Postimees: "Taimne toit võib aidata vältida diabeeti"

18. veebruar 2018

Eesti suurim meediaväljaanne "Postimees" refereeris oma tervise rubriigis  18. veebruaril 2018 Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee uuringut, kus näidati, et tervislik taimne toit aitab vältida epideemiliselt vohavat 2. tüübi suhkruhaiguse levikut. Diabeet ja sellest põhjustatud nägemiskahjustused invaliidistavad inimesi ja koormavad ühiskonda. Maailmas on umbes 350 miljonit diabeetikut ja USA iga kolmas ravikindlustuse dollar kulub just diabeediga seotud terviseprobleemidele. 

II tüübi diabeedi riskiteguriks on ülekaalulisus, mis tuleneb ebaaktiivsest elustiilist ja kehvast toitumisest. Hiljutise uuringu kohaselt on veganlus üheks võtmesõnaks II tüübi diabeedi vältimisel.

Hinnanguliselt 80 protsenti kõigist II tüübi diabeedi põdejatest on ülekaalulised, mis tähendab, et ülekaal on diabeedi väga suur riskitegur, vahendab MedicalNewsToday. II tüübi diabeet võib inimest tabada siis, kui insuliini toime on nõrgenenud ja selle eritus organismis vähenenud ning selle tulemusel tõuseb veresuhkru tase liiga kõrgeks.

Teadlased võtsid taimetoidu tarbimise mõju uurimiseks luubi alla 75 meest ja naist vanuses 25-75 eluaastat. Kõigi kehamassisindeks oli vahemikus 28-40, mis tähendab, et nad on ülekaalus või rasvunud, ent kellelgi neist polnud diagnoositud diabeeti.

Osalejad jagati kahte gruppi. Esimene grupp jälgis 16 nädala jooksul madala rasvatasemega vegandieeti, nende menüü koosnes peamiselt puu- ja köögiviljadest, kaun- ja teraviljadest. Sellisel menüül ei olnud kalorilisi piiranguid ehk osalejad võisid sisuliselt süüa, palju tahtsid. Teisel kontrollgrupil paluti aga oma toitumises muutusi mitte teha.

Niisamuti ei teinud kumbki grupp muutusi oma füüsilises aktiivsuses ega ravimite manustamises. Küll aga jälgiti regulaarselt iga osaleja beetarakkude funktsioneerimist (need reguleerivad insuliini hulka kehas), insuliinitootmist, veresuhkru taset ning muutusi kehakaalus.

Ilmnes, et veganiks hakanud inimestel paranes 16 nädala jooksul märgatavalt insuliini tootmine ning kõhunäärme beetarakkude funktsioneerimine, samuti langetasid nad tublisti kaalu. Veel selgus uuringujärgselt, et veganlus tõi kaasa veresuhkru taseme normaliseerumise.

«Õnneks annavad need tulemused lootust ja tõendeid, et taimse toidu eelistamine võib aidata diabeeti ennetada,» märkis uuringu juhtivautor dr Hana Kahleova. Samas tõdes ta, et see leid vajab veel kinnitust ning eksperimentgrupi näol oli tegu ülekaaluliste, ent siiski üsna terviseteadlike inimestega, kes olid motiveeritud oma menüüs muutusi tegema. Et see elustiil jääks püsivaks ning üldised tervisenäitajad paraneksid, olekski vaja motivatsiooni ning järjepidevust.»

«Kui lähiajal ei muutu midagi inimeste toitumises ja elustiilis, on meie järgmised põlvkonnad ohus ning juba kolmandikul noortest ameeriklastest võib välja areneda diabeet,» nentis Kahleova.

Veganlus pole samas ainus viis liigsest kehakaalust vabaneda ning tervisenäitajaid parandada. Hakatuseks tuleks menüüst välja jätta maiustused, magusad joogid, liigselt töödeldud ja soolatud toidud (vorstid, viinerid, rämpstoit, soolased snäkid) jm. 

Eesti keelse artikli allikas " Postimees.ee"

Vaata lisaks Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee kodulehekülge www.PCRM.org


Soovitame samal teemal vaadata filmi "What a Health" ("Mida tervist"), mille täisversiooni saate alla laadida Netflixist.

Treiler filmile " What a Health" 
Video: Mis on diabeetiline retinopaatia ehk suhkruhaigusest põhjustatud võrkkestakahjustus.
View Video  

Teemad

Tagid