Mis juhtub silmanägemisega pärast päev otsa arvutiekraani vaatamist?

2. november 2017

Juba kümme aastat on selge, et esineb seos arvutite üha laiema leviku ja nägemisprobleemide sagenemise vahel. Näiteks kurdavad arvutikasutajad üha enam kaugel asetsevate objektide hägususe, silmade kurnatuse ja väsimuse üle. Selle tulemusel on tekkinud nn lähitööst põhjustatud ajutine lühinägevus. Ilmselt on tundnud seda pea igaüks, kes on end pikemalt arvutiekraani vaatama unustanud – aknast välja vaadates on pilt udune. Nägemine muutub häguseks, sest väiksed silmasiselihased teevad suurt tööd, et fokusseerida nägemine kindlasse punkti. Mida kauem me sedasi oma silmi kurname, seda kaugeleulatuvamad võivad tagajärjed olla.

Kuidas arvutiekraani vaatamisest põhjustatud kurnatust vältida?

Ekspertide sõnul tuleks kord tunnis 5 minutit aknast välja vaadata või veel parem olla see aeg loomuliku valguse käes õues. Lisaks on tähtis ka õigesti toituda. Näiteks leiti ühes platseebouuringus, et silmade kurnatus ja nägemisprobleemid vähenesid märgatavalt neil, kes tarbisid korinti (väikseid tumedaid seemneteta rosinaid). Samas võib sarnane efekt olla mis tahes muul punasel, lillal või sinisel marjal, seega ei tee paha lisada oma menüüse ka mustikaid, jõhvikaid ja vaarikaid.

Toit vs toidulisandid

Tänapäeva kiire elutempo juures võib tekkida küsimus, miks üldse mustikate või korindiga vaeva näha, kui võime tarbida lihtsalt kiiresti kättesaadavaid toidulisandeid. Ent toidulisandite testid on korduvalt näidanud, et väga harva sisaldavad need seda, mis sildil kirjas. Pahatihti on sildid eksitavad ja annavad tarbijale valeteavet – taimsete toidulisandite turg on selle poolest kurikuulus. Ühest suurimast USA-s tehtud uuringust, selgus, et lõviosa taimsete toidulisandite silte peegeldavad pehmelt öeldes tootjate piiritut fantaasiaküllust.

Mustikad ja sõjapiloodid

Mustikad tõusid au sisse Teise maailmasõja ajal, kui väideti, et Briti Kuningliku Õhuväe piloodid söövad mustikamoosi, et enda nägemist pimedas parandada. Tegelikult mõeldi see lugu välja sakslaste eksitamiseks ning brittidel õnnestus Saksa pommitajad ööpimeduses tabada juba enne Inglise kanali juurde jõudmist mitte tänu mustikatele, vaid ülisalajasele leiutisele, millest britid toona vaikisid: radarile. 

Mis puudutab aga arvutiekraani vaatamisest põhjustatud silmade kurnatust, siis parim ennetav ja leevendav ravim on tarbida võimalikult palju siniseid ja punaseid marju ning silmadele kord tunnis puhkust anda. 

View Video