Purjelauataltsutaja Karl-Erik Saarm

30. detsember 2015

KSA persoonilood jätkuvad – seekord tutvustame teile Karl-Erikut, 18-aastast purjelauataltsutajat. Nii nagu multifilmis õppis Kokutis taltsutama lohet, on tema päris elus õppinud taltsutama purjelauda. Ja lausa nii hästi, et on kuulunud Eesti purjetamiskoondisse, tulnud kolmel korral Eesti ja kahel korral noorte maailmameistriks ning nimetati 2013. aastal Aasta Surfariks.

Nagu sellest oleks veel vähe, saavutas Karl-Erik Saarm 8. –13. septembrini Kreekal toimunud Formula purjelaua Euroopa meistrivõistlustel 48 osavõtja seast 6. koha ning tuli noorte arvestuses teiseks. Saadud kogemuse võtab ta oma blogis kokku sõnadega „loodetavasti tulen järgmisel aastal tagasi targema ja oskuslikuma purjetajana”. Nagu tipus ikka kipub olema, nii on ka purjelauasport Karl-Eriku tasemel võisteldes üpris tasavägine ning võit sõltub mitmest tegurist ja asjaolust. Määravaks saavad ilmastikutingimused, valesti või õigesti valitud varustus ja võistluse ajal tehtud taktikalised otsused. Kui ühel päeval läheb hästi, võid järgmisel tuultega alt minna ja sootuks viimasena lõpetada ning vastupidi.

Kui paljudel muudel spordialadel pole vaja eelnevalt rajaga tutvuda ja võistluspäeval minnakse lihtsalt starti, siis purjesportlane saabub üldjuhul võistluspaika varem ja kui see paik asub teises riigis, siis lausa mitu päeva varem. Niisiis jõudsid Karl-Erik ja teine eestlasest osaleja Tristen Kreekale juba neli päeva enne võistluste algust, et varustus valmis panna ja uutes oludes trenni teha. Kohanemisaeg oli vajalik ka kliimaga harjumiseks, sest kui Eestis treenivad poisid üsna jahedates oludes, siis Kreekal oli tuul Karl-Eriku sõnul „nii soe, nagu keegi puhuks seda föönist”. Nagu näha, kandis võistluseelne harjumisaeg vilja – mõlemad poisid jäid oma tulemustega väga rahule.

Rahule jäid ka kõik Karl-Eriku toetajad eesotsas KSA-ga. Kuigi tublisi sportlasi, kellele tuge jagada, on Eestis palju, väärib Karl-Erik seda eelkõige põhjusel, et ta pole tavaline sportlane, vaid noorsportlane, mis tähendab, et ta teeb küll iga päev trenni, kuid seda õpingute kõrvalt. Lisaks tõusuteel olevale sportlasekarjäärile on Karl-Erik edukas ka Tallinna 21. koolis. Kuidas see tuntud ütlus käiski, et kes teeb, see jõuab – me küll ei tea, mis valemiga, aga Karl-Erik tõesti jõuab.