüks saab valida enda jaoks sobivaima lahenduse. Küll aga tasub tõsiselt oma otsus ka pikemas perspektiivis läbi mõelda - kas olulisem on see, et nägemisteravus tuleb koheselt või paar päeva hiljem võrreldes sellega, kas edaspidiseks eluks jäävad piirangud või saab südamerahuga teha kõike, mida hing ihkab.