Nii sündis KSA Silmakeskus

17. jaanuar 2018

KSA Silmakeskus on ühe edukama Eesti silmakeskusena tegutsenud juba üle 13 aasta ning kui mõelda tagasi alguse ja ettevõtte sünniloo peale, siis peab tänama nii õnne, head usku kui ka soodsaid juhuseid.

Parimad asjad sünnivad südamest ja just nii sündis ka KSA. Silmakeskuse asutas selle praegunegi omanik ja kirurg Ants Haavel, kelle huvi meditsiinivaldkonna vastu on juba geenidega kaasa antud. Haavelite seas on mitmeid tuntud arste ja loomuliku rajana läks ka Ants pärast gümnaasiumi lõppu ülikooli arstiteadust õppima.

Kuus aastat kestnud arstiõpingud jõudsid residentuurini, kuid siis tundis mees, et kahe väikese ja kohe sündiva kolmanda lapse kõrvalt polnud võimalik 1000-kroonise kuupalgaga residentuuri minna. Tuli midagi muud välja mõelda ning elu viis teda arstiõpingutelt kõrvale. Alguse sai mehe esimene tõsisem ettevõtlusprojekt. “Hakkasime kahe sõbraga ühe firma hügeenitooteid ja haiglatarvikuid Eestis, Lätis ja Leedus müüma. Meil läks väga hästi ja ühel hetkel ostsid rootslased meid välja,” meenutab Ants.



Saatuslik moment silmaarstiga kohtudes

Saadud summa tuli kuhugi investeerida ja kuna 90ndate lõpus oli Tallinnas palju kortereid liikvel, hakkas Ants Haavel hoopis kinnisvaraga tegelema. “Ühel hetkel helistas mulle aga tädi ja ütles, et ülikoolist möödub kohe viis aastat,” räägib mees. “See tähendas, et mul tuli valida suund, mida jätkata, et tehtud eksamid kehtivuse ei kaotaks.”

Seda, mis suund meditsiinis valida, Antsul kohe vastuseks öelda polnud. Tänaseni ei ole selge, kas juhuslikult või meelega, kuid õde palus tal enda pojaga silmaarsti juurde minna. “Kui kliinikusse astusin, olin vaimustuses! Õepoja silmahaigus muutus hetkeks lausa kõrvaliseks probleemiks ja pool aega tutvustas arst mulle erinevaid aparaate ja uuringuvõimalusi,” naerab Ants.

See oli Antsu elus pöördeline hetk, sest sündis otsus saada silmaarstiks. Haavelite suguvõsas varem silmaarste polnud ning see oli uuendus kogu peresüsteemis. Õnneks jõudis Ants ka eksamid kenasti tehtud ja ta astus residentuuri, kuhu tal sel korral oli majanduslikult võimalik minna.


Puhkusel tehtud oluline kinnisvaratehing

Kolm aastat residentuuris möödus tiheda töötegemise märgi all. Puhanud mees polnud, kuid ühel hetkel saadeti ta poolsunniviisiliselt kuuks ajaks puhkusele. Ants polnud veel kordagi oma elus teadlikult raha eest puhanud, mistõttu ei osanud ta 30-päevase vaba ajaga midagi pealegi hakata.

“Puhkuse esimestel päevadel sirvisin igavusest kinnisvarakuulutusi ja leidsin ühe suure ärihoone,” meenutab arst ega tea, kas tegu oli juhuse või saatusega, kuid kaks nädalat hiljem oli see suur hoone tänu soodsale täheseisule ja motiveeritud müüjale hea hinnaga tema oma. Kiire otsustamine ja vahel isegi emotsioonide pealt tegutsemine on Antsule omane. Tähtis on kuulata oma sisetunnet ja kui tunne on õige, siis peab tegutsema!


Hea otsus viis algkapitali saamiseni

Hoone oli suur ja mahukas ning vajas igapäevast administreerimist, pakkudes parajalt peavalu. Kuidagi saadi hakkama, aga kui Ants residentuuri ajal kuuks ajaks Indiasse praktikale läks, oli mure hoone pärast juba päris suureks kasvanud. “Indias kohtasin ennustajat, kes vaatas mu kätt ja teatas, et kohe-kohe muutub mu elu kategooriliselt ja läheb väga heaks,” jutustab ta.

Suures mures oli raske ennustaja sõnu uskuda, aga ei möödunud palju, kui tema telefon helises ja tuhandete kilomeetrite kauguselt Eestist sai ta teate, et hoonele tekkis ostja. Lausa mitu ning oksjoni käigus müüs Ants hoone maha väga hea hinnaga. “Kõik laabus iseenesest, kätte olid jõudnud kinnisvarabuumi ajad. Kunagine puhkuse ajal tehtud tehing osutus väga kasumlikuks ja andis kogu algkapitali silmakeskuse rajamiseks,” on Ants oma tehtud valikute üle õnnelik.


India andis inspiratsiooni silmakeskuse rajamiseks

Indias praktikal olles sai Ants innustust luua Eestisse maailmatasemel teeninduse ja tehnoloogiaga silmakeskus. Nii ostiski ta tagasi Eestisse jõudes ärihoone müügist saadud raha eest Raua ja Vilmsi tänava nurgal olevad ruumid, kogu sisustuse, esimesed diagnostikaseadmed ja Zeissi laseri. Alguse oli saanud KSA Silmakeskus, mis tõstis Eesti silmakliinikute taseme hoopis uuele kõrgusele.

Kogu tegutsemise aja on Antsu saatnud tema kõige tähtsam äriline nõuanne – tunne oma tegemistest rõõmu. “Äri võtab palju aega ja energiat, aga see peab olema meeldiv nii minule kui klientidele. Nii kaua, kuni mõlemad pooled tunnevad teenusest rõõmu, pole äri tegelikult äri, vaid mõnus tegevus!” arvab ta. Just seetõttu ei tohiks Antsu hinnangul ettevõtlusesse ega ärilisse tegevusse liiga tõsiselt suhtuda. Nii kaob ära rõõmsameelsus ja põnevus.




Töö kui meeldiv tegevus

Kõik, kes KSA Silmakeskusesse on sisse astunud, tunnevad ja tajuvad seda kirge, mis hoiab kogu meeskonda inimeste unistusi ellu viimas ja nende nägemist parandamas. Terve silmakeskuse kollektiivi hulgas on seda positiivsust, energiat ja tegevusrõõmu, mida juht enda südames neile kiirgab!

“Leia endale tegevus, mida armastad, ja alates sellest päevast ei pea sa enam ühtegi päeva tööl käima,” ütleb KSA Silmakeskuse asutaja ja arst dr Ants Haavel. Silmaarsti ja ettevõtja amet pole tema jaoks töö, vaid meeldivad igapäevatoimetused.