Kuidas valida jõuluhooajaks värvilisi kontaktläätsesid?

29. detsember 2015

Nii uskumatult kui see ka ei kõla, aga juba nädala pärast on jõulud käes. Aknast paistab küll alles sügis ning kõrgete lumevallide ja tuisu asemel näeme hoopis porimülkaid, vihma- ja tuuletorme, kuid pühad tulevad sellegipoolest. Ja kui ilmataadi peale ei saa pühademeeleolu loomisel loota, tuleb seda ise tekitada. Üks võimalus on kodu kaunistamine, kuuse tuppa toomine ja ehtimine ning jõululaulude saatel kingituste pakkimine (ehk siis tänavu on hea võimalus täita endale eelmisel aastal antud lubadust – kõik ettevalmistused aegsasti ära teha ja kingitused juba varem valmis varuda, mitte viimasel minutil kaubanduskeskuse ühest otsast teise tormata ja koos teiste hullumise äärel olijatega järjekordades seista). Teine võimalus on kaunistada iseend ja lubada endale pidude hooaja eel midagi ilusat – olgu selleks siis uus kleit, disainerkingad, kaunis maniküür või miks ka mitte värvilised kontaktläätsed, mis silmad lumevaesel ajal särama panevad.

KSA Silmakeskus soovitab enne kontaktläätsede valimist külastada kindlasti optometristi, sest neid ei saa osta hetkeemotsiooni ja tuju järgi nagu ehteid oma kuusepuu peale. Optometrist määrab just sinu silmadele sobivad läätsed ning õpetab ka nende eest hoolt kandma. KSA optometristi Liisi Toomi sõnul tunneb õiged läätsed ära selle järgi, et kontaktlääts istub silmas mugavalt ning ka sobitub silmale õigesti – liigub piisavalt, kuid mitte liiga palju ning on õige suurusega. Toom on enda praktika põhjal tihti näinud, kuidas inimene ostab ilma optometristiga konsulteerimata sama kumerusega kontaktläätse, mida on varem kandnud läätse, kuid silma proovides selgub, et kontaktläätsed ei sobi, kuna materjal või diameeter on valed. Seega säästab optometristi külastamine lisaks õigete kontaktläätsede leidmisele ka sinu aega ja raha.

Eriti oluline on Toomi sõnul silmaarsti või optometristiga konsulteerida värvilisi kontaktläätsesid valides, sest kui kontaktläätsed ei juhi hapnikku hästi silma ega lase silmal tavakoguses hingata, siis värvikihiga kontaktlääts on veelgi õhukindlam. Seetõttu peab nende kasutamisel teadma põhitõdesid, mis aitavad silmade tervist säilitada, mitte seda rikkuda.

Mille poolest üldse värvilised kontaktläätsed nn tavalistest erinevad?

Värvilistele läätsedele on kantud kiht värvi, millega saab muuta silmad põnevaks ja huvitavaks. Kontaktläätsesid on kõigis peamistes värvitoonides, samuti erinevate ja vahel lausa ootamatute mustritega. Optometrist Liisi Toom ütleb, et värvilisi kontaktläätsi peaks kandma harvem ja lühemal perioodil kui tavalisi kontaktläätsi. Tema sõnul võiks neid kasutada pigem pidudel ja üritustel ning kindlasti mitte iga päev. Nimelt hoiab värviline lääts hapniku silmast niivõrd eemal, et võib pikema kasutusaja jooksul tekitada probleeme. Toom lisab: „Kontaktläätsesid peaks kandma nii, et vähemalt üks päev nädalas oleks läätsevaba. Hüdrogeelist kontaktläätsesid võib kanda kuni 8 tundi ja silikoonhüdrogeelist kontaktläätsesid kogu ärkveloleku aja. Värvilisi kontaktläätsesid võiks kanda veelgi lühemalt, soovitatavalt paar-kolm tundikorraga”.

Läätsehoolduse ja -hügieeni ABC

Värvilisi kontaktläätsesid kantakse sageli ka ilma optilise vajaduseta ehk lihtsalt ilu pärast. Kasutuseesmärgist olenemata peab end kurssi viima kontaktläätsede hooldamise ja puhastamisega, sest vale või puudulik hügieen võib tekitada põletikke. Reeglid kehtivad nii tava- kui värvilistele läätsedele. „Enne kontaktläätsede silmapanekut või nende äravõttu tuleb kindlasti korralikult käsi pesta. Samuti peab jälgima, et konteiner oleks puhas ja vedelik poleks säilivusaega ületanud,” ütleb Toom. Kontaktläätsekonteinerit ei tohi pesta kraaniveega, vaid loputada läätsehooldusvahendiga, mida peab iga kuu vahetama. „Pärast loputamist võiks konteineri tagurpidi salvrätikule kuivama panna,” soovitab Toom.

Avaga või avata kontaktläätsed

Värvilisi kontaktläätsesid on kahte sorti – avaga ja avata. Teisisõnu kas kontaktläätse vikerkesta osa on värviline ehk avata või on pupilli kohal ümar läbipaistev osa ehk ava. Toom selgitab erinevust: „Avata läätsed tunduvad natuke loomulikumana, sest kui valgus on väga ere, tõmbuvad pupillid väikeseks ja võivad avaga kontaktläätsedes oma silmavärvi esile tuua”. Samas võivad avata kontaktläätsed kergelt muuta ka nähtava maailma värvitaju, sest vaadatakse ju sõna otseses mõttes läbi värvilise läätse.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kontaktläätsed, olgu need siis läbipaistvad või värvilised, optilised või mitte, peavad olema hästi valitudsuurepäraselt hoitud ja vastutustundlikult kantud. Mõistlikult kasutades lisavad need kandja välimusele põnevust ja vürtsi, kuid nii nagu iga asjaga elus, võivad ka kontaktläätsed liigse kasutamise korral probleeme tekitada.

Kõige põhjalikumat kontaktläätsede määramise teenust pakub KSA Tartus asuv silmakeskus (Registreeru siit). Kui soovid pimedal detsembrikuul oma silmad särama panna, siis tule meile heade mõtete linna külla – trotsime koos ilma ja tekitame ise pühademeeleolu!