Ostja riisikol: mida ütleb gripivaktsiini kampaaniate kohta teadus, mida CDC?

5. november 2018
Autor: Robert F. Kennedy, Jr.
esmakordselt avaldatud 12.02.2018
Artikli autoriõiguste omanik on GreenMedInfo LLC, 2018

 
Igal aastal viivad USA Haiguste Tõrje ja Kontrolli Keskus (CDC) ja ravimifirmad peavoolumeedia vahendusel läbi agressiivse kampaania, veenmaks ameeriklasi laskma teha gripivaktsiini. Gripivaktsiinid on suur äri: tööstusanalüütikud prognoosivad, et järgmise viie aasta jooksul kasvab USA gripivaktsiinide turuväärtus pea 3 miljardi dollarini aastas. Kuna tootjad tõstavad uute neljavalentsete vaktsiinide hindu, kasvavad ka kasumimarginaalid. 2017-18 gripihooajal plaanitakse USA-s laiali jagada ligikaudu 166 miljonit doosi vaktsiini - eelmisel aastal oli dooside arv 146 miljonit.

Samal ajal kui ravimifirmad pommitavad USA tarbijaid kõikjal reklaamtahvlite, apteekides jagatavate kingituste ja raadioteadaannetega, mis kutsuvad üles laskma end otsekohe gripi vastu vaktsineerida, pakub CDC tööstusele nõudluse tõstmiseks hirmuõhutamise “retsepti”. CDC soovitab "tekitada ameeriklastes mure- ja ärevustunnet".

Toetudes eestkõnelejatele nagu näiteks Paul Offit ja Peter Hotez, aga ka laialdasele meediapartnerlusele CDC-ga ja sealsetele bürokraatidele, on ravimitööstus pannud punkti avalikule teaduslikule arutelule gripivaktsiini ohutuse ja tõhususe üle. Milline on siis teaduslik informatsioon gripivaktsiini kohta? Teaduslikud andmed viitavad märkimisväärsetele riskidele ja madalale tõhususele, seda nii USA-s kui mujal maailmas.

Näiteks lõpetas Austraalia 2010. aastal alla viieaastaste laste vaktsineerimise gripi vastu pärast seda, kui ühel lapsel 110-st tekkisid mõned tunnid pärast vaktsineerimist krambid ja muud tõsised reaktsioonid. Itaalias kõrvaldasid võimud 2014. aastal kasutusest pool miljonit doosi gripivaktsiini, mis sisaldas abiainet, mille tõttu 13 vaktsiini saanud inimest surid kahtlastel asjaoludel. USA-s kajastavad kohalikud uudistekanalid regulaarselt juhtumeid, kus varem hea tervise juures olnud inimesed on veidi aega pärast gripivaktsiini saamist äkitselt surnud:
  • Gripivaktsiini saanud 12-aastane poiss suri kodus, kuna tervishoiutöötajad ei tuvastanud tal haigust (Jaanuar 2018, Sterling Heights, Michigan).
  • Tuntud 37-aastane tänavakaupmees suri pärast gripivaktsiini saamist äkitselt "gripi tüsistustesse" (Jaanuar 2015, Spokane, Washington).
  • Viieaastane tüdruk suri gripist tingitud südame seiskumise tõttu, olles nakatunud sama [gripiviiruse] tüvega, mille vastu teda vaktsineeriti (Jaanuar 2015, Las Vegas, Nevada).
  • Kaks 20ndates ja 30ndates eluaastates naissoost tervishoiutöötajat pidid töö tõttu laskma teha gripivaktsiini, misjärel kujunes neil ilmselt gripi tüsistusena välja sepsis (Jaanuar 2015, Pleasant Prairie, Wisconsin ja detsember 2014, Lee’s Summit, Missouri).
  • Üks neljateist- ja üks kolmeaastane tüdruk, kes gripivaktsiini saamise järel surid, olid "niivõrd nõrgad, et olid võimetud haiguse tüsistusi üle elama" (Jaanuar 2015, Des Moines, Iowa).
  • Varasemalt terve seitsmeaastane tüdruk suri neli päeva pärast iga-aastases tervisekontrollis tehtud gripivaktsiini (Jaanuar 2012, Barton, Vermont).
 
Paljud teised gripivaktsiinist tingitud surmajuhtumid on jäänud tähelepanuta, kuna meedia keeldub kangekaelselt huvi üles näitamast ja kajastamast "gripi" või "gripisarnase haiguse" sümptomitesse surnud laste vaktsineerimisstaatust.
 
Ühe traagilise tüüpjuhtumi puhul panid arstid Visalias, Californias "valediagnoosi" 12-aastasele tüdrukule, kes jaanuaris äkitselt suri. Loetletud surma põhjused ("südame seiskumine ja septiline šokk") sarnanesid märkimisväärselt teistel gripivaktsiini ohvritel ilmnenud sümptomitele, ehkki uudistes Visalia tüdruku vaktsineerimisstaatust välja ei toodud. Samuti ei teinud ametivõimud kindlaks, kas jaanuari keskel Alabamas "gripi tüsistustesse" surnud kolmanda klassi tüdruk oli gripi vastu vaktsineeritud.

Ehkki kõik vaktsiinid võivad põhjustada tõsist kahju nii lastele kui täiskasvanutele, on just gripivaktsiinid - mis sisaldavad neurotoksilisi ja kantserogeenseid koostisosi, näiteks tiomersaali, formaldehüüdi ja bakteriaalseid endotoksiine - need, mis USA-s enim vaktsiinikahjustusi tekitavad. Gripivaktsiiniga olid seotud enam kui neli viiendikku (83  %) vaktsiinikahjustuste juhtumitest (275/332), mida USA Vaktsiinikahjude Kompenseerimise Programm (NVICP) üheksa kuu vältel 2016. aasta novembri keskpaigast 2017. aasta augusti keskpaigani lahendas, sealhulgas neli surmajuhtumit.

Märkimisväärne on see, et enam kui neli igast kümnest sel perioodil laekunud kaebusest käsitles tõsiselt invaliidistavat ja potentsiaalselt eluohtlikku Guillain-Barre sündroomi (GBS)Uuringud on GBS-i gripivaktsiiniga seostanud juba mitmeid aastaid, tuues välja usutavaid bioloogilisi mehhanisme seose põhjendamiseks.  Muud surmaga mittelõppenud gripivaktsiini kahjustused, millest Vaktsiinide Kõrvalmõjudest Teavitamise Süsteemi (VAERS) vahendusel teatati, meenutavad haruldaste haiguste kataloogi.

Võrreldes 2014. aastaga kasvas 2015. aastal NVICP-i poolt välja mõistetud gripivaktsiini kahjuhüvitiste summa 4,9 miljonilt dollarilt 61 miljoni dollarini - see on 1100-protsendine tõus. Kuna VAERS-i - vabatahtliku jälgimissüsteemi - vahendusel teavitatakse valitsuse hinnangul vaid ühest protsendist kõigist kõrvalmõjudest, on teada oluliselt vähem gripivaktsiinist tingitud kahjustusi ja surmajuhtumeid, kui neid tegelikkuses esineb.

Ratsionaalses maailmas, mida ei juhi ravimitööstuse raha, teeksid tarbijad informeeritud valikuid vaktsiinide riskide ja kasutegurite osas ka gripivaktsiini madalast efektiivsusest lähtuvalt. Sel aastal Santa Barbara maakonnas Californias grippi surnud eakatest olid seitse kaheksandikku lasknud kohusetundlikult end gripi vastu vaktsineerida ning tarvitanud "gripivastaseid ravimeid" (millega on seotud omaette probleemid). Maakonna rahvaterviseametnik omistab tavapärasest kõrgema suremuse "eriliselt vaktsiiniresistentsele" gripiviiruse tüvele. Tema väitel on gripivaktsiin endiselt "elu ja surma küsimus", ehkki nakkushaiguste ekspertide hinnangul on vaktsiini tõhususe määr sel aastal kõigest 10%.

Liialdused ja pettus
CDC strateegia, mis seisneb vaktsiinide müüginumbrite suurendamises läbi hirmu levitamise, tingib nii gripiviiruse riskide kui ka vaktsiinide tõhususe ülepaisutamise. Ravimifirmad ja rahvatervise ametnikud liialdavad suurel määral gripijuhtumite ja neist tingitud surmade arvuga, et luua kuvand gripist kui kaalukast ohust. Lihtne faktide kontroll viib tõdemuseni, et alates 2017. aasta oktoobrist on vaid 14,7% neist pea 447 000 "gripiviiruse" tüvest, mida CDC-ga koostööd tegevad kliinilised laboratooriumid on testinud, osutunud reaalselt gripiviirusteks.

See protsent on püsinud suhteliselt muutumatuna viimase kahe kümnendi jooksul. Ajakirja British Medical Journal toimetaja Peter Doshi sõnul “lahendab ka ideaalne gripivaktsiin... gripiprobleemi vaid osaliselt, kuna suuremal osal "gripiviirustest" pole tegelikkuses gripiga mingit pistmist." Gripist tingitud surmade arv püsib madalamal levinuimatest surmapõhjustest, nagu südamehaigused ja vähk, ning jääb alla ka näiteks haavanditest ja songadest põhjustatud surmajuhtumite arvule.
 
Värsked eelretsenseeritud teadusuuringud viitavad sellele, et vaktsineerimine võib hoopiski suurendada tõenäosust tõsiste probleemide ilmnemiseks...
 
Ehkki suurem osa "gripiviirustest" on tegelikkuses midagi muud ning gripivaktsiini tõhusus ei ületa kümmet protsentigi, kuulutavad rahvatervise ametnikud kõigile, kes on üle kuue kuu vanused (sealhulgas rasedatele naistele), et gripivaktsiin on “parem kui mitte midagi” ja “parim saadaolev meede”. Gripivaktsiinidega seondub aga hulk vastamata küsimusi, mis nõuavad põhjalikku uurimist.

Värsked eelretsenseeritud teadusuuringud viitavad sellele, et vaktsineerimine võib hoopiski suurendada tõenäosust tõsiste probleemide ilmnemiseks (nagu hiljuti turult kõrvaldatud dengue palaviku vaktsiini puhul) ning et iga-aastane vaktsineerimine võib vähendada edasise vaktsineerimise tõhusust ja tõsta drastiliselt Alzheimeri tõve riski. Ühe gripiviiruse tüve vastu vaktsineerimine võib tõsta muudesse tõsistesse hingamisteede viirustesse nakatumise riski. Kahjuks ei ole laiem avalikkus nende teadustööde murettekitavatest tulemustest teadlik. Rahval peaks olema võimalus toetuda tervishoiuotsuste langetamisel teaduslikele tõenditele, mitte hirmutamistaktikatele.

Artikli autor Robert F. Kennedy, Jr. on Ameerika raadiosaatejuht, keskkonnaaktivist, autor ja keskkonnaõigusele spetsialiseerunud advokaat. Rohkem infot

Käesolev artikkel ei ole mõeldud meditsiinilise nõuande, diagnoosi ega ravisoovitusena. Selles väljendatud seisukohad ei kattu tingimata GreenMedInfo ega selle töötajate omadega.

Originaalartikkel: "Caveat Emptor: Science vs. CDC on Scary Flu Shot Promotions" Greenmedinfo.com

Samal teemal: 
1. Tartu Ülikooli professor Raul-Allan Kiivet: " Vaktsiinimüük hirmu ja vale abil" EPL/Delfi
2. Robert F. Kennedy raamat "Thimerosal: Let the Science Speak: The Evidence Supporting the Immediate Removal of Mercury a Known Neurotoxin from Vaccines"
3. 
Lastearst Paul Thomas gripivaktsiinist / Dr. Paul Thomas " Vaccine Friendly Plan" 
4. World Mercury Project

 
 
 

Teemad

Tagid