Kuidas Kalifornia linn muutis 100-aastaseks elamise tavapäraseks

13. märts 2018
Selles postituses loete, kuidas üks Kalifornia linn ja selle elanikud muutsid 100 aastaseks elamise tavapäraseks, samas sellel linnal olid veel hiljuti suured probleemid õhukvaliteedi ja joogiveega, kuna suurtööstus tegi kõik, et elamine Loma Lindas ei oleks mitte kuidagi tervislik. 

Loo autor: LIANA AGHAJANIAN 26.01.2018

Pastor Bill Elder sai sel kuul 101-aastaseks ja hakkab lõpuks võtma asju vabalt – kuigi mitte päris omal soovil. Sajandivanune mees murdis hiljuti puusaluu ja loobus operatsioonist, kuna selles vanuses on võimalike tüsistuste risk suur. See sundis meest tempot maha võtma, ent ainult veidi. „Sa kaotad palju oma vabadusest“, ütles ta. Ent Elderi jaoks ei peatu jumala teenimise töö iialgi. Eelmisel aastal viis ta kõigest paar päeva pärast puusaluu murdmist oma kirikus läbi innustava jumalateenistuse.

„Ma kasutan paar minutit, et rääkida igavikust“, ütles ta kogudusele. „Ma näitan teile, et 100 aastat ei ole tegelikult nii tähtsusetu.“ Pärast seda tähistas ta pere ja sõprade seltsis oma 101. sünnipäeva.
Elder sündis talukohas Salinas, Kansase osariigis ja tema haridustee jäi lühikeseks 1929. aastal puhkenud ülemaailmse majanduskriisi tõttu. Temast sai vaimulik ja kuna maailm läbis suurejoonelisi muutusi  – Teine maailmasõda, inimõiguste liikumine, biitlite laialiminek – viis Elderit vastavalt vajadusele üle kogu riigi, et jätkata vaimulikutööd.

Ta püüdis jääda pensionile 1980. aastatel, aga selle asemel kirjutas ta kaks raamatut. 97 aastaselt avaldas ta raamatu pealkirjaga „God Is Exceedingly Great” (“Jumal on äärmiselt suurepärane”), mis oli vastuseks Christopher Hitchensi vastuolulisele raamatule „God is not Great“ („Jumal ei ole suurepärane“).

Viimased paar aastat on Elder koos oma abikaasa Maryga, kellega ollakse abielus juba 74 aastat, elanud Linda Valley Villas, mis on 98 korteri ja tugisüsteemiga elukoht eakatele. Linda Valley Villa elanike keskmine vanus on 87 eluaastat – kaheksa aastat rohkem, kui keskmine eeldatav eluiga Ameerika Ühendriikides. Kuivõrd tavatuna see ka ei kõlaks, pole Elderi vanus või elujanu ainulaadsed siin, kus inimesed elavad üksteisest kauem, mitte ei lähe lihtsalt pensionile. Siinsete elanike jaoks ei ole ebatavaline tähistada 106. sünnipäeva või töötada jätkuvalt ka oma üheksakümnendates.

Seda seepärast, et ta elab Kalifornia osariigis Loma Lindas: linnas, kus toit ja usk koostöös on murdnud lahti pikaealisuse saladuse. Loma Linda linn, peidus San Bernardino maakonna järskude mägede vahel, asub 59 miili Los Angelesest idas ja on koduks ühele kõige suuremale Seitsmenda Päeva Adventistide kontsentratsioonile maailmas. Peaaegu pool linna umbkaudu 24 000 elanikust identifitseerivad end selle koguduse liikmetena. Lisaks on see Ameerika Ühendriikide ainus „Sinine Tsoon“ ( inglise keeles " Blue Zone"),  üks vähestest „Euroopa, Ladina-Ameerika, Aasia ja Ameerika Ühendriikide kogukondadest, mille uurijad on identifitseerinud kui kõige kõrgema saja aasta vanuste inimeste kontsentratsiooniga piirkondadest kogu maailmas.“

Seitsmenda Päeva Adventistid on tuntud kui Ühendriikide „pikaealisuses väljapaistvad“ ja suuresti võlgnevad nad oma pikaealisuse oma toitumistavadele.

Adventistide kogukond on üks kiiremini kasvavatest kristlikest usulahkudest, millel on 20 miljonit liiget kogu maailmas. Lisaks on see Pew uurimiskeskuse kohaselt üks kõige mitmekülgsemaid religioone Ameerika Ühendriikides (üksnes Loma Linda regioonis on Hispaania, Filipiini, Jaapani, Hiina ja Tai Seitsmenda Päeva Adventistide kirikud). Nende religioonis on sügavalt juurdunud see, mida nad söövad ja kuidas. Adventistide filosoofia – „austada Jumalat oma kehaga“ – ühendab tervise usuga, selle asemel et käsitleda neid kui eraldiseisvaid ja üksteist mitte mõjutavaid.

„Me oleme Jumala tempel ja me ei tohiks sellesse templisse panna mitte midagi sellist, mis teeb meile halba“, ütleb Loma Linda elanik, 92. aastane Sophia Poulos, kes elab koos oma abikaasa Nickiga Valley Villas ja on olnud taimetoitlane alates 12. eluaastast, mil ta ristiti adventistiks.

Üldine oodatav eluiga Ameerika Ühendriikides on viimase kahe aasta jooksul langustrendis ja Rahvusliku Tervisestatistika Keskuse andmetel on selle põhjuseks südamehaigustest, infarktidest ja ravimite üledoosidest tingitud surmajuhtumite sagenemine, ent adventistid elavad jätkuvalt oodatavast elueast kauem.

1960. aastatest alates läbiviidud uurimused on leidnud, et adventistidest mehed ja naised elavad kauem, kui nende mitte-adventistidest ametivennad ja et nende taimne toitumine ja terviseteadlik filosoofia aitavad märkimisväärselt kaasa Ühendriikide kahe peamise surmapõhjuse – südamehaiguste ja vähi – esinemissageduse langemisele.

Kuigi Adventiste nähakse tihti kui sekti väljaspool kristluse peavoolu, omavad nad olulist rolli Ameerika Ühendriikide peavoolu toidukultuuri väljakujundamise juures, olles alternatiivse lihatööstuse pioneerid. Samuti on nad põhjuseks, miks Ameerika hommikusöök on sünonüüm helvestega – adventistidest vennad Kelloggid leiutasid maisihelbed.

Loma Linda toidukultuuri kujundamise juures on samuti kogukonnal väga suur roll. 2011. aastal püüdis McDonald’s avada linnas oma frantsiisi, ent Adventistid protestisid ja sundisid seeläbi kiirtoiduketi oma plaanid peatama. See inspireeris kohalikku Wienerschnitzeli frantsiisi omanikku menüüsse lisama taimetoidu hot dogi, mis oli ainus kiirtoidu hot dog Ühendriikides.

Lõpuks suutis McDonald’s oma restorani Loma Lindas 2013. aastal siiski avada (mitte kõik ei suuda Big Mac’i ahvatlusele vastu panna). See pole ainus kiirtoidu kett linnas – Del Taco, KFC ja Carl’s Jr. on kõik esindatud. Ent see on linn, kus veidi linna piiridest väljas edenevad jõudsalt sellised toidukohad nagu Vegan Fresh  ja Happy Family Vegetarian. Paljud Loma Linda restoranid pakuvad oma menüüs mitmeid taimetoidu valikuid: kohaliku kohviku Tess’ Place menüüs on isegi „taimetoidu Wham“ võileivad, mille näol on tegemist lihaasendajaga, mida valmistab Worthington Foods, adventistist omanikuga lihaalternatiivide tootja.

Selle ainulaadse kulinaarse pühakirja päritolu viib Ellen G. White’i juurde, kes oli algupärane meditsiiniline jutlustaja ja adventistide prohvet, kelle kirjatöö sai Seitsmenda Päeva Adventistide teoloogia arenemise aluseks.

Tema nõuanded toitumise kohta koondati 1938. aastal raamatusse „Counsels on Diet and Food“ („Nõuanded toitumise ja toidu kohta“). „Ükskõik millise elusolendi elu võtmine on Tema (Jumala) plaanide vastand“, kirjutas White. „Eedeni aias ei pidanud olema surma. Aias kasvanud puuviljad olid toit, mida inimese tahtmised nõudsid“.

Ent Ellen White ja adventistid mitte üksnes ei jutlustanud heaolu väärtusest, vaid nad panid oma arusaama tegudesse ja ühendasid oma usu Loma Linda linnaga rohkem kui 100 aastat tagasi.
Loma Linda, hispaania keeles „Ilus mägi“, oli kunagi osa Ameerika põlismaalaste külast, mille nimi, enne kui seda hakati tundma kui Künka linna, tähendas kohalikus keeles „rikkalikult toitu“. Linn üritas end majandada turismisihtkohana, kui selles avati Künka linna hotell, mis paraku ei suutnud turiste ligi meelitada. 1890. aastatel ostis grupp Los Angelese arste hotelli ära ja avasid selle uuesti tervisekeskusena, mille nimetasid Loma Lindaks. Aastaks 1904 oli ka tervisekeskuse projekt läbi kukkunud, ent aasta hiljem ostsid keskuse ära Seitsmenda Päeva Adventistid, kes tegid sellest sanatooriumi ja meditsiiniõdede kooli. Aastal 1909 avati meditsiinikool.

Ellen White oli nende arengute juures olulise tähtsusega. „Kui ma nägin Loma Lindat, ütlesin ma „Jumal tänatud. See on täpselt selline koht, mida olen lootnud leida“, kirjutas ta kirjades. „Hoonete iseloom, astanguline mägi, mida katsid graatsilised piprapuud, lilled, põõsad ja kõrged varjupuud ning puuviljaaiad – need kõik kombineeritult teevad linnast täpselt sellise, mida olen varasemalt kirjeldanud kui kõige ideaalsemat sanatooriumitöö jaoks. Loma Lindas on kõik värske ja terviklik ja atraktiivne.“

Ajaks mil tuntud pikaealisuse uurija ja bestseller-raamatu "The Blue Zones" autor Dan Buettner Loma Lindasse sattus, oli linn juba saavutanud pikaealisusega seonduva staatuse ja seda tänu mitmetele Loma Linda ülikoolis adventistide tervise kohta läbiviidud uurimustele.

Need uuringud leidsid mitmeid faktoreid, nagu mittesuitsetamine, taimselt toitumine, väheses koguses pähklite söömine ja hea ning regulaarne füüsiline koormus, mis on põhjuseks, et adventistid on suutnud nihutada elupikkuse piire.

„Kõiki levinumaid surmaga lõppevaid haigusi on suudetud keskmiselt nelja kuni seitsme aasta võrra edasi lükata“, ütleb Dr. Gary Fraser, kardioloogiaprofessor Loma Linda ülikooli meditsiinikoolis ja peamine uurija käimasolevas adventistide tervise uuringus, milles osaleb 100 000 inimest.

„Adventistid alistuvad lõpuks samadele probleemidele nagu kõik teised, ent nende eluviis lükkab neid mitmete aastate võrra edasi.“

Aastal 2005 kirjutas Dan Buettner nendest avastustest National Geographicu ajakirja kaaneloo pealkirjaga „Pikaealisuse saladused“, mis paiskas Loma Linda linna ja Seitsmenda Päeva Adventistid rahvusvahelisse kuulsusesse. Töötades koos teadlaste Gianni Pesi ja Michel Poulainiga, moodustati meeskond, kes lõi mõiste „Sinine Tsoon“, seda pärast sinise ringi tõmbamist maakaardile Sardiinia provintsi Nuoro ümber. Märgati, et see on piirkond kõige suurema meessoost saja-aastaste hulgaga, lisaks tõsteti „Sinise Tsoonina“ esile Kreeka saar Ikaria, Costa Rica Nicoya poolsaar, Okinawa Jaapanis ja Loma Linda.

Loma Linda pälvis Sinise Tsooni staatuse rohkem kui kümme aastat tagasi, aga Adventistide Terviseuuring, mis algas Loma Linda ülikoolis 1960. aastatel, jätkub tänaseni, püüdes uurida, kuidas Adventistide kogukonna ainulaadsed toitumisharjumused aitavad kaasa vähenenud riskile haigestuda kroonilistesse haigustesse.

„Me ei ole veel kaevanud nii sügavale, kui sooviksime, et mõista mis bioloogiliselt kehas toimub“, ütleb Fraser, kes käimasolevat uuringut juhib. „Eeldatavasti ei ole kõik puuviljad ja köögiviljad head ja mitte iga liha ei ole paha – me keskendume üksikute toitude ja toidugruppide vaatlemisele.“

Loma Linda ülikooli köök on samuti kaevamas sügavamale. 25. aastase toidutööstuse kogemusega Seitsmenda Päeva Adventistist kokk Gory Gheen tegeleb tööl lihaalternatiividega eksperimenteerimisega ja uuele taimetoitlaste põlvkonnale menüüde loomisega. Ta võõrustab veebisarja nimega „Live It (In the Kitchen)“, kus ta tutvustab vaatajatele selliseid retsepte nagu kruubi-herne risotto, litši-kookose jäätis ja oaburgerid ning ta on teinud koostööd Riverside konventsioonikeskusega (mida külastab aastas 250 000 inimest), et tõsta esile teiste hulgas selliseid ainulaadseid taimetoite nagu kinoa-kikerherne koogid. 
Üks tema populaarsemaid toite on lihapall, milles hakkliha asemel on kasutatud kreeka pähkleid. See roog imiteerib väga ligilähedaselt tõelisi lihapalle ja on võetud ka ülikooli haigla menüüsse.

Ent see pole üksnes nende toitumine, mis aitab adventistidel kogu riigi ülejäänud elanikkonnast kauem elada. „Käesoleva hetkel on fookus söömisel ja taimetoidul, aga adventistide idee tervisest läheb nendest teemadest palju kaugemale“, ütleb Gheen. „Me ei suitseta, me ei tarbi alkoholi, me võtame korra nädalas aja maha – peame sabatit – kui inimesi kutsutakse üles mitte töötama, me joome puhast vett ja teeme palju trenni; terve olemise idee koosneb paljudes eri osadest.“

Ester van den Hoven on tõestuseks sellisele heale tasakaalule. 93-aastane naine treenib kolmel korral nädalas korraga 60 minutit või enam Loma Linda ülikooli Draysoni keskuses, mis pakub eakatele erinevaid treeningtunde. Ta sööb iga päev salatit ja tal on jagada paar nõuannet, mida ta tutvustas meile enne kui alustas oma taimetoidu lõunasöögiga Valley Villas.

„Ole optimistlik, ole seltsiv, proovi elada stressivaba elu ja naera sageli,“ ütleb ta. „Oh, ja hoia eemale suhkrust.“
 
 
TED Talk video / Dan Buettner " How to live to be 100+ "