11 toitu, mis võivad alandada glaukoomi riski 

18. jaanuar 2018

Glaukoom võib põhjustada pimedaks jäämist, tänapäeva meditsiinil puudub vahend, mis raviks inimesi sellest halvavast tõvest täiesti terveks. Pole ka inimesele endale lihtsalt ära tuntavaid märke, mis haiguse ligihiilimise eest hoiataks. Pooled haigust kandvad inimesed ei ole oma diagnoosist teadlikud. Ent toitumise muutmine võib haigestumise riski märkimisväärselt alandada.

Glaukoom ehk rohekae on katarakti ehk hallkae järel teine suurim pimeduse põhjustaja maailmas. See on neuroloogiline häire, mille tõttu kahjustub nägemisnärv ning tekib nägemisvälja kahjustus. Lõpuks tekib selle tagajärjel pöördumatu pimedus.

Hinnanguliselt 60 miljonil inimesel maailmas ja 3 miljonil inimesel USA-s ( ca 10 000 inimesel Eestis)  on glaukoom, ent ainult pooled neist teavad sellest. Glaukoomi tekkepõhjus on teadmata ning hoiatavaid märke ega sümptomeid pole. Suuremasse riskirühma kuuluvad inimesed, kellel on kõrgenenud silmasiserõhk, kellel on glaukoomi peres varem esinenud, diabeetikud ja väga lühinägelikud inimesed.

Kui varem peeti seda üle 60 aastaste inimeste haigusesks, siis 21.sajandi alguses näevad silmaarstid, et ka paljude noorte inimeste silmad on kahjustatud glaukoomi poolt. Samuti peetakse riskiteguriks heledavärvilisi silmi. Sinised või hallid silmad haigestuvad tõenäolisemalt kui rohelised või pähklikarva, kõige väiksem risk on aga pruunidel silmadel.[i]

Peamine riskitegur on siiski kõrgenenud silma siserõhk, kohe selle järel aga nägemisnärvi kehv vereringe. Oksüdatiivne kahjustus võib samuti haiguse esile kutsuda. Glaukoomi vastu puudub effektiivne ravi, olemas on vaid silma siserõhku alandavad ravimid. Ent see ei takista alati haiguse edasi arenemist.

Uusimad uuringud näitavad, et glaukoomi võivad aidata ravida mitmesugused looduslikud ained. Uuringud keskenduvad looduslikele viisidele kõrge silmarõhu leevendamiseks, silmade vereringe parandamiseks ja oksüdatiivse stressi vähendamiseks. Nende uuringute tulemused näitavad, et ka toitumise muutmine võib glaukoomi tekkeriski alandada. On tõestatud, et haigestumist aitab ära hoida värskete A- ja C-vitamiinirikaste puu- ja juurviljade ning karotenoide sisaldavate toitude söömine.

 Ajakirjas American Journal of Ophthalmology avaldatud National Institute of Medicine'i uuring leidis, et naised, kes sõid kolm või enam portsjonit puuvilju päevas, vähendasid glaukoomi tekkeriski 79  % (võrreldes nendega, kes tarbisid vähem kui ühe portsjoni päevas).

Kõige rohkem C-vitamiini tarbinud inimeste haigestumisrisk alanes 70. %. A-vitamiini rohke tarbimine vähendas riski 63. % ja alfakaroteeni tarbimine 54. %. [ii]


Siin on 11 toitu, millel on teadusuuringutega tõestatud glaukoomi tekkeriski vähendav mõju

1. ja 2. Kale ehk lehtkapsas ja kapsasrohi 
NIH uuring leidis, et kolme ja enama portsjoni köögiviljade söömine päevas ei mõjutanud glaukoomi haigestumise riski. Ent teatud köögiviljad rääkisid täiesti erinevat juttu. 

Ühe portsjoni lehtkapsa või kapsasrohu söömine nädalas alandas glaukoomi tekkeriski 57. %.[iii]

Harvardi avaliku tervise kooli uuring näitab, et roheliste lehtköögiviljade glaukoomi pärssiva mõju põhjus on nende suur nitraadisisaldus. Rohelistes köögiviljades sisalduv nitraat on lämmastikoksiidi eelkäija, mis parandab tervislikku vereringet. 

Harvardi uurijad jälgisid Meditsiiniõdede Terviseuuringus  ( Nurses Heath Study )(63 893 naist, 1984–2012) ja Tervishoiutöötajate järeluuringus (41 094 meest; 1986–2012) osalejaid. Nad leidsid, et nitraadi- ja roheliste köögiviljade rikas toit oli seotud 20–30. % madalama galukoomiriskiga. Link oli tugevam kehva vereringega seotud glaukoomitüübi puhul. Nendel juhtudel alandasid nitraadid riski 40–50. %.[iv]


3. ja 4. Apelsinid ja virsikud 
Glaukoomi haigestumise risk alanes neil NIH uuringus osalenud naistel, kes tarbisid enam kui kaks portsjonit värskeid apelsine või virsikuid nädalas. Apelsine söönud naised alandasid oma haigestumise tõenäosust 82  %, samas kui virsikute söömine alandas riski 70  %.

Leiti, et tulemust andis just värske puuvilja tarbimine. Apelsinimahl ei taganud sama häid tulemusi isegi mitte siis, kui inimene jõi seda iga päev. Sama lugu oli virsikutega – kaitse andsid just värsked, mitte konserveeritud virsikud.


5. Looduslik lõhe 
Glaukoomipatsientide ja nende tervete õdede-vendade uuringus leidsid Briti teadlased, et glaukoomipatsientidel oli madalam eikosapentaeenhappe (EPA) ja dokosaheksaeenhappe (DHA) rasvhapete ning oomega-3 polüküllastumata rasvhapete tase. Uurijad arvasid, et EPA ja DHA võivad moduleerida kahjustatud süsteemset mikrovereringet ja okulaarset vereringet ning optilist neuropaatiat, mida seostatakse glaukoomiga. [v]

Lisaks looduslikule lõhele on teised head EPA ja DHA allikad rasvased külmaveekalad nagu sardiinid, makrell, heeringas ja tuunikala. Peate olema teadlik, et kalatooted on tihti saastunud PCB ja elavhõbeda ühenditega, ja alternatiivseks  EPA, DHA ja Omega 3 allikaks on ka jahvatatud linaseemned, mida soovitame süüa 1 teelusikatäis päevas, lisades neid muule tervislikule toidule. 


6., 7., ja 8. Roheline tee, kakao ja punane vein 
Uus metaanalüüs näitas, et flavonoididel on glaukoomi- ja kõrge silmarõhuga patsientide nägemise parandamisel paljutõotav roll. Leiti, et nad mõjutavad nägemisvälja kaotuse progresseerumise aeglustamist ja parandamist. [vi]

Flavonoidid on taimedes leiduvad polüfenooli koostisosad. Kõige levinumad flavonoidirikkad toidud on roheline tee, punane vein ja kakao. On leitud, et neil on neurokaitsvad ja antioksüdantilised omadused, mis on glaukoomipatsientidele kasulikud. Samas teavitame teid, et alkohol on Maailma Tervishoiu Oranisatsiooni poolt klassifitseeritud kui kantserogeenne aine. 


9. Mustsõstrad 
Juhuvalikul põhinev, platseeboga kontrollitud ja kahekordselt maskeeritud 24 kuud kestnud katse näitas, et mustsõstra antotsüaniinid aeglustasid nägemisvälja kahjustumist. Uurijad usuvad, et mustsõstrad aitavad normaliseerida silmas vereringet.


10. Goji-marjad 
Kõrge silma siserõhk toob kaasa nägemise kaotuse, lõhkudes võrkkestas retinaalseid ganglionaarseid rakke (RGC). Hiljutine loomkatse leidis, et ravimtaim Lycium barbarum L. (tuntud ka kui goji-taim) peatas glaukoomiga kaasnevat RGC-de kaotust ja võrkkesta neurodegeneratsiooni. Need kasulikud omadused ei sõltunud silma siserõhust.[vii] Teisisõnu, goji soodustas RGC ellujäämist vaatamata suurenenud silma siserõhule. Loomad, kellele söödeti goji-ekstrakti, pääsesid peaaegu täielikult rõhutõusust tingitud RGC-de kaotusest.


11. Baklažaan
Uurijad vaatlesid meesvabatahtlikke, kel paluti süüa 10 grammi baklažaani (Solanum melongena L.). Tulemused näitasid, et baklažaan vähendas silmasiserõhku 25  %, sellega järeldatakse, et ka baklažaan võib glaukoomipatsientidele kasulikult mõjuda.


Viidatud teadusartiklid:
[i] http://nutritionfacts.org/2014/12/30/foods-for-glaucoma/

[ii] JoAnn A. Giaconi, Fei Yu, Katie L. Stone, et al. "The Association of Consumption of Fruits/Vegetables with Decreased Risk of Glaucoma among Older African American Women in the Study of Osteoporotic Fractures." Am J Ophthalmol. 2012 Oct; 154(4): 635–644. PMCID: PMC3448787.

[iii] Ibid.

[iv] Jae H. Kang, Walter C. Willett, Bernard A. Rosner, Emmanuel Buys, Janey L. Wiggs, Louis R. Pasquale. Association of Dietary Nitrate Intake With Primary Open-Angle Glaucoma. JAMA Ophthalmology, 2016; 1 DOI: 10.1001/jamaophthalmol.2015.5601

[v] Hongmei Ren, Nwabueze Magulike, Kebreab Ghebremeskel, Michael Crawford. "Primary open-angle glaucoma patients have reduced levels of blood docosahexaenoic and eicosapentaenoic acids." Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2006 Mar;74(3):157-63. Epub 2006 Jan 10. PMID: 16410047

[vi] Shaheen Patel, Joyce J Mathan, Ehsan Vaghefi, Andrea J Braakhuis. "The effect of flavonoids on visual function in patients with glaucoma or ocular hypertension: a systematic review and meta-analysis." Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2015 Sep 4. Epub 2015 Sep 4. PMID: 26340868

[vii] Hiu-Chi Chan, Raymond Chuen-Chung Chang, Angel Koon-Ching Ip, Kin Chiu, Wai-Hung Yuen, Sze-Yong Zee, Kwok-Fai So. "Neuroprotective effects of Lycium barbarum Lynn on protecting retinal ganglion cells in an ocular hypertension model of glaucoma." Exp Neurol. 2007 Jan;203(1):269-73. Epub 2006 Oct 11. PMID: 17045262 

Originaalaartikkel: "11 Foods Proven to Lower Glaucoma Risk" GreenMedInfo.com

View Video