Kuidas Mart sai 25 aastat väldanud nohust lahti?

18. mai 2018

Palusime oma sõbral, Rootsis resideeruval noorel saarlasel Mart Iinil, kirjutada lühidalt oma loo, kuidas ta sai lahti vähemalt 25 aastat väldanud nohust ja põskkoopa põletikust. Oleme eriti rõõmsad selle üle, kuna veidi oli siin ka KSA Silmakeskuse nõuandev roll mängus. Lugu on eriti huvitav, kuna Mart on pärit suurte traditsioonidega liha- ja piimatöösturite perekonnast.  

Olen 30 aastane meesterahvas, 180cm pikk, 76 kilo, alkoholist loobunud 5 aastat tagasi ning vahelduva eduga viimased 15 aastat suitsetanud/snusi kasutanud (hetkel jälle mõned kuud juba tubakavaba). Lühidalt öeldes: täiesti tavaline noor inimene, kes käib tööl ning aegajalt ka liigub füüsiliselt.

Juba väga noorena on mind vaevanud pidevad probleemid ninaga. Koolieelikuna olid mu põskkoopad pidevalt põletikulised, algkooli ajal samad hädad jätkusid. Põhikooli ajast saati on mu nina pidevalt „kinni“ olnud ning siis diagnoositi ka allergiline riniit või siis lihtsamalt öeldes ninakinnisus, mida tekitab “mingi” allergia.

Olen viimase 15 aasta jooksul külastanud väga mitmeid erinevaid arste nii Eestis, Norras kui ka Rootsis. Samuti on mu nina opereeritud 3 korda (2 korda Eestis ja 1 kord Rootsis), olen tarvitatud vähemalt 15 erinevat ninaspreid, söönud vähemalt 15 erinevat suukaudset allergiaravimit ja läbinud hulga allergiateste - tulemusi pole eelnevalt kirjutatu andnud. Olen ära käinud ka 2 Eesti „nöia“ juures ning homöopaatide juures nii Eestis kui ka Rootsis - tulemuseta.

Umbes 2 aastat tagasi kui Rootsi erakliinikusse sai operatsiooni eest 2500 eurot jäetud, mille kasutegur oli täpselt 0, hakkasin rohkem mõtlema  selle peale, et kogu ravimise protsess tiirleb ainult sümptomite parandamise ümber, kuid haiguse põhjuse otsimisega ei tegele justkui keegi. Põhimõtte pärast ei ole ma viimased 2 aastat enam mitte ühtegi ravimit tarvitanud ja üha enam juurdlenud selle üle, et mis on põhjus miks mu keha nii reageerib.

Eelnevast inspireerituna otsustasin kolida talveks sooja kliimasse ja vähendada oma stressitaset, võttes ennast viieks kuuks töölt vabaks - tulemusi kahjuks polnud. Järgmise sammuna hakkasin rohkem tähelepanu pöörama enda toitumisele ja loobusin igasugusest „rämpstoidust“ - soovitud tulemusi kahjuks polnud.

Viimase ideena, mis peas mõlkus, otsustasin nädal aega toituda ainult taimsest toidust ja vaadata, mis selle nädalaga muutub. Nädala keskel sain aru, et mu energiatase on võrreldes eelnevate päevadega muutunud paremuse poole ja otsustasin, et võin isegi kauem kui nädala ainult taimset toitu tarbida, kuna mul ei olnud eriti raske loomsetest toodetest loobuda.

Olles endale 10 päeva taimede baasil toitu sisse kühveldanud, käis „plaks“ - nina oli esimest korda viimase 20 aasta jooksul täiesti lahti ning mu jaoks avanes uuesti lõhnade ja aroomide maailm. Kuradi õnnelikuks tegi!

Sellest ajast alates olen toitunud ainult taimsest toidust ning samuti lugenud kümneid raamatuid, artikleid ja uuringuid, et saada lisainfot selle kohta, mida toit meie kehaga teeb ning kui suured on seosed erinevate haiguste ja loomsete toiduainete vahel.

Selle lühikirjutise mõte ei ole propaganda - see on lihtsalt minu story.  Soovin sellega pigem juhtida tähelepanu sellele, et tervisehädade lahendamisele on lisaks arstidele, ravimitele ja protseduuridele olemas ka lihtne ja väga võimas alternatiiv - tervislik taimne toitumine, mille puhul keha end tervendab, kui lõpetame ise tulekahjusse bensiini loopimise.

Mart Iin
mart.iin( at )eesti.ee

Samal teemal:
1. Filmi "What the Health " trailer
2. Prof. Valter Weith'i loeng " Hämmastavad udarad"
3. Dr. John McDougalli valgusfoori süsteem
4. Dr. Neal Barnard "What the Dairy Industry Doesn't Want You to Know"
5. Huffington Post "Progress! Canada’s New Draft Food Guide Favors Plant-Based Protein and Eliminates Dairy as a Food Group"
6. PRIA / Maaleht: " Koolipiima tarbimine võiks suurem olla"

Teemad

Tagid