KSA Silmakeskus Indias

4. märts 2016

India on maa, mis ei jäta kedagi ükskõikseks. On neid, kes seda armastavad ja neid, kes ei julge kogu reisi vältel viietärnihotelli territooriumilt lahkuda. See maa on koduks 1,1 miljardile elanikule, seal kõneldakse 100 keelt, selle pealinn on New Delhi, kuulsaim jõgi Induse jõgi ja suurim vaatamisväärsus Tāj Mahal … on ilmselt faktid, mis igaühel Indiaga seostuvad. Kas te teate, et India on silmade tervise seisukohalt üks maailma paremini toimivaid tervishoiusüsteeme?
 

Mispärast Indias käisime? Meie inimesed käisid Indiasse vabatahtlikku tööd tegemas, kogumas kogemusi ning ulatamas abikätt silmauuringute läbiviimiseks nii agulites kui ka kohalikes haiglates.

Oleme aegade jooksul teinud palju vabatahtlikku tööd, et uurida ja ennetada silmaprobleeme üle kogu maailma. Nagu öeldakse: “Tee üks heategu ja see tuleb alati sinuni ringiga tagasi!”
 

KSA Silmakeskuse optometristidel avanes 2016 aasta veebruaris  võimalus külastada Indias Bengaluru (end.Bangalore) linnas asuvat ettevõtet Forus Health. 2010. aastal tegutsemist alustanud firmast on kuue aastaga saanud üle 100 töötajaga edukas meditsiiniseadmeid tootev ja müüv ettevõte, kellelt on KSA endale soetanud kaks funduskaamerat. Neid seadmeid on näinud paljud meie nägemisuuringu läbinud kliendid, sest funduskaamera abil uurivad optometristid ja silmaarst silmapõhja pilti. Kuna need seadmed on meie töötajate tööd oluliselt lihtsustanud, ei pidanud me pikalt mõtlema, kui Foruses töötav Donny Thomas KSA-d Indiasse külla kutsus.

 

Forus on väga innovaatiline ettevõte – lisaks funduskaamerale on nad leiutanud peagi turule tuleva refraktomeetri, mis võimaldab mõõta väikelaste silmade tugevust, ning katsetused käivad ka kahe uue aparaadiga. KSA-l oli erakordne võimalus jälgida, kuidas selliseid tipptasemel masinaid valmistatakse. Ja kui me juba Indias olime, siis otsustasime ka vaadata, kuidas neid meditsiiniseadmeid praktikas kasutatakse. Selleks külastasime üht suurimat silmakliinikute ketti Aravind Eye Hospital, kellel on riigi peale 10 kliinikut. Meie sattusime Salemi linnas paiknevasse haiglasse ning seal avanev pilt hämmastas meid kõiki. Indias on palju vaesust ja hügieen jätab sageli soovida, mistõttu eeldasime, et haiglas näeme ühte kahest – kas laitmatut puhtust ja jõukaid patsiente, kes saavad endale meditsiiniteenuseid lubada, või täielikku kaost, mis iseloomustab India tänavaid ja liiklust.

 

Reaalsus oli midagi totaalselt teistsugust. Meie suureks üllatuseks olime tunnistajateks laitmatult toimivale süsteemile, kus iga töötaja teab oma rolli, töö sujub kiiresti ja tõrgeteta ning mis peamine – vaatamata suurele hulgale patsientidele on ooteaeg lühike. Aravindi silmakliinikusse pole vaja aega broneerida, tuleb vaid kohale minna ja hiljemalt kahe tunni pärast on patsiendile tehtud kõik vajalikud uuringud ning ta saab oma küsimustele vastused. Kui patsient vajab operatsiooni, tehakse see järgmisel päeval. Kliinikus töötab 14 kirurgi, kellest igaüks teeb päevas 10–35 protseduuri ja seda juba enne lõunat – kirurgi tööaeg jääb vahemikku 7.30–10.30. Kõlab hämmastavalt, aga nii väheste ressurssidega tehakse aastas kõikide haiglate peale kokku üle 400 000 operatsiooni ja laserprotseduuri.

 

Järgmises postituses räägime meie külastusest slummi ja veel ühte haiglasse, mis näitasid, et Indias asi tõepoolest toimib.