Noore jääpurjetaja Karl-Hannes Tagu eesmärgiks on maailmameistri tiitel

3. jaanuar 2015

Karl-Hannes Tagu on kõigest 23-aastane, kuid juba väga tugevalt oma elu eesmärkidele orienteeritud. Nimelt soovib ta saada endale jääpurjetamise maailmameistri tiitlit. KSA Silmakeskus toetab teda eesmärkide saavutamisel.

Jääpurjetamine on Karl-Hannese jaoks rohkem kui hobi. See on tema jaoks elustiil. Ta naudib nii purjetamist kui ka jääpurjetamist igal vabal hetkel ning võib julgelt öelda, et tegeleb igapäevaselt just sellega, mis on talle meelepärane. Lisaks on ta aktiivne, hästi ettevalmistunud ning julgeb võtta riske, unustamata elu ka nautida. Just sellepärast otsustas KSA Silmakeskus teda toetada, aitamaks kaasa suurte unistuste täitumisele.

"Mulle meeldib riske võtta, aga samas teen ma enda poolt kõik, et neid ka minimaliseerida. Selleks on oluline sajaprotsendiline ettevalmistus füüsilise võimekuse ja varustuse osas. See tähendab aga ka seda, et kui tulemus on kehv, siis süüdistada saan ma ainult ennast," on Karl-Hannes enda jaoks asjad selgeks mõelnud. Ta teab, mida ta tahab ning võtab oma soovide eest täie vastutuse.

Kehv silmanägemine purustaks unistused

Alguses tegeles ta lihtsama purjetamisega, sõites laste klassis ice-optimist, kuid alates 16-eluaastast on ta sõitnud meesteklassis DN. Kaks aastat purjetas ta vee peal, kuid siis viis isa poja Haapsalu tagalahele jääpurjekaga sõitma. Ning seal sai ta ka pisiku, mis senini suurendab igapäevaselt kiindumust jääpurjetamise vastu. "Selleks, et olla edukas, on vaja töökust ja tahet, sest jääpurjetamine on palju kapriissem ala kui näiteks suvepurjetamine. Tulemused võivad muutuvad väga kiirelt ning pidevalt on vaja vastavalt jää-ja tuuleoludele jääpurjekat trimmida," kirjeldab noormees.

Ta lisab, et sõidu ajal peab pidevalt mõtlema ja töötama selle nimel, kuidas olla võimalikult kiire ja tulemusrikas. Ja kiirused võivad kasvada päris ruttu! "Heal ja kiirel rajal tõuseb hoog üpris lihtsalt 100 kilomeetrini tunnis. Just kiirused on need, mis mind jääpurjetamise juurde tõmbavad!" tunnistab mees.

Õnneks on Karl-Hannese silmad korras ja nägemine hea, sest vastasel juhul oleks tal purjetamisega väga keeruline tegeleda. "Esiteks suudab terav silm näha tuuleiile veepinna liikumise näol. Teiseks on vaja hästi näha ka kaasvõistlejaid ja pöördemärke," toob ta välja peamised kohad, kus purjetamises heade silmadeta ei saa. Kui ilm on ilus ja rahulik, siis kannab ta vahel päikeseprille, kuid tugeva tuulega prillid ainult segavad. "Jääpurjetamisel kasutan mäesuusaprille, et kaitsta silmi lendavate jäätükkide eest. Optiliste prillide vajamine oleks väga segav faktor ning prillide või läätsede kandjana oleks minu elu purjetajana väga keeruline," tunnistab Karl-Hannes. "Optilisi prille pole võimalik iga kord kasutada ning läätsed võivad silmast ära tulla. Merel olles pole kuskilt võtta aga ei uusi prille ega läätsesid."

Ohtlikuks ta seda spordiala ei pea

Kuigi võiks eeldada, et suured kiirused ja jää peal sõitmine muudavad jääpurjetamise ohtlikuks spordialaks, kummutab Tagu need müüdid ruttu. "Algajatele võib see ohtlik muidugi olla, aga kogenenumana osatakse hinnata erinevaid ohte ja neid tähele panna," selgitab ta. Kuigi jää kontrollitakse alati enne sellele sõitma minekut hoolega üle, võib ikkagi juhtuda, et mõni kogenud purjetaja leiab jääväljal augu ja kihutab sinna sisse. "Õnneks on need pigem erandid. Jääpurjetamises kujutavad ohtu vahel aga inimesed ise, kellega on võimalik keset jäävälja kokku sõita," naerab noormees.

Karl-Hannes unistab suurelt. Jääpurjetamises on tema eesmärgiks maailmameistritiitel, enne ei mõtlegi ta seda spordiala jätta. "Üheks eesmärgiks on tugevaks ja heaks purjetajaks saamine, kelle ampluaa on palju laiem kui vaid ühes kindlas paadiklassis sõitmine," ütleb ta. Selle nimel sõidab ta nii suvel kui ka talvel juba praegu erinevates klassides, parandades oma tulemusi pidevalt.

KSA Silmakeskusele Karl-Hannese ideed ja kõrged eesmärgid meeldivad. Teame meiegi, et unistama peab suurelt, julgedes vastu võtta tähtsaid ja elumuutvaid otsuseid. On silmaoperatsioonidki ju suur asi iga inimese elus ning unistuste täitumine paljudele.

Teemad

Tagid