Kanapimeduse vastu võitlevad maguskartulid

9. oktoober 2016
Lõuna-Aafrika uurijad aretasid hiljuti välja uue sordi toitainerikkaid maguskartuleid ehk pataate, mille eesmärk on aidata kõige vaesemate piirkondade elanikel A-vitamiini puudusest tingitud kanapimedust vältida. Kanapimedus ja A-vitamiini puudus on eelkõige Aafrika mandril väga tõsine tervishoiu probleem. Drastilise A-vitamiini puuduse tõttu tekkiv silmahaigus nimega trahhoom, on sealsete väikelaste pimedaks jäämise põhjus number üks.
 
Pretoria põllumajandusnõukogu uurijad tõstsid kartulites selektiivse sordiaretuse ja molekulaartehnika abil beetakaroteeni sisaldust – see on aine, mis annab juurviljadele nende iseloomuliku oranži värvuse ja mis muundatakse kehas A-vitamiiniks. A-vitamiini puudus on ülemaailmne probleem, mis võib kaasa tuua mitmesuguseid tervisehädasid, sealhulgas pöördumatut kanapimedust ehk nüktaloopiat (võimetust näha hästi hämaras või öösel). Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel kujutab see kõige suuremat ohtu noortele ja rasedatele, riskirühma kuulub lausa 250 miljonit kooliealist last.
 
“Soovisime aretada maguskartuli sordi, mis annaks suurt saaki, omaks suurt kuivmassi ja maitseks hästi,” selgitab uurimise juht Dr. Sunette Laurie. Tuleb tunnistada, et see neil ka õnnestus – uued aretatud maguskartuli sordid on tõelised A-vitamiini pommid, mida sageli süües ei pea ükski laps kanapimedust kartma. Nimelt õnnestus uurijatel aretada kaks maguskartuli sorti, mis on hea maitsega, küllaltki suure saagikuse ja rahuldava kuivmassiga. Kummagi kartuli 125 grammine portsjon katab vastavalt 113  % ja 261  % lapse päevasest A-vitamiini vajadusest. Nüüd jääb üle ainult oodata ja loota, et pataat jõuab iganädalaselt meie igaühe ja Eesti laste koolimenüüsse.

Tavalist pataati on saadaval juba ammu Eesti toidu kaubandusvõrgus ja maguskartul on NASA poolt nimetatud maailma üheks tõhusamaks ja odavamaks "supertoiduks"!

Maguskartuli toiduretsepte leiate siit>  Sweet Potato Dinners
 

 

Teemad

Tagid