10 arendavat ideed ja tegevust taastumisnädalaks

12. detsember 2019

Pärast Flow laserprotseduuri tuleb võtta umbes nädal taastumiseks. Sel ajal on oluline palju puhata, lasta silmadel rahulikult olla, mitte neid liigselt pingutada või stressi tekitavate tööasjadega maadelda.

Taastumise esimesed kaks-kolm päeva on kõige tugevamalt tunda silmades kipitust, ebamugavust ja pisaratevoolu. Edasi on taastumine individuaalne, kuid üldiselt tasub arvestada umbes nädalaga, mil tavaellu saab naasta. Oleme ise näinud ja ka uuringutega on tõestatud, et positiivne suhtumine, tervislik täistaimne toit ning stressivaba olek mõjuvad taastumisele imeliselt hästi. Loomulikult peab patsient järgima täpselt ka arsti etteantud kirjutist silmatilkade kasutamiseks, sest need on olulised osad kogu taastumisprotsessis.
 
Mida aga teha selle vaba ajaga, mis taastudes „sülle on kukkunud“? Ekraanide kogust võiks viia minimaalseni ehk ära veeda oma päevi arvuti- või nutitelefoni ekraane vaadates, nii teed silmadele karuteene. Anname sulle mõned lahedad ideed, mida nädala jooksul teha, et end harida, arendada ja et aeg enda kasuks võimalikult hästi tööle panna.
 
1. Maga end lõpuks ometi välja
Luba endal süümepiinadeta voodis logeleda, uneleda ja magada nii, et sa ei vaata kella. Maga kõik oma kaotatud unetunnid tasa ja tea, et uni mõjub ka keha tervenemisele väga soodustavalt.
 
2. Õpi mediteerima
Kui sa oled mõelnud, mismoodi see mediteerimine käib, siis nüüd on ideaalne aeg proovida. Harjuta mõne minuti kaupa, too oma tähelepanu väliselt maailmalt enda sisse ja püüa kõik mõtted ära saata. Naudi vaikust enda sees.
 
3. Mine loodusesse jalutama
Pane end ilmastikule vastavalt riidesse, kutsu kaasa mõni sõber või tee sõbrale teene ja võta hoopis tema koer, ning mine jalutama. Ise valid, kas metsa, parki või hoopis mere äärde. Või miks mitte iga päev kuskil uues kohas jalutada, kord üksi, siis sõbra ja siis sõbra koeraga?
 
4. Kaota end muusikasse
Kui sul on aega nii palju ja kiiret pole kuhugi, siis mõjub muusika tervendusseansina. Pane kõrvaklapid pähe, viska end pikali või säti mugavalt istuma ja alusta muusikalist vahepala oma päevas. Kuula mõnd uut artisti või lemmiklaulja viimast plaati. Või äkki võtad ette hoopis mõne audiokontserdi? Lase end muusikal kanda ja kao täielikult muusika sisse.
 
5. Saa inspiratsiooni podcastidest
Podcastid ehk taskuringhäälingud annavad laheda võimaluse saada inspiratsiooni, kuulata teiste mõtteid ja kogemusi ning arendada end kas isiklikus või tööalases plaanis. Eestis on mitmeid kodumaised podcasti tegijaid, aga kui valdad näiteks inglise või saksa keelt, siis on podcaste saadaval tuhandeid. Googelda, vali oma lemmikžanr ja asu kuulama. Usu – peatselt imestad, kuidas aeg sedavõrd ruttu lendab!
 
6. Kuula mõni raamat läbi
Lisaks podcastidele on audioraamatud imeline viis enda meelt taastumisnädala jooksul lahutada. Vali raamat, säti kas kõrvaklapid või kõlar paika, viska pikali ning naudi rännakut, kuhu raamat sind viib.
 
7. Helista oma armsatele inimestele
Nutiseadme ekraanide vaatamine väsitab silmi, kuid helistades on lugu teine. Helista neile, kellega pole ammu rääkinud või kellega suhtlemine tekitab sinus hea tunde. Võta oma inimeste jaoks aega ja jutusta kasvõi tund aega järjest.
 
8. Korista kappe ja tee asju, mille jaoks muidu aega pole
Tõenäoliselt on meil kõigil kodus mõni kapp, sahtel või kummut, mis vajaks sorteerimist, korrastamist või tühjendamist. Igapäevaelu tempos pole aega selliste asjadega tegeleda, aga nüüd on see suurepärane ajaviide.
 
9. Võta paber ja pliiats ning hakka kirjutama
Päevad, mil sa ei pea mõtlema töö ja kohustuste peale annavad võimaluse keskenduda oma eesmärkidele, unistustele ja plaanidele. Pane märkmikusse kirja oma unistused, lühi- ja pikaajalised eesmärgid ning ideed, mida soovid teostada. Pelgalt nende kirja panemisel on juba suur jõud, usud sa seda või mitte!
 
10. Kohtu oma kallitega
Lisaks helistamisele planeeri taastumise ajaks omale ka mõned kohtumised sõpradega. Ära sellega üle pinguta, sest taastumisperioodil vajad eelkõige puhkust, kuid paar südantsoojendavat kohvitamist siin või teetassi taga lobisemist seal annavad positiivse laengu.
 
Kui neid asju kavva võtad, siis möödub taastumisperiood kiirelt, olgu selleks nädal või isegi kaks.