Miks Ameerika arstidel on nii lühike eluiga?

3. november 2017

Viimasel ajal märgata olnud üht huvitavat fenomeni nii välis- kui kodumaal, et tervise osas võtavad sõna need, kes ise erinevate hädadega maadlevad.  

Maailma nimekad tervishoiu ministrid on ohtlikult rasvunud, meditsiiniasutuste tagumiste uste juures koguneb ahelsuitsetajatest personal ja toitumisnõustajad vaevlevad südamehaiguste käes. 

Me elame ajal, kus info üleküllus mõjutab kõiki eluvaldkondi. Samamoodi nagu kõiki sotsiaalmeedias jagatavaid arvamusi ei saa uudiste pähe võtta, ei tasu ka igat tervisealast trendi või soovitust järgima hakata. Kui küsimus on tervises, ei ole meil erilist mänguruumi - head ja halvad valikud annavad enesetunde ja tervisliku seisundi näol igal juhul tunda. 

Ülemaailmselt kuulus Atkinsi dieet on selles osas heaks näiteks. Tegu on ilmselt ühe kõige levinuma dieediga, mida hakkasid eelmise sajandi lõpus järgima sajad ja tuhanded inimesed üle maailma. Samal ajal oli soovitatud toidusedel täiesti naeruväärne: koort, võid ja rasva võis liitrites alla neelata, kuid ühe õuna vahepalaks söömine oli keelatud. Nagu ka arvata võib, vaevasid dieedi loojat dr. Robert Atkinsit ülekaal, kõrgvererõhutõbi, diabeet, neerukivid ja erinevad südamehiagused. Ei kõla ju väga tervislikult? 

Viimase aasta jooksul on Eesti meedia kajastanud palju arstide ja toitumisteadlaste vahelisi dialooge. Tänase päevani on suurel osal meditsiinitöötajatest raske mõista, et taimne toit on hea tervise alus ning täisväärtuslikus dieedis täiesti asendamatu. Tänu piimatööstuse lobitööle on Eesti lastel ja noortel alati pilgeni täis piimaklaas ees, kuid vett saab heal juhul ise kraanist tuua. Lasteaiad ja koolid pakuvad lõunasöögiks tühje kaloreid, ilma igasuguse toiteväärtuseta roogasid ja unustavad köögivilju lisada. Samal ajal imestame kogu riigiga, et miks meie noored on niivõrd nõrga immuunsuse, halva tervise ja vähese liikumusega. 

Usume aga siiralt, et siinkohal peaksime ennekõike vaatama otsa kõnekatele meditsiiniasutustele ja toitumisnõustajatele. Meie asjatundjad on tublid ja töökad, aga kui palju saavad nad täiendkoolitusi? Kui palju on neile lisaks ravimisele õpetatud, kuidas haigusi ennetada? Kui suurt rõhku panevad nad tervislikele eluviisidele ja kas see paistab ka asjatundjate enda pealt välja? 

Juhul, kui enamus arstidest oleksid eksperdid tervislike eluviiside ja toitumise alal, siis nad peaksid elama kõik 120 aastaseks, kuid 1993 aastal tehti uuring ja vaadati Ameerika Meditsiini Assotsatsiooni ajakirjas ilmunud 200 doktori surmakuulutust, siis tõdeti imestusega, et arstide endi keskmine eluiga oli vaid tühine 58 aastat ( USA keskmine oli samal ajal 75.5 a. ). Avastuse tegijatele tundus, et kuulikindel meetod, kuidas pikendada inimese eluiga 20 aasta võrra, on lihtsalt mitte sisseastumine arstiteaduskonda:). Väidete kontrollimiseks tegi Ameerika Meditsiini Assotsatsioon 1999 aastal oma uuringu ja selle tulemusel oli Ühendriikide arstide keskmine eluiga hoopis 56 aastat!  Niipalju siis "ekspertide " oma käekäigust ja sõnade kaalukusest. 

Eesti on igas suhtes imeline maa ja kohalikud spetsialistid kindlasti vaidlevad vastu, et siin need asjad kindlasti nii hullud ei ole. Ootame, siis Eesti Arstide Liidu uuringut kohalike arstide elupikkusest, et kummutada see müüt.

Veel üks huvitav lugu tuleb meelde, mida kuulsin aastaid tagasi läbi aegade ühe tuntuima motivatsioonikõneleja Zig Ziglari audioprogrammist. Zig jutustas seal värvikalt oma taagast, ajal mil ta oli rasvunud ja täbaras konditsioonis ning otsis erinevatest kohtadest abi, kuid tulemusi ei olnud, kuni leidis ühe noore, postiivse ja sihvaka arsti dr. Martini. Tema noor arst tegi Zig'ile kõik tervisenäitajate testid ja ütles, et Zig on oma 66 eluaasta kohta päris heas vormis, kuid patsient Ziglar väitis, et ta on vaevalt 46. Lisaks mainis dr.Martin, et kõiki füüsilisi näitajaid arvesse võttes on ta 10 sentimeetrit liiga lühike, olles diplomaatiline, et Zig on tegelikult 30 kilo ülekaalus.

Zig'ile selline must huumor meeldis ja ta "ostis" kohe kõik arsti nõuanded ära ning saavutas paari aastaga suurepärase füüsilise vormi, saleda keha ning sai juurde tonnide kaupa lisaenergiat, elades hiljem 86 aastaseks. Peale seda kogemust soovitas Zig sadadele tuhandetele oma kuulajatele, et hankige endale alati vaid positiivse mõtlemisega sale arst ning kui teie praegune doktor ei ole ise terve, suitsetab või on tugevas ülekaalus, siis leidke endale parem nõuandja.

Kindlasti olete kuulnud ja näinud kõrges eas tervisest pakatavaid inimesi, kes väidavad, et nad pole kunagi arste külastanud ega arstirohtusid tarbinud. Siinkohal ongi meile kõigile sheikspiirlikku mõtteainet, et kas need inimesed pole arste külastanud sellepärast, et nad on olnud terved või on nad terved sellepärast, et nad pole arstide juures käinud ja medikamente võtnud?

Kriitiline mõtlemine teeb meile kõigile head - eriti ajal, kus igaüks võib enda argumente tõe pähe esitada. Kuna tervis on meie suurim vara, peaksime eriti teravalt silmas pidama, kelle soovitustel oma eluviisi kujundada lubame. 

Artiklid samal teemal: 
1. November 2017 "Ameerika Südame Assotsiatsiooni 52 aastane president dr. John Warner sai hiljuti südamerabanduse. "

2. Artiklis mainitud Zig Ziglari motivatsioonikõne seeriast " Goals that Work" / Dropbox audio ( teritage kõrvu eriti alates 16. minutist ) 

3. Ameerika arstide eluea statistika allikas: Epigenetics: The Death of the Genetic Theory of Disease Transmission"


Film "CNN Dr. Sanjay Gupta- Last Heart Attack", kuidas muuta end südamehaigustele kättesaamatuks

 

Teemad

Tagid