Miks ei tohi enne Flow 2.0 silmauuringut ja laserprotseduuri kanda kontaktläätsesid?

6. november 2018
KSA Silmakeskuses miinusprillide vabanemiseks tuleb nii enne silmauuringut kui laserprotseduuri olla kümme päeva kontaktläätsevabalt. Kuna see tuleb mõnele üllatusena ja võib saada isegi ka takistuseks, siis selgitame seda lähemalt.
 
Inimesele, kes kannab kontaktläätsesid ja soovib saada silmad korda, võib kümnepäevane kontaktläätsedevaba periood olla väljakutsuv ja tekitada selle vajalikkuses küsimusi, kuid antud nõudes KSA Silmakeskus paraku järeleandmisi ei tee. 10-päevane ainult prillide kandmise periood on protseduuri teostamise üheks tingimuseks.
 
Kui on kindel soov ja tahtmine prillidest vabaneda ning nägemine teravaks saada, siis inimene selle aja ka leiab. Põhjus lihtne - kui silm saab olla kümme päeva ilma kontaktläätseta, siis on optometristil ja arstil võimalik olla 100 % veendunud, et patsient on laserprotseduuriks sobilik ja tulemusega täielikult rahul. Lühidalt ja konkreetselt - kontaktläätsedevaba perioodi on vaja tegelikult patsiendi enda heaolu huvides!
 
Kuidas mõjutab kontaktläätsede kandmine silma ja miks on oluline 10 päevane kontaktläätsevaba periood enne silmauuringu ja laserprotseduuri? Neile küsimustele vastab KSA Silmakeskuse optometrist Irina Baranova.
 
1. Kas ja kuidas mõjutab kontaktläätsede kandmine silmi?
 
Kontaktläätsede kandmine muudab sarvkesta kuju ja paksust ning võib tekitada sarvkestas hapnikupuudust, lisaks sarvkesta ümber ka uusi veresooni. Ka kõige hapnikku läbilaskvamad kontaktläätsed tekitavad silmas ikkagi hapnikupuudust, mille tagajärjel tekib sarvkesta turse ning seetõttu sarvkesta kuju ja kumerus muutubki. Samuti avaldavad kontaktläätsed silmale pidevat survet, mis omakorda mõjutab silmade refraktsiooni ehk tugevust ja kuju.
 
2. Miks on oluline see, et kümme päeva enne uuringut ja laserprotseduuri kontaktläätsesid ei kantaks?
 
Selleks, et operatsioonieelsed uuringud oleksid võimalikult täpsed, tuleb neid teostada silmale, mille kuju ja refraktsioon ehk tugevus pole mõjutatud hiljutisest kontaktläätsede kandmisest. Kümne päeva jooksul taastab sarvkest oma loomuliku kuju ning siis on sarvkesta paksuse, kumeruse ja tugevuse mõõtmised kõige täpsemad.
 
3. Miks on see periood just kümme päeva?
 
Erinevates kliinikutes võivad nõudmised olla erinevad, ka lühemad kui kümme päeva. KSA Silmakeskuses on kontaktläätsevaba periood valitud pikem seetõttu, et olla kindel uuringutulemuste maksimaalses täpsuses. Tulles Flow 2.0 silmauuringule, vaatab optometrist silma seisukorra üle ning olenevalt silma seisundist võib anda juhised pikemaks kontaktläätsevabaks perioodiks enne Flow protseduuri teostamist.
 
4. Mis saab siis kui tegin kaheksapäevase pausi, aga kaks päeva enne silmauuringut pidin ikkagi korraks kontaktläätsesid kandma?
 
Siis võib juhtuda, et sarvkesta kuju ja refraktsioon on valed ning uuringu tulemused ei pruugi olla 100 % täpsed. Sellisel juhul oleme silmauuringu kas edasi lükanud või teostanud veel täpsustavad mõõtmised vahetult enne protseduuri, mil patsient on teinud kümnepäevase pausi.
Juhul kui patsient ei ole teinud kümnepäevast pausi enne Flow protseduuri, oleme protseduuri edasi lükanud. Flow protseduuri parimate tulemuste tagamiseks soovime ja nõuame, et mõõtmised oleksid võimalikult täpsed. Need saavutame vaid kontaktläätsedest taastunud silmadel.
 
5. Kas kõikides silmakliinikutes on sama nõue – et enne silmauuringut või laserprotseduuri peab tegema kontaktläätsevaba pausi?
 
Erinevates kliinikutes võivad nõudmised olla erinevad. Suuresti olenevad need ka teostatavast protseduurist.
 
6. Mis siis saab, kui ma tahaks väga silmauuringule tulla, aga mul ei ole prille, mida kümme päeva kanda ja ilma kontaktläätsedeta ka ei näe?
 
Sellisel juhul oleme soovitanud ning aidanud soetada ajutised prillid, mida saab kasutada kümme päeva enne silmauuringut ning enne Flow protseduuri. Patsiendid, kes on talunud ka korrektsioonita olemist, on olnud selle perioodi kontaktläätsede ja prillideta, teostades siis silmauuringu ja protseduuri samal päeval. Nii ei ole tarvis olla kontaktläätsedeta kaks korda kümme päeva.
 
7. Kas pikaajalise kontaktläätsede kandmise järgselt võib juhtuda, et silmaoperatsiooni ei saagi teha?
 
Seda juhtub küll harva, aga tõepoolest võib juhtuda, et patsiendile, kes on pikka aega kasutanud kontaktläätsesid ning selle tagajärjel on silma pinnale tekkinud palju kahjustusi, ei saagi protseduuri teostada. Samuti võivad kontaktläätsed põhjustada silmapõletikke, mille tagajärjel saab nägemine tugevalt kannatada. Ka sel juhul pole protseduurist enam kasu.
 
Paljud inimesed võib-olla ei tea, et kontaktläätsed on tegelikult ajutine nägemise korrigeerimise viis. Maksimaalselt saab neid kanda 10-15 aastat, pärast seda kujuneb tihti välja kontaktläätsede talumatus ning valikusse jääb prillide kandmine või silmaoperatsioon.