Kuidas koolis silmi hoida?

1. september 2014

Kool on kohe käes ning suur osa elanikkonnast seab alates septembrist taas sammud haridusasutuste poole. Mida peaks üks koolis käiv inimene silmade tervisest ja nende hoidmisest teadma?

Vahet pole, kas lähed alg- või põhikooli, gümnaasiumisse või ülikooli, oma silmi tuleb hoida alati. Mida varem hakkad silmade tervisele ja nende eest hoolitsemisele rõhku panema, seda parem. KSA Silmakeskuse silmaarst dr. Ants Haavel ütleb, et lastel ja noorukitel on erinevad probleemid, mis neid kooliteel kimbutavad. "Väiksematel lastel võib olla laisksilmsus, mis tähendab, et meie juhtsilm on niivõrd aktiivne, et ei lase teisel silmal piisavalt areneda," selgitab arst. Ta lisab, et kuigi igal inimesel on üks silm domineeriv, siis võib juhtuda, et teine silm ei arene "laiskuse" tõttu piisavalt välja. "Kui seda õigel ajal avastada, siis saab juhtsilma näiteks sidemega katta, et nn laisk silm hakkaks rohkem arenema. Täiskasvanueas pole seda võimalik enam muuta," rõhutab Haavel.

Põhi-ja keskkooli noortel tekivad tihtipeale erinevad silmatraumad, sest nende eluviis on liikuv ja aktiivne. "Palju on selles vanuses probleeme ka lühi-ja kaugnägelikkusega. Tihtipeale avastavad mitmedki noored, et nad ei näe enam tahvlile või vihikusse ning vaja oleks esimesi prille," lausub dr. Haavel.

Noored täiskasvanud ehk tudengid on samuti hädas eelkõige lühinägelikkuse ehk miinusprillidega ja kontaktläätsede kandmisest tulenevate hädadega. "Paljudele tudengitele ei sobi kontaktläätsed ning tihtipeale on nende kasutamisel ka palju küsimusi ja korduma kippuvaid vigu."

Kuidas koolis silmi hoida?

* Tunneta oma keha! "Kõige tähtsam on enda organismi tunnetamine. Kui tunned, et kaugele või lähedale nägemine hakkab muutuma uduseks või "ujuvaks", siis tuleks pöörduda silmaarsti poole, kes põhjalikud uuringud teeb," soovitab Ants Haavel. Regulaarne silmaarsti külastus on oluline.

* Armasta valgust! Silmadele on valgus oluline, sest hämaras ruumis peavad silmad rohkem pingutama. Kui seda pikaajaliselt aga teha, siis silmad väsivad ning võivad tekkida erinevad vaevused. Seega pane tuled põlema ning jälgi, et need põleksid ka auditooriumis ja klassiruumis.

* Tee silmaharjutusi! Haavel: "Kui oled pikalt lugenud, ekraanile vaadanud või silmi muud moel pingutanud, siis tasuks neid ka teadlikult lõdvestada." Selleks soovitab arst vaadata samm-haaval aina kaugemale ja siis vaikselt jälle lähemale tulla. "Ka sobib silmadega ringide tegemine, vaadates üles, alla, paremale ja vasakule."

* Niisuta silmi! Vahel muutuvad silmad kuivaks, kuid nende hõõrumise asemel on soovituslik neid hoopis õrnalt veega tupsutada. "Hõõruda üldse ei ole soovituslik, olgu silmad kuivad või mitte. Pigem tupsutage silmi ja sügelus möödub. Kuivuse osas soovitan ma kasutada pigem leiget puhast vett kui apteegis müüdavaid silmatilkasid. Puhas vesi on kõige looduslikum," ütleb silmaarst. Ta soovitab panna ka soojad peopesad silmade peale ning tunnetada, kuidas silmadel kohe parem hakkab.


Kui soovid loobuda prillidest ja kontaktläätsedest, siis alusta teekonda põhjalike silmauuringutega, kus selgitatakse välja teie silmade olukord ning see, kas kvalifitseerute Flow laserprotseduuriks.