Ära riku päikesega oma silmi! Suvise silmahoolduse viis tähtsaimat märksõna

3. juuli 2018

Suvi on aeg, mil päike lõõskab eredalt ning pea on puhkusemõtetest hajevil. Selleks, et suure puhkamisega on silmi unarusse mitte jätta ja nendele sellega liiga teha, toob KSA Silmakeskuse silmaarst Ants Haavel välja lihtsaid meetodeid, mida suvises silmahoolduses meeles pidada.

Kanna kvaliteetseid päikeseprille

Päike on äärmiselt ere ning eriti kui veeta aega näiteks veekogu ääres, mis on valgust peegeldav ja seetõttu silmadele lisakoormust andev, tuleks silmi päikese eest kaitsta. Heaks variandiks on päikeseprillid, kuid enne nende ettepanemist veendu, kas nad on kvaliteetsete UV-kaitsega klaasidega.

Ära vaata otse päikesesse

Päikesejooga on muutumas aina populaarsemaks ning tihtipeale teevad lapsedki võistlust, et kes suudab kauem päikesesse vaadata. "Kindlasti ei tohiks otse päikesesse vaadata, sest juba lühiajaline nii tugev päikesevalgus võib olla pöördumatute tagajärgedega," rõhutab KSA Silmakeskuse silmaarst.

Kanna mütsi või viibi varjus

Kui silmad jooksevad vett või on ereda päikesega väga tundlikuks muutunud, siis proovi hoida neid varjus. Päikeseprillid on küll head, kuid silmi ei tasuks ka täitsa ära hellitada. Ka nokamütsid või kübarad annavad piisava efekti ning leevendavad silmadele laskuvat survet.

Pööra tähelepanu kaitseprillidele

Suvi on ka aeg, mil tehakse palju tööd aias ning kodused remondidki saavad suveperioodil hoo sisse. "Suvel on oluliselt rohkem silmatraumasid, mis saadud metsas joostes või aiatöid tehes. Need võivad olla väga valusad, ebamugavad ja kurbade tagajärgedega, kuid enamik neist oleks välditavad kaitseprillide kandmisega," ütleb Ants Haavel. Tema sõnul tuleks eriti ettevaatlik olla remonttöid tehes, kus õhus lendleb palju kübemeid ja sodi ning loomulikult muru niites. Kui spetsiaalseid kaitseprille pole, sobivad ka päikeseprillid.

Väldi silmade hõõrumist

See on nõuanne, mis kehtib ka muul ajal kui ainult suvel. Dr. Haavel ei soovita silmi üldse hõõruda, vaid kasutada mustuse kättesaamiseks puhast salvrätikut ning leiget vett. "Kui merevesi läheb silma või on sinna tee leidnud mõni väike putukas, siis hõõrumise asemel peske silmi õrnalt leige veega ning kuivatage ettevaatlikult salvrätikuga," soovitab ta. Kõige paremini saab mustust kätte silma keskosast, ninajuure lähedalt, mistõttu võiks silma puhastada suunaga väljastpoolt sissepoole.

Teemad

Tagid